Forum

C Partition Extend ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] C Partition Extend Problemi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,527 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Vmware 7.0 üzerinde Windows server 2022 Std. sanal sunucu kurulu. C partition artırmam gerekiyor vmware tarafında artırdım ancak sunucu üzerinde Extend Volume seçeneği aktif gelmiyor. Windows server 2012 de C bölümünü artırabiliyoruz 2022 de neden yapamıyoruz bilgisi olan var mı? Gparted ile boot edip denedim yine C bölümünü extend edemiyorum. 3party ücretsiz yazılım önerebilir misiniz

Gönderildi : 16/03/2022 11:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Forumda bu konuda çok fazla konu başlığı var, lütfen arama yapmayı deneyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2022 11:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/299617/

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/windows-server-2019-disk-genisletme-sorunu/

Bu temel konu OS sürümü bağımlı değildir. Ardıl partition olan ve boş alan olmayan bölümü ve swap file'ları kapatmadan Win üzerinden extend edemezsiniz 2. partition siler ve swap file'ları kapatırsanız yapabilirsiniz. Server'lar için free 3rd uygulama zor en azından benim bildiğim yok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2022 13:29

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz cevabınız için teşekkür ederim. Swap file kapattım yeniden başlattım ancak yinede extend yapmıyor. C:100gb (vm'de 200Gb yaptım) 2.diskte var 500GB

Benim anlamadığım eskiden kullandığımız vmware 5.5 üzerinde çalışan Win 2008, 2012r2 sunucularda devamlı c disklerini büyütebiliyorum. Yeni kurulan sistemde vmware 7.0 üzerindeki   Win 2022 sunucularda c diskleri büyümüyor

Gönderildi : 17/03/2022 09:16

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

@MEHMETOZCANLAR 

Boş bölüm disk management ekranında C bölümünün hemen yanında olmalı.

Arada başka bölüm varsa yapmaz.

Gönderildi : 17/03/2022 09:54

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@eroldursun

disk

evet arada başka bölüm var 523mb recovery bölümü. Sunucu için free 3party yazılım bulamadım. Başka bir yöntemi var mı acaba?

Gönderildi : 17/03/2022 10:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu durumda 3rd uygulamasız yapamazsınız. gparted iso indirip deneyin diski görürse şayet yapabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/03/2022 12:27

Paylaş: