Forum

GPO ile klavye açma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] GPO ile klavye açma hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
4 Likes
1,461 Görüntüleme
(@selimcolak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, öncelikle çözümpark üyeliğim yenidir ve ilk sorumu soracağım. O yüzden yanlış bir yere konu açıyorsam kusura bakmayın. 

Domain ortamındaki clientlerde başlat çubuğuna dokunmatik klavye eklemek istiyorum. Normalde açılışta ekran klavyesini çalıştırmak işimi geçici olarak çözüyor. Fakat kullanıcı bunu kapattığı zaman açamıyor. O yüzden dokunmatik klavyeyi gpo üzerinden aktif etmek istiyorum. 

Yardımcı olursanız sevinirim. 

Gönderildi : 09/12/2020 09:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.makeuseof.com/tag/enable-disable-on-screen-keyboard-windows-10/

bu reg kaydı ile kontrol edilebiliyor ancak çeşitli sayfalarda dediği gibi canlı yansımıyor olabilir denenmesi lazım.

Bunu kullanıcılara tutorial olarak yazıp öğretmeniz daha iyi olur. Ease of access kısayolu Win+U

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2020 20:31

(@selimcolak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Cevabınız için teşekkür ederim. Peki şöyle yapmak istesem ekran klavyesini gpodan start verebiliyorum. Kapattıkları zaman tekrar açabilmeleri için taskbarda sabit kalması lazım. Yani taskbara sabitlemek istiyorum. Taskbara sabitlemek için script yazdım fakat başaramadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Gönderildi : 11/12/2020 15:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Denemediğim için bunu birşey diyemiyorum oturup uğraşmak lazım. Ekran klavyesini taskbar'a kolay yoldan sabitlemek mümkün olmayabilir bu ayar task settings altından kontrol ediliyor zaten ancak son zamanlarda epey custominization yaptım kaynak baktım ama bunu set edeni de görmedim bu ayar control edilemiyor olabilir bazı arayüz ayarları yapılamıyor çünkü. Sadece reg üzerinden kontrol edildiğini biliyorum ve netden de aynı tartışmayı gördüm bu da reload gerektiriyor malum.
Bana göre bu uğraş kulağı biraz tersten tutma olur şöyle olabilir easy access altında ki bu olayın direkt kısayolunu bulabiliyorsanız masaüstüne kısayol olarak dağıtır, buna da bir klavye kısayolu eklersiniz. Aynı işlemi farklı user'lar için taskbar'a yapmak daha uğraştırıcı çünkü dosyalarla birlikte xml set etmeniz gerekiyor win'a. Çok uğraştırıyor bunu script etmek ben vazcayıp bırakmıştım.  

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2020 00:37

Paylaş: