Haberler

Senatörler,Çıkarılan 4 İşçi İçin Amazon Ceo’su Jeff Bezos’u İzahate Çağırıyor

Amazon Ceo Jeff Bezos Senatörlere cevap verecek

Jeff Bezos ‘un 4 işçinin çıkartılması nedeniyle başı dertte. Geçtiğimiz günlerde New York Times yayınladığı mektuba1 göre; 9 demokratik ABD Senatörü, coronvirüs günlerinde çalışma koşullarını eleştiren ve haber olarak duyulmasına sebep olan 4 işçinin çıkartılması hakkında izahata çağrıyor.

Senatörler, Amazon’dan soruların cevap isteyecek

Yayımlanan resmi mektupta Jeff Bezos için Amazon işçilerinin coronavirüs çalışma şartları hakkında açıkladıkları görüşler nedeniyle çıkartılıp çıkartılmadıklarını, özetle hangi gerekçeyle çıkartıldıkları üzerine net cevaplar istiyor. Amazon, salgın sırasında depo çalışanları için daha fazla güvenlik önlemleri isteyen en az dört çalışanını işten çıkarmıştı. Çalışanların eylemleri ses getirdi ve New York Belediye Başkanı ile yerel savcı olaya dahil olarak soruşma başlatmıştı.

Mektupta da görüldüğü üzere dipnotlardaki kaynaklar teknoloji haber siteleri birçok haber kaynağı gösterilmekte. Amazon sözcüsü, her ne kadar yaptığı açıklamalarda, işçilerin haklı olduklarını ancak işyeri kurallarına aykırı davrandıkları sebebiyle çıkardıklarını savundu.

Coronavirüs hassasiyeti 4 işçi için izahat yaptırıyor

İşten çıkarılma/yeni işe başlama hayatın olağan akışında mevcut. Türkiye sınırlarında 4857 Sayılı İş Kanunu geçerli olup, işçi ve işverenler arasında tarafları koruyor. Ancak ülkemizin bulunduğu coronavirüs sürecinde işten çıkartılmaların yasak olduğunu hatırlatalım. Amerika Birleşik Devletleri Senato’sunun göndermiş olduğu bu mektupla, işçi ve işverenlerin bu salgın döneminde daha hassas olması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak1

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.