Forum

Server 2012 R2 Foun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 R2 Foundation

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
778 Görüntüleme
(@FarukOZYILMAZ)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Hp ürünümüzle beraber Server 2012 r2 foundation kurulumu yaptık. Makina ile tümleşik gelen 15 adet cal lisansını Microsoft'u arayarak telefonda aktifleştirdik.Fakat remote desktop yapmaya çalıştığımız zaman server lisanssız görünüyor ve remote desktop yapamıyoruz. Cihazımızda active director ve domain altyapısı mevcut değil. Bir çalışma grubumuz var ve local pc ler bu grup üzerinden çalışıyorlar. Bu üründe domain altyapısı ve active director kurmadan cal lisanslarımı stabil çalıştırabilmem mümkün mü ? Microsoft bu ürüne destek vermediğini belirtip Hp'ye, Hp de Microsoft'a yönlendiriyor.

Gönderildi : 10/03/2015 14:57

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Terminal Services Licensing Manager rolünü kurup aktifleştirme işlemlerini yaptınız mı? 

Gönderildi : 10/03/2015 15:03

(@FarukOZYILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Terminal Services Licensing Manager rolünü kurup aktifleştirme işlemlerini yaptınız mı? 

Oğuzhan bey merhaba, evet licensing manager rolünü kurup aktifleştirdim. sunucu yöneticimde 15 adet lisansım da görünüyor hatta  

Gönderildi : 10/03/2015 15:12

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Event loglarda herhangi bir hata alıyor musunuz? 

Gönderildi : 10/03/2015 15:38

(@FarukOZYILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Event loglarda herhangi bir hata alıyor musunuz? 

Evet loglarda hata alıyorum lisans yönetici kısmımda  windows 2000 server yerleşik th aygıtı ve yüklü rds kullanımı şeklinde 2 kırılım görünüyor.

ilk kırılımda toplam lisans sınırsız kullanılabilir sınırsız yazıyor

diğerinde ise lisans programı parakende alım toplam lisans 15 adet görünmekte. burada 2 adet lisanslama göstermesi normal mi sizce parakende alım yazan lisans microsoft tarafından telefonla lisansladığım cal lisansları lakin diğerinin nasıl oluştuğuna dair fikrim yok. ilk kırılımın loglarına baktığımda ise lisanslama yapılamadı hatası görünüyor.  

Gönderildi : 10/03/2015 16:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Lütfen forum kuralları gereği postunuzu imla kurallarına ve punto yapısına uyacak şekilde editleyiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/03/2015 19:35

(@FarukOZYILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Lütfen forum kuralları gereği postunuzu imla kurallarına ve punto yapısına uyacak şekilde editleyiniz.

peki.

Arkadaşlar hala domain altyapısı kurmadan server 2012 r2 foundaiton remote desktop kullanmam mümkün mü çözüm bulamadım. 

Gönderildi : 11/03/2015 11:51

(@FarukOZYILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Server 2012 r2 foundaiton sunucumu dc ye almadan remote desktop çalıştırmayı başardım. ileride bu sorunla karşılaşan arkadaşlar yazdığım yönergeleri takip ederse workgroup üzerinden çalışabilirler.

Sunucumuzun normal kurulumunu yapıyoruz ve terminal kurulumuna geçiyoruz. Terminal kurulumuna geçtikten sonra Microsoft'u arayarak sunucu  kurduğumuzu sunucumuzun adını söyleyerek terminal ve cal lisanslama işlemini telefonla yapmak istediğimizi belirtiyoruz. Microsoft yetkilisi arkadaş sizi telefonla etkinleştirme yönergelerine kadar götürerek ona sağlamanız gereken 25 adet key soracaktır. Karşı tarafa istediği key numaralarını verdikten sonra terminalinizi lisanslama işleminizi bitirecek. Akabinde cal lisanslarınızı aktifleştirmek için sizi terminal'de cal lisanslama bölümüne yönlendirip oraya girmeniz için tekrar 25 adet key verecek. Verdiği keyleri o bölüme girdikten sonra lisanslama işleminiz sona eriyor. Microsoft yetkilisinin callarınızı lisanslarken kullanıcı bazlı mı yoksa makina bazlı mı lisanslamak istiyorsunuz sorusuna kullanıcı bazlı cevabını verdim.

Şuan sunucum workgroup üzerinde 4 ayrı şehirden remote desktop stabil bir şekilde çalışıyor. 

Gönderildi : 18/03/2015 14:31

Paylaş: