Blog

Docker ve Kubernetes Nedir?

Docker, uygulamaların build alınması, yayına alınmak üzere gönderilmesi ve bizim ya da başkaları tarafından hazırlanan uygulamaların ayağa kaldırılması/yayına alınması süreçlerini kolaylaştıran bir araç. Container teknolojilerinin yaygınlaşmasında oynadığı etkin rolü ve kullanım kolaylığı ile, dünyada çok büyük bir ivme ve kullanım oranı kazanmış bir teknoloji. Hem yazılım geliştiricilerin hem sistem yöneticilerinin hem de orta katmanda bulunan kişilerin hayatlarını oldukça kolaylaştıracak güzel özellikleri mevcut.

Kubernetes, Docker’ ın ve daha genel olarak da containerların, bir veya birden fazla sanal/fiziksel makine üzerinde rahat bir şekilde açılıp kapanmasını, izlenebilmesini, güvenliğinin artırılmasını, güncelleme, uygulamaların silinme-tekrar açılma ve yüksek erişilebilirliğinin elde edilebilmesini sağlayan bir container orkestrayon aracı. Ayrıca zero-downtime, yani kesinti yaşanmadan uygulama güncellemeleri de sağlıyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.