Forum

GPO ile yapılan aya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] GPO ile yapılan ayarı geri alma

8 Yazılar
4 Üyeler
1 Reactions
256 Görüntüleme
(@oktayerdemm)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

GPO ile Kullanıcı bazlı (Authenticated Users) Cmd ve Powershell engelledim Administrator olarak işlem yapmamı engelliyor. Aşağıdaki uyarıyı veriyor.

Administrator kullanıcısı ile GPO, sunucu yöneticisi vss hiç bir bileşeni açmıyor.

image

Yapılan GPO ayarını nasıl geri alabilirim. Önceki haline nasıl geri dönebilirim. Yardımcı olur musunuz ?

Gönderildi : 11/06/2024 23:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4550
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/gpo-ters-policy-hk/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2024 00:04

(@oktayerdemm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahim yildiz

Konuyu açmadan önce o linki inceledim ama maalesef benim sorunuma çözüm üretmiyor. İlginç bir durumla karşı karşıyayım. Administrator olarak sistem bileşenlerinin hiç birini açmıyor ve yukarıdaki uyarıyı veriyor sürekli. 

Farklı bir çözüm yolu var mıdır ?

Gönderildi : 12/06/2024 00:19

(@oktayerdemm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

veya

Powershell'i yönetici olarak açabiliyorum. Powershell üzerinden Default Domain Policy i nasıl devre dışı bırakabilirim.

Gönderildi : 12/06/2024 00:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4550
Co-Helper

Benzer bir konu daha var onu da inceleyin.
Makineyi local kullanıcısyla açıp C:\Windows\System32\GroupPolicy*
klasörlerini ve Register'dan Policy reg'lerini silip restart ederseniz (tekrar policy almamalı) önceki haline dönmüş olur GPO dan yanlış adımları düzenleyebilirsiniz.
Yapamazsanız policy'leri sıfırlayan batch'ler web de olması lazım gördüğümü hatırlıyorum öyle bir şey indirip çalıştırın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2024 01:50

(@eroldursun)
Gönderiler: 2195
Famed Member

Merhaba ;

Default Domain Policy devre dışı değilde resetlemeyi araştırabilirsin.

Gönderildi : 12/06/2024 08:49

(@oktayerdemm)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Problem çözüldü ve başka arkadaşlara referans olması açısından çözümü şöyle oldu,

Önce yaşadığım problemler;

* Server özelliklerini dahi göstermiyor, server yönetimle ilgili hiç bir bileşeni açmaya izin vermiyor hatta not defterini dahi açmaya çalıştığımda yukarıdaki uyarıyı alıyordum.

Çözüm;

Powershell yönetici olarak çalıştırdım (bu da çalışmasaydı muhtemelen İmajdan dönmem gerekecekti)

Default Domain Policy ve Default Domain Controllers Policyi aşağıdaki verilerle sıfırladım oldu

Sırasıyla

dcgpofix /ignoreschema /target:domain

dcgpofix /ignoreschema /target:dc

Gönderildi : 12/06/2024 10:18

(@serkanates)
Gönderiler: 1317
Üye

Geri bildiriminiz için teşekkürler.

Gönderildi : 12/06/2024 17:39
Oktay ERDEM reacted

Paylaş: