Haberler

Datça Limanı’na “Meta Kafe” Açılıyor!

Facebook’un çatı şirketi Meta, bugün yaptığı açıklamada ülkemizde bir Meta Kafe açacağını duyurdu. Datça Limanı’na açılacak kafede yaşlı bireylere dijital medya okur yazarlığı konusunda eğitimler verilecek.

Meta
Meta

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi olan Meta, ülkemizde bir yeniliğe imza atıyor. Hali hazırda Birleşik Krallık’da bir kafesi bulunan şirket, Türkiye’de ikinci kafesini açmaya hazırlanıyor. 18 Ağustos’ta hizmete açılıp 25 Ağustos’a kadar faaliyetlerini sürdürecek kafede yaşca büyük sosyal medya kullanıcıları için eğitimler düzenlenecek. Eğitim kapsamında asılsız bilgilerin yayılması ile ilgili konular yer alacak. Dijital medya okur yazarlığı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan kafede ücretsiz çay ve kahve ikramı da yer alacak.

Konu ile ilgili Meta tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Katılımcılara çevrim içi içerikleri bilinçli bir şekilde değerlendirme ve tüketme, asılsız bilgi yayılımının oluşturacağı tehditler, doğrulama teknikleri ve algoritmalar üzerine çeşitli eğitimler veriliyor. Program, kullanıcılara çevrim içi içerikleri daha bilinçli bir şekilde tanımlama ve tüketme, asılsız bilgi türlerini açıklama, doğrulama tekniklerini uygulama ve asılsız bilgileri arkadaşlar ve aile ile tartışma gibi becerileri kazandırmayı hedefliyor. Katılımcılar, eğitimlerde asılsız bilginin yol açabileceği tehlikeler, çevrim içi kötü aktörleri ayırt edebileceğimiz göstergeler, doğrulama ve algoritmaların nasıl çalıştığı gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olabilecek.”

Türkiye’de Meta Kafe nerede kurulacak?

Meta’nın Türkiye’de bir Meta Kafe kuracağını açıklamasının ardından Datça Belediyesi de Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Belediye tarafından yapılan paylaşımda “Yaşça büyük sosyal medya kullanıcıları bu kafede ücretsiz çay/kahve içerken, görevli eğitmenler tarafından dijital medya okuryazarlığı konusunda bilgilendirilecek.” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu