Haberler

Facebook, Clubhouse’a Rakip Olacak Özelliğini Duyurdu

Facebook, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunacağı bir dizi özellik duyurdu

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan özelliklerin arasında, insanların canlı sohbetleri dinlemesine ve bunlara katılmasına olanak tanıyan Clubhouse uygulamasının bir benzeri olan “Live Audio Rooms” da bulunmakta.

Sadece ses ile etkileşimin kurulduğu sosyal medya ağları, salgın sırasında giderek daha popüler hale geldi.

Facebook ayrıca, kullanıcıların kısa ses klipleri oluşturup paylaşabilecekleri yeni bir özellik olan “Soundbites”ı da kullanıma sunacak.

Bu özelliğin, önümüzdeki birkaç ay içinde ilk olarak az sayıda içerik oluşturucu ile kullanıma sunulması planlanmakta.

Kullanıcılar, Canlı Ses Odalarında veya Soundbite’lar ile para kazanabilecekler. Ancak, para kazanma özelliğinin herkese açık olup olmayacağı veya yalnızca çok sayıda takipçiye sahip olanlara sağlanacağı ise belirsiz.

Two mobile phones displaying Soundbites Facebook

Facebook ayrıca, kullanıcıların podcast’leri doğrudan Facebook uygulamasından dinlemelerine de olanak sağlayacak.

Patron Mark Zuckerberg söz konusu yeni özellikler hakkındaki açıklamasını, Pazartesi günü gazeteci Casey Newton ile yapmış olduğu bir röportaj sırasında yaptı.

Facebook yetkililerinden Fidji Simo ise, yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ses, yoğun yaşamlarımıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor, yeni fikirlerden ilham almamıza ve benzer düşünen diğer insanlar ile baskı olmadan konuşmamıza olanak tanıyor,” dedi.

Zuckerberg’in Facebook’un yeni planlarını açıkladığı anlarda ise bir başka sosyal medya devi Reddit de kendi “Clubhouse”u olan “Reddit Talk”u duyurdu.

Facebook, “Rekabete aykırı” hareket ettiği gerekçesiyle suçlanmakta

Zuckerberg ve Facebook, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından rekabete aykırı uygulamalar ile suçlanmakta.

Mark Zuckerberg geçen yıl, Facebook’un “başkalarının ön ayak olduğu özellikleri kesinlikle uyarladıklarını” söyleyerek rakiplerini kopyaladığını itiraf etmişti.

Geçen yıl yayınlanan Instagram Reels, birçok açıdan TikTok’a benzetilmekte. 2016’da yayınlanan bir özellik olan Instagram Hikayeleri ise, Snapchat’in kopyası olmak ile eleştirilmişti.

Eleştirmenler, büyük teknoloji firmalarının daha küçük şirketlerin fikirlerini “ödünç almasının” rekabeti engelleyebileceğini savunmakta.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Bu Fidye Virüsü Bitcoin Yerine Discord Hediye Bağlantısı Talep Ediyor
SonicWall İçin Acil Yama Vakti! 3 Adet Zero-Day
YouTube Kids Türkiye’de! Çocuklara Özel İçerik Platformu
Pulse Secure VPN Kullanıcıları Dikkat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.