Forum

Dns Sunucu, android...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dns Sunucu, android el terminali ve tablet problemi.

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
677 Görüntüleme
(@yilmazsimsek)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Firmada Dns sunucu üzerinde bulunan A kayıtlarına, pc ler Domainde veya domainde de olmasa dns adresini sunucunun adresini girdiğimde oluşturduğumuz a kayıtlarına erişebiliyor.

Örnek olarak    web.ornek.com    192.168.1.200

Fakat Android tabanlı el terminali ve tabletler den tarayıcıya web.ornek.com yazdığımızda sayfa görüntülenemiyor hatası almaktayız.
Fakat tarayıcı üzerinden ip adresimizi yazdığımızda ilgili siteye erişebilmekteyiz. 
Sitede seritifika yüklü olduğu için İp adresinden erişim problem oluyor. 

Bu sorunun çözümü konusunda önerileriniz var mıdır. 

Gönderildi : 28/12/2022 13:35
Konu Etiketleri

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

El terminalleri DNS olarak hangi DNS'leri alıyor kontrol ettiniz mi ? Dış DNS adreslerini alıyorsa bu sorunu yaşarsınız. Ve / veya birden fazla DNS alıyorsa biri lokal biri dış dns ise sorguyu dışa yönlendiriyor olabilir.

Gönderildi : 28/12/2022 14:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

DHCP makalelerine bakınız scope options yayında dns'leri doğru bir şekilde config ettiğinizde bu tip sorunlar yaşamazsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2022 16:18

(@yilmazsimsek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @rafets-ayata

Merhaba,

El terminalleri DNS olarak hangi DNS'leri alıyor kontrol ettiniz mi ? Dış DNS adreslerini alıyorsa bu sorunu yaşarsınız. Ve / veya birden fazla DNS alıyorsa biri lokal biri dış dns ise sorguyu dışa yönlendiriyor olabilir.

Dhcp den ayarlı. Dns olarak Dns serverın ip adresini alıyorlar.

Gönderildi : 28/12/2022 22:12

(@yilmazsimsek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

DHCP makalelerine bakınız scope options yayında dns'leri doğru bir şekilde config ettiğinizde bu tip sorunlar yaşamazsınız.

Dhcp de dns ayarları doğru. Bu sorunu zaten windows cihazlarla yaşamıyorum. Android cihazlar ile yaşıyorum.
Cihazda Dns olarak Dns sunucunun ip adresini görüyorum. 
Hatta manuel ip verip manuel dns versemde bu sorunu yaşıyorum. 
İphone cihazda da denedim onda da var bu sorun. Sanki mobil cihazlar dns sunucuyu dikkate almıyor.

Gönderildi : 28/12/2022 22:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Doğal olarak markalarda bu tip bir genel sorun yok, bu durumda cihaz ve web configlerinize odaklanmalısınız.
Ör ornek.com 'a gidiyorlar da web.ornek.com 'a mı gitmiyorlar bir tespittir.
SSL, TLS 1.0 gibi eskileri sunucu ve mobil cihazlarda kapalı olduğuna emin olarak deneyebilirsiniz.
web sunucunuzda IISCrypto çalıştırıp gözlemleyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2022 22:58

(@yilmazsimsek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Doğal olarak markalarda bu tip bir genel sorun yok, bu durumda cihaz ve web configlerinize odaklanmalısınız.
Ör ornek.com 'a gidiyorlar da web.ornek.com 'a mı gitmiyorlar bir tespittir.
SSL, TLS 1.0 gibi eskileri sunucu ve mobil cihazlarda kapalı olduğuna emin olarak deneyebilirsiniz.
web sunucunuzda IISCrypto çalıştırıp gözlemleyebilirsiniz.

Merhaba. 

Bu konu ile ilgili bir bug olduğu google forumlarında bahsediliyor. Tam olarak nasıl çözüldüğü ile ilgili araştırıyorum.
https://issuetracker.google.com/issues/36916949

Gönderildi : 29/12/2022 11:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Android her zaman ki gibi yine yapmış yapacağını, bu tür sorunlar çok yaşadığımız için bir kaç projeden soğumuştuk. Umarım sürüm güncelleme ile vs düzelir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2022 15:49

Paylaş: