Haberler

Meta ve Microsoft Metaverse İçin Bir Araya Geldi

Yakın geleceği inşa etme konusunda büyük yatırımlar yapan Meta ve Microsoft, Metaverse için tekrardan bir araya geldi. Artırılmış gerçeklik üzerine ürün geliştiren iki şirkette insanlığın gelecek zamanlardaki hayatını daha kolay hale getirmeye çalışıyor. ‘’Metaverse Standartları Forumu’’ olarak düzenlenen forumda pek çok şirket bir araya gelerek düşüncelerini paylaştı.

Teknoloji alanında gelişme göstermek isteyen pek çok firma son zamanların popüler kavramı olan Metaverse alanına yöneldi. Kavramın başında olan Meta, bütün gelişimini ve yatırımlarını bu tarafa çekerek büyük adımlar atmak istiyor. Bununla birlikte Microsoft’ta Meta şirketiyle birlikte işler yürüterek oldukça emin adımlarla ilerliyorlar. Ancak Metaverse oldukça geniş bir alan olduğu için diğer şirketlerin görüşleri de büyük önem taşımaktadır.

İnsanların ve gelişmiş şirketlerin fikirlerini her zaman önemseyen Meta, bu hafta yaptığı ‘’Metaverse Standartları Forumu’’ ile birlikte fazlasıyla ilgi topladı. Foruma NVIDiA, Sony, Unity, Epic Games, Microsoft ve Meta öncül olarak katıldı. Özellikle katılmalarında büyük rol oynayan Khronos Group, hiçbir kâr amacı gütmeyen bir şirket olduğunu gösterdi. Forum içerisinde metaverse ile ilgili kullanıcılara sanal evrenlerin geçişini kolaylaştırmak hakkında çalışmalara değinildi. Bunun yanında metaverse içerisinde ki güvenliğin nasıl ilerleyeceğini, biçimleneceği hakkında planlamalar yapılarak bilgi paylaşımı gerçekleşti.

Apple ve Google Katılım Göstermedi

Konsorsiyuma katılan pek çok teknoloji ve oyun şirketi olsa da Dünya üzerinde önceliği bulunan bazı şirketler katılım göstermedi. Bu şirketlerden öncelik olarak karşımıza çıkan Google, Apple, Snapchat, Niantic ve Roblox bunların arasında bulunuyor. Elbette unutulmamalıdır ki bu tarz bir forumda bütün şirketlerin toplanarak düşüncelerini paylaşmaları gelişim açısından da etkili olacaktır. Özellikle bu tarzda olan etkinlikler metaverse hakkında kendisini kanıtlamak isteyen şirketler adına kaçınılmaz bir fırsat gibi duruyor.

Forumun gerçekleşmesinde fazlasıyla katkısı olan Meta, metaverse hakkında daima fikirlerini sunuyor. Bu fikirlerden bir tanesi olan ve etkileyici bir düşünceye sahip olan Meta küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg bir yazısında şu şekilde konuştu: “Bugün bir ‘Microsoft internet’i veya ‘Google interneti’ olmadığı gibi, Meta tarafından çalıştırılan bir metaverse de olmayacak. İnternet gibi, meta veri tabanı da ulusal sınırları aşan birbirine bağlı bir sistem olacak, bu nedenle bir kamu ve özel standartlar, normlar ve kurallar ağı olması gerekecek” açıklamasında bulunmuştu.   

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.