Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Standart Extend Diski Geri Alma

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
352 Görüntüleme
(@OnurKerimoglu)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Mail server'ımızda ,  database'i fazla dolu olduğu için mail düşmüyordu. Biraz alan açılabilmesi adına , server üzerinde takılı olan boş bir disk'i extend ettim (biraz daha boş alan sağlayıp )  maillerin gelmesini sağladım.

Fakat  o Extend ettiğim diski ,  tekrardan database'den ayırmam gerekiyor.  Sistem mail server olarak kullanıldığı için , müdahale etmekten çekiniyorum açıkcası.  Data kaybı yaşar mıyım ?  Bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir.

Yardımlarınızı rica ediyorum. 

Gönderildi : 21/10/2013 17:06

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

computer management içerisinden genişlettiğiniz part üzerine sağ tıklayıp shrink deneyebilirsiniz. burada düşürülebilecek maksimum boyutu söyler. işlem yapmadan istediğiniz miktarda olup olmayacağını görebilirsiniz. bununla herhangi bir sorun yaşamazsınız.

eğer burada istediğiniz kadar alan olmazsa part magic gibi programlar denemelisiniz. ek program olduğu için risklidir bence.

her koşulda yedek almanızı da öneririm.

Gönderildi : 22/10/2013 06:21

(@OnurKerimoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Geri dönüşünüz için teşekkürler. 

Fakat benim yapmak istediğim . Alan ufaltmak değil ,  Extend ettiğim diski sistemden tamamen kopartmak .

Shrink ettiğimde , o disk yinede database diskime bağlı görülecek değil mi ?  Çünkü ben onu değil , o diski database'den komple ayırmak istiyorum..

Gönderildi : 22/10/2013 16:34

(@OnurKerimoglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olabilecek kimse var mı ?

İyi günler 

Gönderildi : 04/11/2013 13:46

Paylaş: