Blog

Datacore Software ile Gelecek Nesil Veri Depolama Sistemi

Günümüzde donanım sistemlerinin firmaların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda güçlendiğini; yazılımın ise her teknolojinin içinde olmazsa olmaz bir unsur olarak yer aldığını görmekteyiz. Özellikle, sanallaştırma teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber bu süreç daha da hızlanmıştır. Hemen hemen her teknolojinin başına “Yazılım Tabanlı” ifadesi gelmektedir. Yazılım Tabanlı Ağ (Software Defined Network) gibi artık Yazılım Tabanlı Disk Sistemi (Software Defined Storage) çözümleri, yaygınlaşmaya başlamıştır. İşte bu noktada 10. nesil teknolojisiyle, 20 yılı aşkın global deneyime sahip DataCore Software’ in sunduğu çözümler ön plana çıkıyor.

DataCore Software’ in, Yazılım Tabanlı Disk Sistemi (SDS), SANsymphony ürünü ile artık firmalar mevcut donanımlarına bağlı olmadan, disk sistemi tarafındaki tüm üst seviye özellikleri kullanarak, bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Sunduğu yenilikçi teknolojisinin yan ısıra, DataCore Software firmasının bir diğer dikkat çekici özelliği de1998 yılında Ziya Aral adında bir Türk tarafından kurulmuş olması. Bu haliyle yerli bir firma olmasa da milli diyebiliriz.

Dünyada ve Türkiye’de, Veri depolama endüstrisinin, kendi portföyünü koruyan donanım üreticilerinin hakimiyetinde olduğunu görüyoruz. Bu sebeple, firmaların veri depolama sistemlerinden gereksinimleri değişirken; sektör donanım odaklı kalmış ve kullanıcılar, maalesef seçeneksiz bırakılmıştır. Bir veri depolama sistemini alıp, belli bir kullanım süresinden sonra, 3 veya 5 yıl gibi, yenisini alma senaryosu sektörün genel durumunu yansıtmaktadır. Yeni ve farklı bir marka ile ilerlemek istediğinizde ise, bir önceki yatırım tamamen âtıl kalmaktadır; buna ek olarak, çıkan maliyetler kurumları yeni bir alıma mecbur bırakmaktadır. Tüm bu döngünün, en temel sebebi pazara Hâkim olan üreticilerin, tamamen donanıma bağlı teknolojiler sunmasıdır. DataCore Software ile, firmalar disk sistemlerindeki üretici odaklı tüm donanım bağımlılıklarından kurtularak, bugün ve gelecekteki disk sistemi ihtiyaçlarını bağımsız olarak karşılayabilmektedir. DataCore Software bunu tam bir Software Defined Storage çözümü olarak SANsymphony ürünü içinde gelen Storage Virtualization teknolojisi ile yapabilmektedir. Böylece farklı marka disk sistemlerini tüm üst seviye özelliklerle birlikte kullanabilme özgürlüğü sunmaktadır.

Ek olarak günümüzdeki diğer bir teknoloji trendi “Hiper Bütünleşik” sistemlerdir. Bu sistemler sunucu, network ve disk katmanlarının tek bir platform olarak sunulmasını sağlayarak kurumlara toplam sahip olma maliyet avantajı getirmektedir. DataCore Software, SANsymphony ürünü ile aynı zamanda hiper bütünleşik (hyperconverged) bir çözüm sunarak 64 Sunucuya (node) kadar büyüyebilmektedir.

DataCore Software’in DatacoreOne vizyonu, verinin tüm katmanlarına sanallaştırma teknolojisi uygulayarak birleşik depolama mimarisi oluşturmaktır. İster blok; ister dosya veya nesne tabanlı olsun hedef ekosistemde verinin oluşturulmasından verinin arşivlenmesine kadarki süreci birleştirmek ve sanallaştırmaktır. Böylece kurumlara kolaylık, optimizasyon, verimlilik, yönetilebilirlik, ölçeklenebilirlik ve gelecekteki veri depolama ihtiyaçlarını karşılama esnekliği sunmaktadır.

Özetle DataCore Software ile kurumlar, tek bir yazılım (SANsymphony) kullanarak ihtiyaçlarına göre Storage Virtualization (Veri Depolama Sanallaştırma) veya Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) sistem kullanabilme ve performans optimizasyonu, ölçeklenebilirlik, verimlilik ve istediği donanımı kullanma özgürlüğüne sahip olmaktadır.

Yayınlanan raporlara göre, sunucu sanallaştırma teknolojisi gibi depolama sanallaştırma teknolojisi de hızla kabul görmektedir. Bu noktada bağımsız bir kuruluş olan Whatmatrix sitesindeki HCI ve SDS çözümlerinin karşılaştırmalarına gözatabilirsiniz. (bkz.https://www.whatmatrix.com/comparison/SDS-and-HCI)

DataCore Software’le ilgili, detaylı bilgi almak için, Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Exclusive Networks Türkiye satış ve teknik ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

[email protected]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu