Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

FAX SERVER

17 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
597 Görüntüleme
(@ozgurbt)
Gönderiler: 127
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar 2 sorum olacak.

1.şirketin santral bölümünde fax server var. wındows server 2003 kuruluydu.faxlar geldiğinde diğer terminaldeki makinanın wındows fax programının gelen kutusunada düşüyordu.fax serverin hardiskinde bir problem olunca degiştirmiştim ve wındows xp pro kurdum.wındows fax programınıda ekledim.şimdi fax geldiğinde terminaldeki makinaya düşmüyor.bunu sebebi xp de fax paylaşım yapılmadıgındanmı.çözemedim.2003 serverde wındows fax programını bileşen ekle kaldırdan kurarken paylaşım veriyimmi diye menü geliyor ama xp de gelmiyor.sorun bundan kaynaklanıyor olabilirmi.

2.termianal serverde de harici fax modem var.buradan fax'ı paylaşıma açıyorum.terminale gidip paylaşıma baglandıgımda baglanıyor. faxın durumuna baktıgımda terminal server makina IP'sinin karşısında çarpı işarti var ve faxı göndeririken hata veriyor faxtan cevap alınamadıgından pencere kapanacaktır diye.

Gönderildi : 18/04/2009 18:21

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Servarda fax services kurunca fax server kurmuş oluyorsunuz xp de ise local bir fax alım yeri yapmış olursunuz.Serverda fax servicesini kurup share edin.Clientalra bunun üzerinden paylaşım yapın tek bir yerden yönetim sizin için daha sistematik ve kolay olcakatır.Ayrıca Inbox,Sent Items gibi kalsörleri zamnla yedek amayı unutmayın defaultu 60 ila 90 arasında silinmekte.Merkezi yerden yönetim daha kolaylık sağlayacaktır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 19/04/2009 02:50

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

uğur bey clientler için paylaşım verebiliyorum gayet iyi faxta çekebiliyorlar.fakat bunu normal masaütlerine paylaşım veremiyorum.Bu normalmi böyle bir imkan varmı.

Gönderildi : 22/04/2009 11:18

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Masaüstüne kısayol olarak almayı denediniz mi?

Gönderildi : 22/04/2009 11:44

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

masaüstü derken thin clientlerin masaüstlerini demiyorum ugur bey.benim dediğim normal bilgisayarlara paylaşım verebilirmiyim diyorum.

ıp i yazıp paylaşımı alıyorum yazıcılar bölümüne fax geliyor yanlız durumu fax consolda çarpı işareti var online değil.thin clientlerde bir sorun yok 

Gönderildi : 22/04/2009 12:34

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Peki clientların dns ipleri dns serverın ipsimi?Dnste forward lookup zones kısmında a kyıtlarındaki pcadı ve ip lerle clientlar eşleşiyormu?Ayrıca fax serverda security tabında gerekli iznleri varmı clientların kontrol edin.Bir de bu çarpı işareti oluyor demişsiniz.Server ve client taraflı loglara düşen bir hata varmı paylaşın?

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 22/04/2009 13:24

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

dns wins ve securty alakalı degil arkadas windows xp kurdugu icin digerleri göremiyor anladım arkadasın nededigini aynı isimle windows 2003 kuracaksın ve fax serverini etkinleştir bak tıkır tıkır çalısacak istedigin gibi xp de local çalısır.

iyi çalışmalar

CBE

Gönderildi : 22/04/2009 17:52

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Tabiki server 2003 üzerinde faxı etkinleştirip fax server kurulu olması gereklidir söylediklerimin olması için 

Gönderildi : 22/04/2009 18:39

(@serkanvargel)
Gönderiler: 181
Estimable Member

Merhaba ;

Öncelikle Windows Xp de Lokal fax vardır yani diğer clientların paylaşımını yapamazsınız bunu microsoft tarafında sadece windows serverlarla yapabilirsiniz siz ben server kurmucam xp den devam etmek istiyorum diyorsanız diğer yazılımlardan bulabilirsiniz winfaxpro gibi diğer yazılımlarda winxp win98 gibi işletim sistemlerinizde kurup diğer clientlara paylaşım verebiliyorsunuz sanırım bu tarz programlar işinizi görür.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 25/04/2009 15:35

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için wındows server 2003 kurarak sorun çözüldü.thin clientler fax gönderip alabiliyor ve server 2003'e gelen faxları şirketteki bütün pc'ler görebiliyor.

Gönderildi : 28/04/2009 21:00

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Geri bildirm için teşekkür ederiz.

Gönderildi : 29/04/2009 02:45

(@MustafaDOGRU)
Gönderiler: 81
Estimable Member

merhaba arkadaşlar ben windows server 2003 r2 64-bit sürümü bir sunucu kullanıyorum amacım fax server etkinleştirmek bunun için server'a öncelikle fax modem kart takmam gerekirmi takmadan bunu halledebilirmiyim.

fax gönderimi ve alımı için 1 telefon hattı ayrılmış durumda bu telefon hattının parelerini server'a versem diğer ucundada samsung scx4521-f modeli bir yazıcı fax cihazı mevcut alınan faxlar bu cihazamı düşer yoksa benim kurduğum fax server'ınamı yada cihaza alınan faxların bir kopyasınıda bilgisayara kayıt ettirmek mümkünmüdür. yardımlarınız için teşekkürler saygılar.

Mustafa DOĞRU

Gönderildi : 05/10/2009 17:55

(@emirdesen)
Gönderiler: 16
Eminent Member

mustafa benim de boyle sorunum var diğer ucta fax bağlı nasıl çözdün olayı

Gönderildi : 29/10/2009 20:04

(@MahmutALTUNTAS)
Gönderiler: 29
Eminent Member

eğer hat paralel ise siz faxın hangisine düşmesini istiyorsanız onu aktif hale getiriyorsunuz ve ayarlarını yaparken gelen arama ilk çaldığında cevap vermesini sağlıyacaksın ve fax ilk olarak o cihaza gelicek ....bizim şirkette bir fax server var bir de fax cihazı var fax lar direk olarak fax servere (yani 2003 server kurulu olan cihaza geliyor) buradan fax ile kim ilgileniyorsa mail olarak o kişiye gidiyor...

Gönderildi : 29/10/2009 20:27

(@emirdesen)
Gönderiler: 16
Eminent Member

ben fax server kurmadım dc ye dahil olmayan bir xp ye fax hizmetini kurdum tek hat var ve paralel bağlayınca fax makinasına duşuyor fax, fax cihazında geleni kapatma seceneği yok başka bir ayarmı yapmak lazım nasıl yapabilirim peki cunku fax cekerken fax cihazını kullanmak istiyoruz pc den gonderirsen scan ediyorsun oda cok silik cıkıyor gonderdiğimiz adreste bana bir fikir verirmisin

Gönderildi : 30/10/2009 00:50

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Fax server tarafında kaç çalma sonucu faxı alacağını belirleyebiliyorsunuz.Fax cihazında ise ayarlamayı cihazı aldığınız firma ile irtibata geçmenizi öneririm.

Gönderildi : 30/10/2009 03:11

(@engin_karagoz)
Gönderiler: 1
New Member

windows server 2003 te fax service kurup yukarıda anlattıklarınızı yaptım ve sonuca ulaştım client pc lerime fax geliyor ve e-mail yönlerdirmesi yaparak maillere gelmesinide sağladım..

ama soyle bır sorunum var, server a 2 tane modem bağlayıp iki farklı numaraya fax gelmesini ve 1 nci hatta gelen faxları ''x'' bir mail adresine, 2 nci hatta gelen fax ları ''y'' bir mail adresine yönlerdimek istiyorum bu mümkün olabilirmi acaba ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 31/10/2009 15:39

Paylaş: