Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 r2 Web Server İçin Nameserver Ayarı

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@SerhatKoroglu)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2008 r2 Web Server için ns ayarlarını yapmak istiyorum. Domain sağlayıcıdaki domain ayarı için kullanacağım ns adreslerini zone tanımından sonra yapıyorum. 

ns1.domain.com NS olarak tanımlıyorum. Aynı şekilde ns2 yi de... Ama bu adresleri domain sağlayıcıda kullandığımda valid görmüyor. Ayrıca ping attığımda ns urlsini çözümlüyor.

Atladığım bir yer mi var? Bunu detaylı anlatan bir örnek makale de olsa çok memnun olurum.

Gönderildi : 28/01/2014 03:15

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Örnek alan adınız ozgurmazlum.com. X firmasından bu alan adını tescil ettiniz. Firma üzerinden ozgurmazlum.com için Name server kaydı oluşturmanız gerekiyor. ns1.ozgurmazlum.com ns2.ozgurmazlum.com olarak kaydı oluşturduğunuz aşamada size IP adreslerini soracak. Buraya kendi DNS servisinizin çalıştığı sunucu ip adresini yazmanız gerekiyor.

İşleminizi tamamladıktan sonra kendi dns'iniz üzerinden ozgurmazlum.com için bir zone kaydı oluşturun. ve bu alan adının dnslerini ns1.ozgurmazlum.com ns2.ozgurmazlum.com adresine yönlendirin.

Bu aşamadan sonra bir sorun yaşamamanız gerekiyor. 

Gönderildi : 28/01/2014 12:34

(@SerhatKoroglu)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim. Zone oluşturmuştum ama son dediğiniz domain kayıt edicide ip ayarı yapmamıştım. Onu yapınca oldu. 

Gönderildi : 28/01/2014 13:32

Paylaş: