Forum

Uzak Masaüstü Kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak Masaüstü Kullanıcıları için istenilen uygulamaları Admin Rights olmadan çalıştırabilmek.

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,276 Görüntüleme
(@morthoron)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Server 2019 kurulu sanal sunucumda 6 kullanıcı için uzak masaüstü lisansım bulunmaktadır. Bu sistem üzerinde, 6 kullanıcımın Zirve Müşavir uygulamasını kullanmalarını istiyorum. Ancak Zirve Müşavir bir yerinde uygulama " defter beyan" isminde bir exe çalıştırmak istiyor. Bu uygulamanın çalışması için de yönetici haklarına sahip bir kullanıcının izin vermesi gerekiyor. Bu sorunun çözümü için bir çok forum ve videoya baktım ancak çözümünü bulamadım. Ne GPO üzerinden ne de manuel olarak bu admin right olayını halledemedim. UCA üzerinden de GPO yazmama rağmen başarılı olamadım. Tek sunucu üzerinden çalışıyorum. Yani veri tabanı başka, uygulama başka sunucuda değil. Tüm kullanıcılar uygulama ve veri tabanının bulunduğu  sunucu üzerinden çalışmakta. Konu ile ilgili tecrübesi ya da bir fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Detay

Sorun

Gönderildi : 20/11/2020 04:48

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Zirve uygulamasını aşağıdaki tool ile çalıştırmayı deneyebilir misiniz?

https://www.cozumpark.com/runastool-kullanimi/

Gönderildi : 20/11/2020 09:10

(@morthoron)
Active Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara

Selamlar ,

İlginize teşekkür ederim. Uygulama benim tam da yaşadığım sorunu çözmek gibi görünse de maalesef oluşturduğum kısayollar programı çalıştırmadı. Zaten bahsettiğim program asıl programın içerisinden otomatik olarak çalıştırıldığı için kısayol üzerinden ne kadar sağlıklı çalışırdı bilemiyorum. Tekrar ilginize teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 20/11/2020 11:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Anladığım kadarı ile bu kullanıcılar sınırlı kullanıcı olduğu için bu tarz bir sorun çıkıyor, aslında bunu zirve programının çözmesi gerekli, çünkü bu tür yönetici hakları istenmesi demek bu programın aslında terminal server uyumlu olmadığını gösteririr ki belki de gerçekten kendilerine sorsanız buna izin vermiyor olabilirler. Yani yasal bir kullanım olmadığı için bunu çözemiyor olabilirsiniz.

Normalde terminal uyumlu programlarda bu sorun olmaz, bunu çözerim ama zirve programı buna izin vermiyor ise bu illegal bir durum olduğu için Çözümpark forum kuralları gereği size yardımcı olamayız, özelden de yazmayın prensip meselesi dönmem 🙂

Önce üretici ile görüşün, ha derlerse ki kullanabilirsiniz o zaman programı bir zahmet güncellesinler, programı çalıştıracak herkesin yönetici olmasını beklemek rds gibi ortamlarda cahilliktir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/11/2020 12:49

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

@morthoron

runas /user:domainadınız\user /savecred "c:\xxx\xxx\MX.exe"

ile dener misiniz şirfe gireceksiniz birkez

bat file için yazın

Gönderildi : 20/11/2020 17:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorun o değil sanki, ara yüzden tıklıyor ya, ara yüzden öyle çağırması gerekli ama çağırmıyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/11/2020 17:13

(@morthoron)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Hocam, klasör üzerinden direk tıkladığım zaman da aynı sorunu almaktayım. 

Gönderildi : 21/11/2020 12:19

(@morthoron)
Active Member
Konu başlatıcı

@eroldursun

İlginize teşekkür ederim. Önerdiğiniz runas komutunu denedim işe yarayacak gibi ancak bu sefer de uac ye takıldım. (" 740: The requested operation requires elevation." hatasını almaktayım. ) GPO dan ne kadar denesem de gerekli değişiklikleri yapmama rağmen UAC yi uzak kullanıcılarda kapatamadım. Haliyle ilerleme sağlayamadım. İlginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/11/2020 13:23

(@morthoron)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Hocam, Zirve firması ile yaptığım telefon görüşmelerinde bu sorunu çözmelerini istedim. Onlar bu sorunun klasör yetkileri ile alakalı olduğunu, onların sorunu olmadığını ve bilgisayarcımızı aramamız gerektiğini söylediler. Derdimi anlatamayacağımı anladığım için daha fazla uzatmadan oradan koşarak uzaklaştım. 😀 

Gönderildi : 21/11/2020 13:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani ara yüzünden zaten teknolojiyi yakalayamamış bir firma olduğu belli, bu kafa ile giderlerse paraşüt onlarıda bu piyasadan silecek.

Gönderildi : 21/11/2020 13:54

(@morthoron)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan hocam, zaten mali müşavirlerin takıntısı olmasa şimdiye kadar çoktan kapatır giderler ancak çoğu mali müşavir Zirve ile çalışmaya alıştıkları için maalesef bu alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyorlar. Bu salgın yüzünden firmalarımın kullandığı teknolojileri bir üst seviyeye taşımaya çalışıyorum ama çoğu yerde uygulamalar yüzünden bu geçiş süreçlerini tamamlayamıyorum. Windows Server vb. tarafında yapmak istediklerimi bilmesem bile arayıp bulup bir şekilde uyguluyorum ama üçüncü parti uygulamalar tarafındaki sorunları çözmek bu kadar kolay olmuyor. Şimdi bu firma için Vodafone Bulut üzerinden bir sanal sunucu kiraladım, uzak masaüstü kullanacağım için 5 Mbps. simetrik hat kiraladım. Şimdi bu yapı çalışamayacağı için VPN üzerinden bir yapı kurmam gerekecek ama gidip 6 kullanıcı için 20 Mbps. bir hat kiralamak istediğimde hem maliyet yükselecek hem, uzak masaüstü kadar hızlı çalışmayacak hem de kullanıcıların farklı lokasyonlardaki yerel bilgisayarlardan sistemi kullanma şansları kalmayacak. ( Yanlarında kendi laptopları olmadığı sürece gittikleri yerde de Zirve' nin ve VPN uygulamasının kurulu olması gerekecek. ) Haliyle pazartesi firmayı arayarak projeyi durduracağım. Gene de ilginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 22/11/2020 03:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman bu kullanıcıları local admin yapacaksın en hızlı çözüm bu olur. 

Gönderildi : 22/11/2020 12:16

Paylaş: