Dell Technologies

DELL Technologies Storage Ürün Ailesi – SC Serisi Compellent Modelleri

Bu makalemizde Dell Technologies’in geniş storage portfoyünden SC Compellent storage’ın modellerine değineceğim.Öncelikle SC Compellent dediğimizde aklımıza direkt olarak performans gelmektedir, SC storage tabiri caizse tam bir performans canavarıdır.

Bu cihaz kendi kendini optimize edip akıllı depolama alanı sağlayarak tamamen performansa odaklı olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle eğer ortamınızda yüksek IOPS ve kesintisiz performans ihtiyacınız var ise tereddüt etmeden odaklanacağınız ürün SC serisi olmalıdır.

Ayrıca gelişmiş tekilleştirme, sıkıştırma ve tiering algoritmaları ve esnek mimarisi ile tüm ihtiyaçları karşılayabilecek all flash ve hybrid modelleri mevcuttur.

Modellere geçmeden önce SC serisinde ön plana çıkan özelliklere kısaca göz atacak olursak;

Advanced auto-tiering – Tiering kabaca tanımlamak gerekirse çok işlenen verinin daha maliyetli olan ssd disklerde az işlenen verinin de nl-sas disklerde saklanmasıdır. Verinin sas, ssd ve nl-sas diskleri arasında uygun yerleşmesini sağlayarak hedeflenen IOPS değerlerine daha düşük maliyet ile ulaşmanızı sağlar. Bu işlemi otomatize ederek veri depolama alanınızın her iş yükünün farklı gereksinimlerine uyum sağlamasına yardımcı olur.

Dynamic Capacity – “Thin Saklama Method” una benzer, kapasitenin sadece ihtiyaç halinde kullanılmasını sağlar.

Thin Clones – VDI veya test ortamları için ek depolama alanı kullanmadan aynı hacimli binlerce volume kopyaları oluşturmaktadır.

Deduplication & Compression – Veri depolama cihazınıza yazılan veririnin sıkıştırılıp tekilleştirilerek depolamanız gereken ham kapasitenizin çok küçük alanlarda saklanmasını sağlar.

Replication – Senkron/asenkron, single-hop, multi-hop (zincirleme), 1-to-many karışık topoloji replikasyon yapabilmektedir.           

Thin Snapshot – Daha önce alınan snapshotları da kontrol ederek sadece değişen verileri kaydeder,

Multi-array Federation – SC serisi storagelar 10 adete kadar kendi aralarında birleşik performans ve kapasite sağlayarak kullanıcıya kesintisiz hizmek sunmaktadır.

Live Volume – Tamamen senkronize çalışan yerel ve uzak SC storage’ların birinde sorun oluşması durumunda diğerinin hiç bir müdahale olmaksızın otomatik yükü devralmasını sağlar.

Volume Advisor – Federated çalışan storage’ları arka planda izleyerek proaktif olarak hangi verinin hangi storage’da konumlandırması ile ilgili önerileri sunmaktadır.

Data Progression – En yüksek IOPS’u en düşük maliyetli depolama ortamı ile sağlamanızı yönetir.

Always Available – Live Volume yazılımı sayesinde iki tarafta bulunan Sc storage kendi arasında haberleşerek bir tarafta bulunan storage da problem yaşanması durumunda diğer taraftaki sc storage otomatik olarak devreye girer böylece beklenmedik kesintilere neden olmadan 7×24 kesintisiz hizmet sunar.

Native application recovery tools Replay Manager ile Microsoft Volume Shadow Copy (VSS), Exchange, SQL Server and Hyper-V, VMware sanal makinelerin güvenilir uygulama tutarlı snapshot’larının alınmasını sağlar. Böylece daha düşük insan hatası riski ile daha hızlı geriye dönüşler mümkün olmaktadır.

Güçlü Yönetim Arayüzü– HTML5 web arayüzü ile hem yönetim hem de kurulum anlamında işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

 • Cloud IQ – Kullanıcıların depolama ortamlarının sağlığını izlemeyi , gelecekteki büyümeyi planlamayı, tarihsel eğilimleri raporlamayı, önerilen çözümleri proaktif olarak keşfetmeyi kolaylaştırır. Bulut tabanlı bir uygulamadır ve ortamınızı mobil üzerinden bile kolayca yönetmenizi sağlar.

Dünya Standartlarında Servis & Destek seçenekleri – Uzman ekipler ile yerinde kurulum, data transferi(data migration), kaynakları en verimli ve performanslı şekilde kullanmanız adına optimize for storage gibi hizmetler ile cihazı ortama %100 uyumlu hale getirir ve çok kapsamlı destek paketleri ile ortamınızın kesintisiz çalışmasına olanak sağlar.

Her SC storage ailenin diğer modelleri ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir bu nedenle size en uygun çözümü sunacak model bir yerden başlayarak gelişen ihtiyaçlarınıza göre farklı modelleri sisteminize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

SC Compellent Hybrid Modelleri:

SC Hybrid modelleri performans ihtiyaçlarınız için ssd diskler ve fazla işlenmeyen verileriniz için hdd diskler ile katmanlı performans sunarken her ölçekteki şirketler için günümüzün değişen değişken piyasalarında rekabet etmek için ihtiyaç duydukları teknolojiyi avantajlı bir şekilde sunmaktadır.


Çeşitlendirilmiş SC portföyü, bugün ihtiyaçlarınıza uyacak performans ve kapasite seçmenizi sağlar. Tüm SC modelleri aynı harika işletim sistemi ve yönetim araçları tarafından desteklendiğinden, asla çıkmaza girme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Ayrıca özellikle performans ihtiyacınız olan verileri ssd diskler üzerinde sabitlemenizi sağlayarak bir nevi all flash ve hybrid deneyimini aynı storage üzerinde sunmaktadır.

Hybrid modelleri biraz daha yakından inceleyecek olursak;

SCv3000/SCv3020, SC5020, SC7020 ve SC9000 olmak üzere 4 model mevcuttur.

Ailenin en küçük üyesi 32gb cache ile Scv3000/ SCv3020’dir. Diğer modellerden farklı olarak SCv3000 ile controller üzerine 3.5’ diskler eklemek mümkündür. Aynı zamanda sadece bu model ile kullanılabilen 12Gb sas bağlantılı SCv300(12 adet 3.5’ disk slotlu), SCv320(24 adet 2.5’ disk slotlu) ve SCv360(60 adet 3.5’ disk slotlu) enclosure ile 222 diske kadar genişleyebilmektedir. 6 çekirdekli Intel Xeon işlemcili aktif/aktif çift controller, 16Gb FC, 10gb ISCSI ve SAS bağlantı seçenekleri ayrıca eş zamanlı kullanılabilen  FC +ISCSI ve ISCSI + SAS  desteği ile küçük işletmeler için oldukça ideal bir modeldir.

SC5020 modeline bakacak olursak aslında bu ailenin en çok tercih edilen üyesi desek çok da yanılmış olmayız sanırım, fiyat performans olarak oldukça başarılı olan bu cihaz Türkiye’de orta boy depolama ihtiyacı olan ortamlarda sıklıkla konumlandırılmaktadır. 8 çekirdekli Intel Xeon işlemcili aktif/aktif çift controller, 128gb cache, 32GB, 16GB FC, 10gb, 25GB ve 100gb ISCSI alternatifli bağlantı tipleri mevcuttur. FC ve ISCSI eş zamanlı olarak kullanılabilmektedir bu da her türlü ortama kolayca uyum sağlamasına imkan tanır. Controllerları üzerinde 30 adet 2.5’ disk takılabilen SC5020 aynı zamanda  12Gb SAS bağlantılı SC400(12 adet 3.5’ disk slotlu), SC420(24 adet 2.5’ disk slotlu) ve SC460(60 adet 3.5’ disk slotlu) enclosure modelleri sayesinde de 222 diske kadar genişleyebilmektedir.

Dell Technologies’in amiral gemilerimiz olara adlandırdığı SC7020 ve SC9000’e geldiğimizde ikiside en üst düzey performans sunmaktadır. SC7020 ailenin diğer üyeleri gibi iki controllerı 3U da bize sunarken SC9000 2U’luk iki controller’a sahiptir. Bu amiral gemilerimizin ailenin diğer üyelerinden farklı olarak her controller’ında 2’şer adet 8 çekirdekli Intel Xeon işlemci mevcuttur. SC7020 256gb cache, SC9000 ise 512gb cache sunmaktadır. Bağlantı tipleri ve enclosure modelleri ise SC5020 ile aynı özelliklere sahiptir.

SC Compellent All Flash Modelleri:

All flash modelleri üç kelime ile özetleyecek olursak tartışmasız Güç, Dinamizm ve Verim aklımıza gelir. Zorlu iş yüklerinizi SC storage gücü ve hızı sayesinde kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca var alan ortamlarınıza kesintisiz ve esnek bir şekilde ekleme yapabilir böylece uzunca bir süre var olan donanımınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.VDI ortamları, yüksek hacimli OLTP Sistemleri veya özel all flash cloud ortamları için SC storage’in yüksek ssd performansından yararlabilirsiniz.

All Flash modelleri biraz daha yakından inceleyecek olursak;

SC5020Fve SC7020F olmak üzere 2 model mevcuttur.

SC5020F 128gb cache ile SC7020F ise 256gb cache ile gelmektedir. Her iki model de 8 çekirdekli Intel Xeon işlemcili aktif/aktif çift controller, 32GB, 16GB FC, 10gb, 25GB ve 100gb ISCSI alternatifli bağlantı tiplerini 3U şaside barındırmaktadır. Dilerseniz ISCSI ve FC protokollerini eş zamanlı da kullanabilirsiniz. böylece oldukça esnektir ve gelişen teknolojiye rahatlıkla ayak uydurmanızı sağlar.

Ayrıca tek bir storage’ı maximum kapasiteye kadar büyütmek için SC420F shelfleri kullanılmaktadır. 12gb sas bağlantı ile basit ve kesintisiz hizmet sunmaktadır.

Modellerimizi detaylı olarak inceledikten sonra SC serisi lisanslama kriterlerinden biraz bahsetmek istiyorum.

All Flash modellerde tüm lisanslar cihaz ile tüm lisanslar ile birlikte gelmektedir, ilave bir lisans alınmasına gerek yoktur.

Hybrid modellerde ise aslında yine çoğu ortamın tüm ihtiyacını karşılayacak lisanslar Core Software Bundle adı altında ücretsiz gelmektedir fakat Live Volume, Data Progression, Replay Manager gibi bazı lisanslar için alternative lisans paketleri mevcuttur.

Core Software Bundle lisans detayları:

 • Data Instant Replay (Snapshots)
 • Data Reduction (Compression and Deduplication)
 • Dell Storage Manager
 • Dynamic Capacity
 • Dynamic Controllers
 • Live Migrate
 • Local Data Protection
 • Multi-VLAN Tagging
 • Virtual Ports
 • Volume QoS
 • VVols

Core Software Bundle dışındaki optional lisansları tek tek temin edebileceğiniz gibi Storage Protection Bundle Storage Optimization Bundle ve Total Feature Bundle adında 3 farklı paket şeklinde de temin edebilirsiniz.

Optional Licenses

 • Replay Manager
 • Live Volume and Live Volume with Auto Failover
 • Remote Instant Replay (Replication) including Cross Platform Replication
 • SED FIPS Secure Data
 • Storage Manager Chargeback

Storage Protection Bundle

 • Replay Manager
 • Live Volume and Live Volume with Auto Failover
 • Remote Instant Replay (Replication) including Cross Platform Replication

Storage Optimization Bundle

 • Data Progression
 • Fast Track

Total Feature Bundle

 • SED FIPS Secure Data
 • Storage Manager Chargeback
 • Storage Optimization Bundle
 • Storage Protection Bundle

Bu makalemizde Dell Technologies’in SC storage ailesinden bahsettim, eğer sizde SC ürün ailesi ile ilgileniyorsanız sorularınızı bana iletebilir veya forum üzerinden sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu