Forum

Dell Poweredge T30 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell Poweredge T30 üzerine server 2003

9 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,134 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir otomasyon sistemimiz var. Eski bir server üzerinde server 2003 işletim sistemi ile çalışıyor. Yeni bir Dell T30 server aldık. Eski cihazdaki sistemin imajını alıp yeni server'da vmware üzerinden çalıştırdık. Ama bir süre bağlantı sorunları yaşadık. Ben direk fiziksel olarak kurmak istiyorum. Universal restore yaptım. Fakat açılışta;

Resimdeki hatayı veriyor. Sanırım bios, eski bir işletim sistemini desteklemiyor. Çünkü daha eski bir masaüstünde sistemi açtı. Bunun bypass etmenin bir yolu var mıdır?

20200721 142335

Gönderildi : 21/07/2020 14:15

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @VolkanTipi

Eski sunucu  duruyor mu ? keşke  sunucu  almadan  önce  Vmware Compatibility  Guide  ile  kontrol  etseydiniz  aynı seviyede HP ML30 GEN10  sunucuların Vmware  uyumlulugu  mevcut Hp ile  devam edip  mevcuttaki  fiziksel  sunucunuzu  vmware  converter  ile  sanallaştırabilirdiniz.

T30'a  Hyper-V kurup yeni  bir  sanal  makina  oluşturup direkt  onun  üzerine Universal restore  yapmayı deneyebilirsiniz.

Eski  fiziksel  sunucu  mevcut  ise Dell üzerine Hyper-V  kurarak P2V  convert  ederek  direkt  Hyper-V üzerine  sunucuyu  taşımayı deneyebilirsiniz veya  alternatif  olarak Veeam Free  edition ile  Fiziksel sunucunun backupunu  alıp Hyper-V üzerinde  oluşturacağınız Vm e  geri  dönmeyi  deneyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 21/07/2020 14:53

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cumhuraltan

Selamlar @VolkanTipi

Eski sunucu  duruyor mu ? keşke  sunucu  almadan  önce  Vmware Compatibility  Guide  ile  kontrol  etseydiniz  aynı seviyede HP ML30 GEN10  sunucuların Vmware  uyumlulugu  mevcut Hp ile  devam edip  mevcuttaki  fiziksel  sunucunuzu  vmware  converter  ile  sanallaştırabilirdiniz.

T30'a  Hyper-V kurup yeni  bir  sanal  makina  oluşturup direkt  onun  üzerine Universal restore  yapmayı deneyebilirsiniz.

Eski  fiziksel  sunucu  mevcut  ise Dell üzerine Hyper-V  kurarak P2V  convert  ederek  direkt  Hyper-V üzerine  sunucuyu  taşımayı deneyebilirsiniz veya  alternatif  olarak Veeam Free  edition ile  Fiziksel sunucunun backupunu  alıp Hyper-V üzerinde  oluşturacağınız Vm e  geri  dönmeyi  deneyebilirsiniz.

Eski sunucu duruyor. Zaten sanal ile çalıştırdık. Ama iletişim problemleri oldu. Çok sağlıklı çalışmadı. O yüzden fiziksel kurmak istedim.

Gönderildi : 21/07/2020 14:56

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar @VolkanTipi

Vmware Esxi sisteminin desteklemediği  bir  donanım  kullanıyorsunuz  problem  yaşamanız  oldukça  muhtemel böyle  bir  altyapıda  çalışmayı  planlıyorsanı  keşke vmware  donanım uyumluluk listesinden  uygun  sunucuyu almış olsaydınız  ancak  artık olan olmuş ürünü  almışssınız  o yüzden Sunucuyu  control ettiğimde  Server 2016 desteği   oldugunu  görüyorum Hyper-V Server 2016 ile Free  olarak  sunucuyu  sanallaştırıp Hyper-V içinde sanal bir  sunucu  açarak Server 2003 çalıştırabilirsiniz.

Vmware üzerinde kullanmayı planlıyor  iseniz ve  bütçeniz de  var  ise yine  giriş  seviyesi HP ML30 ile vmware  ile  devam edebilirsiniz ESXI 7, 6.7u3,6.5u3 desteği mevcut.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/vcl/result.php?search=ProLiant+ML30+Gen10&searchCategory=all&%26lpos%3Dapps_scodevmw+%3A+0=Search    

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 21/07/2020 15:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

T30, 2003 desteklemiyor arada chipset desteğinde büyük nesil farkı var. 2003 çalışmaya devam etmesi gerekiyorsa yine eski nesil donanım temin etmeniz lazım yada sanala çevirmeniz gerekir.
Çevirmişsiniz ve stabil çalışmadıysa demek ki eski OS pek sihhatli durumda değil. Yapabiliyorsanız baştan kurun. Doğru sürücüleri entegre edebilirseniz T30'a belki 2003 sihhatli çalışabilecek şekilde kurabilirsiniz en başta bios'dan raid, ahci mod'unu kapatı tutmanız gerekir.
Gerçi yapılması gereken donanımı güncellemeniz gibi OS sürümünü de artık güncellemenizdir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/07/2020 17:04

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hyper-V ile sistemi geri yükledim. Network bağlantısında Server 2003 tarafında yerel ağ bağlantısı yerine Incoming Connecitons diye bir bağlantı gözüküyor. Hyper-v ayarlarını da ekledim. Hata mı yapıyorum?

20200724 125148 resized
20200724 125206 resized
20200724 125219 resized

Gönderildi : 24/07/2020 12:46

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Bizde Hp server vardı 12-13 senelik müzelik. Server 2003 kullanıyordu içindeki yazılımı tekrar kullanabilmek adına geçen sene aldığım Dell PowerEdge T440 Server 2019 içinde Virtualbox ile temiz kurulum yaptım 2 cpu 2048 ram tanımladım jet gibi sorunsuz çalışıyor.

Gönderildi : 24/07/2020 14:33

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @omeryilmaz

Bizde Hp server vardı 12-13 senelik müzelik. Server 2003 kullanıyordu içindeki yazılımı tekrar kullanabilmek adına geçen sene aldığım Dell PowerEdge T440 Server 2019 içinde Virtualbox ile temiz kurulum yaptım 2 cpu 2048 ram tanımladım jet gibi sorunsuz çalışıyor.

Otomasyon sistemi oldugu icin temiz kurulum yapma sansim yok.

Gönderildi : 24/07/2020 14:38

(@cumhuraltan)
Üye

Gönderen: @VolkanTipi

Merhaba,

Hyper-V ile sistemi geri yükledim. Network bağlantısında Server 2003 tarafında yerel ağ bağlantısı yerine Incoming Connecitons diye bir bağlantı gözüküyor. Hyper-v ayarlarını da ekledim. Hata mı yapıyorum?

20200724 125148 resized
20200724 125206 resized
20200724 125219 resized

Selamlar @VolkanTipi

Server 2003 Network interface i  görmüyor Hyper-V de Guest integration Tool  u  kurmanız  gerekli ayrıca Vmware  üzerinde de  Vmware tools  vardır  ilk sanala  convert  işleminizde  sanal  sunucuya  Vmware Tools  yüklemediyseniz stabil  çalışmaması gayet  olağan bir durum.Hyper-V de Guest  tool u  yüklediğinizde  restart sonrası sanalda   çalışan 2003 ethernet  kartını  görecektir

Gönderildi : 24/07/2020 16:59

Paylaş: