Forum

Windows VPN server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows VPN server 'a apple ürünleri bağlama problemi (ipad, mac, iphone)

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,010 Görüntüleme
(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

2016 server üzerine microsfot 'un VPN rolünü kurdum.Tüm windows ortamındaki bilgiayarlar ile bağlantı yapılıyor ve aktif 50 kişide bağlantı yapabiliyor.

443 Nolu port üzerinden bağlanıyor

PTP protokolü ile bağlanıyor

Ancak ipad ve mac gibi cihazlarda vpn kurulumunu yapamıyor. VPN uygulaması olmadığından netwrok ayarlarını manuel olarak yapıyorum.  Bu şekilde de çalışmıyor.

Yardımcı olmanızı rica ederim.

Gönderildi : 21/09/2020 12:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu doğru bir yöntem değil, yani VPN için Windows Server yerine bir adsl modem bile daha performanslı çalışır, bu nedenle bu konu için en azından bir UTM cihazı alın. 

İkinci sorun PPTP kullanmayın, zaten IOS 10 ile beraber PPTP desteğini kaldırdı. O yüzden bağlanamıyorsunuz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2020 13:10

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Bey cevap için teşekkürederim.  Ancak yapımız şu şekilde;

1 binanın ortak internetini kullanıyoruz ve ben bu binanın içinde ayrı domain olarak sistemi yönetiyorum.  İnternetin geldiği IT departmanında ise kendi firewallları var ama onlar da vpn ile ofise bağlantı sayısı fazla olduğundan firewall ile değil ubuntu üzerine open vpn server kurarak bağlantı sağlamışlar. 

Ben de windows vpn server kurmak durumunda kaldım. Aktif 50 kişi bağlanmakta. cihaz dışında başka öneriniz var mıdır ?

Teşekkürler, 

Gönderildi : 18/11/2020 12:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu ideal bir ortam değil, vpn den önce zaten bu yapıyı düzeltmeniz gerekli, başka bir şirketin internetini kullanmanız son derece riskli bir durum.

İlk olarak ayrı bir hat, firewall alın ve sonra vpn yapın. Ben openvpn ve benzeri sistemleri çok önermiyorum, evet bedava ama sorun çıkınca destek alamıyorsunuz. Eğer çok iyi linux biliyorsanız sizde ayrı bir hat ve sonrasında open vpn deneyebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/11/2020 12:53

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner internet aldığımız yer bizim ortak şirketimiz ama yapımız farklı. Yoksa bende girmem böyle bir riske 🙂

teşekkürler,

Gönderildi : 18/11/2020 12:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım, yani ortak şirket belki güvenlik anlamında risklerinizi düşürse bile bu ayrı bir iş ihtiyacı, aslında pandemi olduğu bir dönemde vpn yapamıyor olmanız sadece azure için değil uzak çalışanlarınız içinde büyük sıkıntı olmalı tabi uzak çalışma uyguluyorsanız. Bu durumda çok bir şansınız yok, ayrı bir hat almanız şart. 

Gönderildi : 18/11/2020 13:27

Paylaş: