Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 5

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@FarukKOKSAL)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Win. Srv. 2008 R2 işletim sistemli  6 adet 1.5 TB Hdd olan intel Raid controller RS2BL080 kart ile raid 5 yapılmıştır. Sorun şu, Hdd 'lerden biri arızalandı bu sistemi bozmadan 2 TB hdd ile değiştirirsem sorun olur mu sorun olmaz ise diğerlerini de değiştirebilir miyim?

Gönderildi : 21/10/2013 17:27

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Sadece arızalı olanı 2 tb ile değiştirirseniz o diski de raid yapısı içerisinde 1,5tb olarak görecek ve işlem yapacaktır,

Bulabiliyorsanız eski diskleriniz ile aynı özelliklere sahip disk temin etmenizi tavsiye ederim,

Gönderildi : 21/10/2013 17:34

(@FarukKOKSAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler,

Varolan verileri yedeklemeden bütün hdd leri 2 TB olarak değiştirebilir miyim?  Tabiki ileride sorun cıkarır mı?

Gönderildi : 21/10/2013 17:42

(@erginilgaz)
Estimable Member

Rica ederim,

Verileri yedeklemeden bütün hddleri değiştirirseniz yeni taktığınız disklere nasıl gelecek veriler orasını anlayamadım,

Yeni diskleri takıp sistemi sıfırdan mı kuracaksınız?

Gönderildi : 21/10/2013 17:58

(@FarukKOKSAL)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ergin bey,

raid kopyalama işlemi bittikten sonra sırası ile hdd değiştirerek olmaz mı? örneğin 1 gün birini 2 gün birini gibi...

Gönderildi : 21/10/2013 18:19

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Cevap için teşekkürler,

Varolan verileri yedeklemeden bütün hdd leri 2 TB olarak değiştirebilir miyim?  Tabiki ileride sorun cıkarır mı?

Faruk bey merhaba,

Aklınızdan geçen senaryoyu ben Qnap bir storage'de yaptım oldu. Tek tek tüm diskleri büyük kapasiteli diskler ile değiştirdikten (bir diski boşa çıkarıp yerine büyük kapasiteli diski takıyorsunuz diğer bu yeni disk ortama dahil edildikten sonra (data boyutuna göre uzun zaman alabilir)) sonra bu ürün bana yeni gelen disklerdeki boş alanı kullanıma alma izni verdi ver bu alanı kullanım aldım. Siz raid kontroller yazılımına inceleyerek varsa raid expand gibi bir bölüm bu işi yapabilirsiniz. Ben bir bu raid kartı ile alkalı döküman buldum ama expand ile alakalı olarak bir bölüm göremedim. Önerim eğer varsa böyle bir destek herşeyden önce yedek almanızı, ups'i sağlam bir ortamda çalışıyorsanız bu işlemleri yapmanızı tavsiye ederim. Büyük kapasiteli disklerin data aktarımı birde full dolu ise 1 gün sürebiliyor. 5 disk 5 gün eder. 🙁

Saygılarımla.   

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2013 18:29

(@erginilgaz)
Estimable Member

Aslında bu mantıkta olabilir tabiki,

Burada en önemli nokta güvenilir bir yedeğiniz olması ve yeni diskleri ekledikten sonra ortaya çıkacak olan yaklaşık 2.5tb alanı önceki alana ekleyebilmek.Elinizdeki kartı daha önce hiç kullanmadım o yüzden net bir cevap veremem.

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 21/10/2013 21:46

Paylaş: