Forum

DC to ADC Program &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC to ADC Program Çalıştırma:

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
546 Görüntüleme
(@AzadAzadoglu)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar; Başlık Konu ile ilgili olmayabilir kusura bakmayın .

Sorum şu :

Merkez  ve 2.Şube olarak iki farklı lokasyonda hizmet veren bir firma düşünün. Merkez 'de Root DC kurulu ve ortamda ki client' ler domaine dahil ve Merkez ' de bir problem mevcut değil. Şimdi ben, diğer şubeye Bu merkezde ki server' a RDP yaptırtmak istemiyorum , oraya ADC kurup aynı lokasyondaymış gibi çalışmasını istiyorum. Sorumu dahada netleştireyim :

1- Merkez'  DC ye ADC yi bağlarsam, orada ki personel pc login olduktan sonra, Merkez DC'! de bulunan firma yazılımını sağlıklı kullanabilirler mi ?

2- İki DC arası VPN dışında hızlı bir bağlantı kurabileceğim sistem var mı ? Yani VPN bu programı ADC ortamı kullanırken yavaş olacak değil mi ?

3- Kullanılacak program Mikro Muhasebe programı. Benim bu yapıyı kurmam hayal mi , olabilir mi ?

4- Mevcutta, diğer şube şu anda ortamda RDP kullanarak Merkez' e bağlanıyorlar.

5- Her iki şubeye' de Mikro lisansı alıp iyice ortalığı karıştırmak istemiyorum

--- Umarım anlatabilmişimdir. Bu konuda sizden destek rica ediyorum.

Olayın özü : İki şube aynı ortamdaymış gibi Mikro programını kullanacak.

Saygılarımla:

Gönderildi : 06/06/2016 19:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-ADC login olan kullanıclar network olarak konuştuktan sonra DC üzerindeki yazılımı kullanabilirler.

2-Noktadan noktaya metro ethernet hizmeti alabilirsiniz biraz maliyetli olacaktır.  http://kurumsal.turktelekom.com.tr/toptan/ag-hizmetleri/ethernet-hizmetleri/nn-metro-ethernet.aspx

3-Hayal değil bu tarz uygulama kullananların sayısı binlercedir. Sadece biraz maliyet.

Ben sorularınıza göre yanıt vermeye çalıştım. Mikro yazılımının web ortamında kullanılan versiyonu var ise işler dahada rahat olabilir. Artık durum buluta kayıyor. İyi bir internet hattı ile yapınızı bulutada kaydırabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2016 02:01

(@AzadAzadoglu)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza bey;

Noktadan noktaya hizmet için TT ' ye bir çağrı bıraktım bakalım nasıl bir maaliyet ile ulaşacaklar bize. 

Gönderildi : 07/06/2016 02:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Umarım tölare edebileceğiniz bir maliyet çıkar zaten fatura kalemini vergiden mahsup edebiliyorsunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2016 11:08

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Rıza Hocam'a ek olarak şunu söylemek istiyorum. VPN yavaş veya hızlı denebilecek bir sistem değildir. Sizin lokasyonlarınızdaki hatların upload ve download değerleri ile çalışır. Yani 100mbps upload ve 100mbps download hatlarınız varsa gayet güzel kullanırsınız.

2 yıl önce benzer bir yapıyı yine Mikro kullanan bir müşteride kurmaya çalıştık ancak sonuç başarısız oldu. Çünkü merkezdeki sunucuda yüklü olan Mikro programının açılış exe si 200MB civarındaydı. Basit bir exe den bahsediyorum. Database falan dahil değil. Haliyle şubedeki birisi programı çalıştırdığında ilk açılış ekranı olan bu 200MB lık exe yi her seferinde merkezden şubeye upload ediyor. 1 mbps upload u olan bir hattın bunu şubeye ne kadar sürede ulaştıracağını siz düşünün. Merkez ve şubeyi AP'ler ile noktadan noktaya görüştürdük süre biraz kısaldı ama yine tatmin edici değildi. Sonunda merkezdeki sunucuya şubedeki kullanıcıları RDP ile bağlamak zorunda kaldık. 

Bu anlattığım olay 2 yıl önce yaşanmış bir olay, belki Mikro çalışma durumunu değiştirmiştir. Tavsiyem eğer elinizde IPSEC VPN destekli cihazlar var ise deneme amaçlı iki lokasyon arası VPN kurup Mikro yazılımını client lardan birisi üzerine yükleyip merkezdeki sunucuya bağlayarak test etmenizdir.

Gönderildi : 07/06/2016 12:30

Paylaş: