Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dns Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,018 Görüntüleme
(@GultekinKUS)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

sorunum şu şekilde mevcut bir sistemde cihazlar ip'leri modemden alıyor.Server 2016 üzerinde active directory kurdum. Haliyle dns kendi ip'si olarak aldı.Fakat ben dns olarak modemin ip'sini almasını istiyorum.Makinaları domaine alınca her makinaya dc ip'sini dns olarak  vermek zorunda kalıyorum. Mevcut sistemi bozma server üzerinden dhcp kurup modemden dhcp devre dışı bırakmam mümkün değil.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/07/2020 11:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Modemin DHCP ayarlarında özel DNS ayarlama seçeneğin varsa oraya DC'nin DNS'ini yazacaksın. Web arabiriminde ayar yoksa bazı modemlerde telnet ile bağlanıp gelişmiş ayarlar yapabiliyorsun.

Gönderildi : 09/07/2020 13:12

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Modeme destek veren firma ile de görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 09/07/2020 13:13

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Ortama AD kurduysanız, mecburen DNS olarak DC'yi göstermek zorundasınız. Yoksa kullanıcılar DC'nin ve diğer makinelerin IP'sini çözemeyecek; dolayısıyla da oturum açmada, policy'leri almada, paylaşımlarda vs sorunlar yaşayacaksınız. Modemin arayüzü izin veriyorsa oraya DC'nin IP adresini DNS olarak dağıtmasını sağlayabilirsiniz. 

Kaç pc ve kullanıcı var? Neden DHCP server kurmak istemiyorsunuz? Ayrıca firewall ile internete çıkış verirseniz daha güvenli olacaktır. IP'yi firewall'a da dağıttırabilirsiniz. 

Gönderildi : 09/07/2020 13:23

(@GultekinKUS)
Active Member
Konu başlatıcı

Ortamda firewall yok firma alıcak ama biraz zaman istediler.Bu yöntem aklıma gelmemişti 🙂 Ben kurmak istiyorum dhcp ama firma olmaz biraz daha bekle diyor 🙂 Çok teşekkür ederim Taner Bey

Gönderildi : 09/07/2020 13:53

(@GultekinKUS)
Active Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas teşekkür ederim

Gönderildi : 13/07/2020 12:04

(@GultekinKUS)
Active Member
Konu başlatıcı

@tanerk teşekkür ederim.