Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2012 Domain Üzerinden Format Atma Hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
4,546 Görüntüleme
Metin Demir
(@metin030)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, öncelikle çözümpark üyeliğim yenidir ve ilk sorumu soracağım. O yüzden yanlış bir yere konu açıyorsam kusura bakmayın.

500 den fazla personeli olan bir hastanede çalışıyorum çoğu bilgisayarlarımızda personel hatasından dolayı her gün mecburi format atmak zorunda kalıyoruz. Domain kurmak için udemy den ders satın aldım hepsini izledim domain kurulumu yapabiliyorum domaine bilgisayar ekleyebiliyorum fakat domain üzerinden format atmayı yapamıyorum derslerde anlatmamış bu konuda yardımcı olabilecek üstat varsa gerçekten yardıma çok ihtiyacım var 3 aydır işim olmadıkça bununla uğraşmaya çalışıyorum ama yapamadım iletişim adreslerimi ekleyeceğim uzak bağlantı verebilirim yardımcı olmak isteyen olursa çok mutlu olurum.

İnstagram : metin030
E-Posta : [email protected]

Gönderildi : 24/12/2020 13:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Yani 500 kullanıcılı bir hastanede tek bilgi işlem personeli siz misiniz?

Ek olarak domain üzerinden format atmak ne demek? Remote Deployment ise o iş öyle kolay değil. SCCM veya benzeri ürünleriniz olmalı. Yani bu bilgi düzeyi ile forumdan öğrenebileceğiniz bir konu değil Metin Bey.

Remote OS Deployment uzmanlık gerektiren bir konudur. En temizi hastane yönetimi ile görüşün bu iş için bir bütçe çıkarın uygun ürünleri ve danışmanlığı alın bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/12/2020 13:28

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Client'larınızı domain'e aldıktan(kullanıcılar sınırlı olacak), sağlam bir antivirus, firewall vs. ile sisteminizi oturtduktan sonra kullanıcılar kolay kolay makinaları bozamazlar. Hergün bir makinaya format ile gün geçer mi? En fazla kullanıcının profilini silip yeniden oluşturursunuz. Sanki Sizin Hakan Hocanın da dediği gibi bir danışman/destek ihtiyacınız var. Tabi bunlar için de bir bütçe..

Bu arada bu personeller ne yapıyorda bozuyorlar bu makinaları??

Gönderildi : 24/12/2020 16:40

(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Metin bey öncelikle hoşgeldiniz.

Hastane olduğunuz için öncelikle, uzak bağlantı vermenizin pek doğru olduğunu düşünmüyorum. En azından forumlardan yazmayın güvenlik açısından size sorun olabilir. Bu konuda Hakan hocanın söylediği gibi çok önemli bir konu ve profesyonel bir destek almanız en doğrusu, bazen bir şeyleri yapamıyoruz demek bize zarar değil fayda sağlar. İlk başta yaparsınız sorun yok gibi gözükür, sonrasında bir bakarsınız yapınız düzgün çalışmıyor 🙂 Politikalar etki etmez, yazılımlar düzgün çalışmaz veya yüklenmez, merkezden güncelleme çekmez vs vs. Yani bunları bire bir yaşadım 🙂 Ek olarak öğrenmek adına Microsoft WDS, SID, Sysprep gibi konuları araştırmak ile başlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/12/2020 19:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Buradan başlayabilirsiniz.

Windows Deployment Services Kurulumu ve Yapılandırma İşlemleri - ÇözümPark (cozumpark.com)

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/12/2020 20:53

Metin Demir
(@metin030)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Öncelikle şunu belirteyim bulunduğum hastanede bilgi işlemde bir tek ben yokum, sisteme ben bakıyorum diğer her bir arkadaşın görevi farklı onlar da bu konuda bilgi sahibi değiller.

Hastane bütçe ayırmaya pek yanaşmaz bunu sizde tahmin edersiniz.

Makinalara virüslü flash takıyorlar, temizlik yapılınca fişler birden çekiliyor bilgi kaybına neden oluyor bazen onarıma girip oluyor bazen bilgisayar çok ağırlaşıyor, bazen bilgisayar açılmıyor diyorlar windows ekranında donduğunu görüyoruz açılmıyor, inanın öyle şeyler görüyorum bazen benim bile aklım almıyor örnek bir personelin dışardan gelen bir arkadaşı gelmiş pc ye format çekmiş şifre koymuş personele de söylememiş o cihaza format çektim mecburen vs vs bir sürü nedenden dolayı format çekmek zorunda kalıyoruz.

Yardımcı olabilecek varsa benimle iletişime geçerse çok sevinirim başta tüm bilgisayarları domaine katmayı düşünmüyorum 5 6 bilgisayar ekleyip karşıma çıkacak sorunları çözmeye çalışırım taa ki sistemi tam oturtana kadar.

Gönderildi : 25/12/2020 22:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Metin Bey, sizden başka "admin" yok mu demek istedik. Mutlaka bir veya birden çok kişi olabilir ama gördüğümüz en yetkin sizsiniz. Açıkcası kimse ücretsiz böyle bir şey için size destek olmaz. Çünkü istediğiniz şey basit bir şey değil.

Sorunlara gelince, inanırım, merak etmeyi pek çoğumuz kobi ve benzeri yerlerde çalışmış ve bu tür sorunları görmüş insanlarınız. Yani 20 yılda neler gördüm neler 🙂 Siz ve talebiniz çok normal ama işte burada bunun bir danışmanlık işi olduğu hatta bırakın danışmanlığı dediğim gibi ürün almanız gerektiğini hastane yönetimine anlatamıyorsanız zaten yapacak çok bir şey yok.

Kolaylıklar diliyorum.

Not: Domain olmaması, insanların kafasına göre makineyi alıp format atması, USB lerin açıkması derken 2020 yılı bilişim standartlarından çok uzak olduğunuzu ve umarım bir hack, veri çalınması, veri kaybın, KVKK gibi konulardan başınız derde girmez. Yani disk şifreleme, bios şifreleme, usb engelleme, merkezi yönetim bunlar olmadan 500 pc ile baş etmez mümkün değil.

Gönderildi : 25/12/2020 22:58

Paylaş: