Forum

DNS dışarı erişemiy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS dışarı erişemiyor

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@CeoCebir)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bir DC  (beraberinde DNS  kurdum ) DHCP ile DNS sunucunun IP adresini de dağıttım 2 sorum olacak

1-Dış DNS de var olan bir DNS vermiş isem DC ye,

Örneğin; galaksi.com ->Dış DNS

benim DC -> galaksi.com

istediğim şu, ping atılınca galaksi.com deyince benim DC cevap vermeli

2-DNS verdikten sonra google.com vs. dış kayıtlı domainlere erişemiyorum kısaca iterative sorgu nasıl yapılır bilmiyorum

şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 24/04/2009 19:15

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Aşağıdaki makaleyi incelediniz mi?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Gönderildi : 24/04/2009 19:31

(@CeoCebir)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim Murat bey forwarder da telekomun iplerini verdim ancak yine de olmadı.DNS i yeniden başlattım, istemciler de flushdns vs. yaptım.Ancak yinede netice alamadım

Nerede eksik yaptım acaba eksiklik nerede ?

Gönderildi : 24/04/2009 20:15

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Peki ortamınızda firewall var mı? Varsa dc'nin internetteki dnslere sorgu atabilmesi için gereken izinler tanımlandı mı?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/04/2009 13:38

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

ortam neyle cıkıyor bilmiyorum ama dns erisemiyor degil bence ortamda bir frewall var ve o engel koyuyor

Gönderildi : 28/04/2009 21:31

(@MustafaGULHAN)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Hocam senin DC galaksi.com  ise yeni galaksi.com adında Forward Lookup Zone olustur olusturdugun galaksi.com için hostA ve varsa CNAME kayıtlarını gir sadece gaaksi.com için cevap versin dış dns için galaksi.com u karıstırma bence.

Gönderildi : 01/05/2009 02:39

(@EmrahGUNDAY)
Gönderiler: 188
Estimable Member

Merhaba

Sizin yaptığınız işlemin adı yani bilinmeyen bir domain için dns göstermek conditional forwarding diye tabir edilir ve sadece bu domain istekleri için buranın ipsini gösteren clientler bu domainle ilgili sorguyu gerçekleştirebilir.Genel olarak isim çözümlemek ile ilgili size destek vermeyecektir.Forwarders yazan kutucuğa ya modemin ip sini yada TT dns lerini girerseniz mutlaka reel çözümlemeleri gerçekleştirir ama buna rağmen çıkmıyor ise yapınızda kesin bir sorun vardır.

Diğer sorunuz iterative Query olayına gelince işleyiş şu şekilde gerçekleşir.Öncelikle sizin dns niz forward olarak tanımlı dns e Recursive Query yapar ve forward olarak tanımlı dns te çözümlemeyi gerçekleştirene kadar iterative Query yapmaya başlar ve bu aşamada sizin herhangi bir tanımlama yada müdehale etme şansınız yoktur.Bu dns yapısının gereğidir ve bu şekilde işler.Performans anlamındada getirisi büyüktür.Yoğun bir sisteminiz varsa gerek burada sorgu  ile ilgili network trafiğini meşgul etmemiş olursunuz ayrıca cache yapısınıdanda fayda sağlarsınız.

Siz eğer İterative ve Recursive Query gerçekleşiyor mu bir sıkıntı problem var mı diye düşünüp bunu test etmek istiyorsanız.

Monitoring tabında " A simple Query Against this dns server " seçeneğini seçip test now butonuna tıklayınız.Sizin için bir iterative query testi yapacaktır. A Recursive Query to other dns servers seçimi ilede recursive Query testini gerçekleştirip sonuçları pass yada fail olarak görebilirsiniz.

Gönderildi : 01/05/2009 07:27

(@muratcan-2)
Üye

ortam neyle cıkıyor bilmiyorum ama dns erisemiyor degil bence ortamda bir frewall var ve o engel koyuyor

Merhaba,

1- Dc'nize kendi dns ip adresini girmelisiniz yani dc'nin ip adresini girmelisiniz.

2-Dns'sinize telekomun dnsleri girdiğinize göre Firewall'unuz dc'nizin internetteki dnslere (turktelekom dnslerine) sorgu atmasını kesiyor olabilir lütfen firewallunuzda dc'nin internete çıkış için yazılışmış policy'de dns var mı kontrol edin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/05/2009 12:22

Paylaş: