Forum

Remote bağlantı son...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remote bağlantı sonrası User Profile folder silinmiyor

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
713 Görüntüleme
(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2016 server üzerine RemoteApp kurdum ve kullanıcılar paylaştırılmış uygulamalara sorunsuz erişiyorlar fakat logoff olduklarında ya da disconnect olduktan sonra server kullanının sessionunu 1 dk sonra sonlandırdıktan sonra C:\Users altında kullanınıcının profile klasörü duruyor. İçinde sadece dat dosyaları ini dosyaları var vs ama kullanıcı sonrasında bağlandığında profile ismi uzadıkça uzuyor.

Örneğin ilk bağlandığında C:\users\murat diye görünüyorken sonraki bağlantısında murat.domain.001 oluyor sonraki bağlantıda da murat.domain.002 diye devam ediyor.

Daha önce citrix kullanırken de bu tarz oluyordu ama çok nadirdi. Şimdi RemoteApp a geçtik ve her bağlantıda illa ki profile dosyası kalıyor.

Var mıdır bunun bir çözümü? Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 24/12/2020 12:19
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu konuda bir post daha açtınız sanırım, oraya yanıt döndüm, normalde zaten silinmez, neden silinmesini bekliyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2021 14:41

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba Hocam,

Önceki konuyu göremeyince açamadım sandım ondan tekrar açmış bulundum. Siz silinmemesi normal diyorsunuz ama o server'a günlük bağlanıp çıkan kullanıcı sayısı 50 kişi civarı. Logoff olup tekrar bağlanınca 2 nci profile dosyası geliyor C:\Users altına. Yani her kullanıcının hergün en az 1 tane profile'ı C:\Users altında duruyor. İçinde de sadece ya .dat dosyası oluyor ya da desktop.ini falan ama duruyor.

C:\Users altında 15 günde 400-500 profile birikiyor. Eğer bu normal ise bunu bu şekilde bırakayım. Bundan önce citrix XenApp kullanıyorduk onda da kalıyordu profile'lar ve RemoteApp a geçtik onda da aynı. İllka ki 3 parti bir program kullanıyor kullanıcılar ki bu da şirketimizin belkemiği olan program.

RemoteApp üzerinden masaüstü gören kullanıcılarda var. Onlar bir dğeişiklik yapınca \\NAS\XXX.v6 klasöründeki asıl profile yolunu güncelliyor ama illa ki serverın C:\Users altında bir profile bırakıyor.

Resimde göreceğiniz üzere _Silinecek diye bir klasör var serverda ve belirli aralıklarla profile'ları oraya taşıyıp 1 hafta bekleyip siliyorum. Ama dediğim gibi bu profileların burada olması gayet normal diyorsanız bende bırakırım tabii ki.

Untitled

Gönderildi : 13/01/2021 10:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Profilin silinmemesi normal, ama yeni profil açması anormal, yeni profil açıyor ise eski profilde sorun var demektir. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2021 10:54

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba Hocam,

Server'da HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList klasöründe kullanıcının SID numarası varsa siliyorum hatta komple registry de kullanıcının SID numarasını arattırıp tüm değerleri siliyorum. Server'da C:\Users altındaki kullanıcıya ait tüm profileları da siliyorum bir de \\NAS lokasyonundaki kullanıcının profile'ını da siliyorum.

Kullanıcı server'a bağlandığında C:\Users\xxx klasörü oluşuyor ve logoff olduğunda \\NAS\xxx.v6 klasörü oluşturup tüm profile'ı buraya kopyalıyor ama c:\users altındaki profile hiçbir şekilde silinmiyor. Tekrar bağlandığında resimdeki örnek gibi profile sayısı artarak devam ediyor.

C:\Users altında kalan tüm profillerde de kullanıcının full yetkisi görünüyor. Zaten her bir profile üzerinde yetkili olarak 3 hesap var. Biri SYSTEM diğeri Server\ADMINISTRATORS diğeri de kullanıcının accountu o kadar. Üçü de full yetkili olarak geliyor. Yani profile'ı silme yetkisi de var. Örnek olarak bir kullanıcının serverda kalan profiline baktım. Sadece boş klasör var o kadar ve sil dediğimde siliniyor. Ama serverda bir şekilde kalıyor.

Capture

Gönderildi : 13/01/2021 11:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bak silinmiyor cümlen hala beni rahatsız ediyor, silinmez zaten, silinir ise her seferinde klasör açmalı vs. silinmemesi normal, en az 100 tane RDS farm kurdum 🙂 Ha silinir? Nasıl ben silinmesini isterim, GPO yaparım silinir ama normal olarak silinmesini beklemen yanlış.

Bence bir yerlerde hata yapıyorsun. Yeni bir sanal sunucu kur ve adımları tek tek yaparsan hatanı bulursun. Mevcut sistemi çok kurcaladığın için adam olmayabilir.

Gönderildi : 13/01/2021 12:21

Paylaş: