Forum

Domainden çıkarınla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domainden çıkarınlan bilgisayar ve local hesap şifreleri

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,097 Görüntüleme
(@sametyucel)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Selam,

Domainden bir bilgisayarı çıkardım ben açılış ekranı olarak local hesap ekranı geldi. Gelen hesabın şifresini hatırlamıyorum ve diğer kullanıcı seçeneğide mevcut değil. .\administrator hesabınıda denedim onunda şifresini bilmiyorum. Bilgisayarı nasıl açabilirim sizce? 

Not: Bitlocker olduğu için C diskine WinPe ile erişip Pe içerisindeki tooları kullanamadım.

Teşekkürşer

Gönderildi : 05/10/2021 14:35

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Bitlocker kurtarma keyiniz yok ise işiniz zor 3.party bir uygulma ile boot ettiğinizde bitlocker key lazım olacaktır.

Gönderildi : 05/10/2021 15:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Geçmiş olsun, ama işiniz çok zor. Bitlocker olmasa neyse ama bitlocker olduğu için WinPE işe yaramaz, local admin muhtemel disable olduğu için pek şansınız yok. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2021 15:09

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler cevaplar için. 

Gönderildi : 05/10/2021 15:17

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner @erdemyaglikara bu arada windows giriş ekranında sadece local user görünüyor. Diğer kullanıcılar bölümünün her şart altında görünmesi gerekmez mi ?

Gönderildi : 05/10/2021 15:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer başka bir kullanıcı yok ise görünmemesi normal.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2021 15:31

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner administrator, domain kullanıcısı olan kullanıcı, ve benim oluşturduğum bir kullanıcı var. 

Recovery key'imizin AD üzerinde tutuluyor olması lazım. Oradan kurtarma keyini girip c sürücüsü erişilebilir hale getirdikten sonra WinPE iler şifreleri sıfırlayabilirim sanırım.

Gönderildi : 05/10/2021 15:35

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Öncelikle geçmiş olsun. Bu durum kolayca geçiliyor olsaydı aldığınız güvenlik önlemlerinin bir önemi kalmazdı. Bu durumun oluşmaması için domainden çıkartırken sistem lokal hesaplar ile ilgili size bir uyarı vermektedir. Domain yönetiminizde sanırım, umarım çözüme kavuşursunuz. Çözmeniz durumunda geri bildirimde bulunabilirseniz hepimiz faydalanmış oluruz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/10/2021 15:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Evet bir şekilde key elinizde olması gerekli. Local admin hesabı etkinleştirmek ve şifre müdahaleleri yapabilmeniz için.
Login ekranında gelen diğer kullanıcılar bölümü birçok etkene bağlı birçok local user olsa bile diğerleriyle login olmadıkça görünmeyebilir.
Bunun yerine login erkanına machine name\user yöntemiyle manuel giriş denemelisiniz şifresini bildiğiniz user ile. Bu acc administrators üyesi değilse yine bir işe yaramaz.
machine name\administrator local admin kullanıcısı aksi işlem yapılmadıkça disable olur.
Local user'lardan pass expire'a düşmüşse yine girişte dikkat gerekli.

Kısaca bütün bu kontroller herhangi bir cihaz domain den düşürülmeden yapılmalıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2021 15:49

(@sametyucel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar hepinize cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Çözüm:

WinPe üzerinden C sürücüsünü kurtarma key'i ile açtık ve diske erişim sağlayabildiğimiz için local hesapların şifreleri ile değişiklik yapabildik. 

Gönderildi : 11/10/2021 09:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Geri bildiriminiz için teşekkürler, portala konu ile ilgili bir makale kazandırabilirseniz çok daha iyi olur. Dostlukla...

Gönderildi : 11/10/2021 09:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Key' i bulmanıza sevindim, aksi halde şansınız yoktu. Bitlocker çok önemli bir teknoloji ama bir yandan da çok riskli olabiliyor. O yüzden key politikası mutlaka merkezi olmalı.

Gönderildi : 11/10/2021 15:39

Paylaş: