Forum

2008 Server r2 dns ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 Server r2 dns hatası

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
367 Görüntüleme
(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

örnek;

local network de çalışması için ,domaini kurarken ali.com.tr adıyla kurdum.

yine gerçek olarak böyle bir alan adı var ,ali.com.tr olarak.

sistemde hem wireless hem kablolu ortam var.

serverde dhcp ve dns'i oluşturdum.

modemde relay agent olarak server ip nosunu girdim.yine dns için server ip no girdim.

wireless ve kablolu network olarak internete erişimi sağladım.

yalnız ali.com.tr olan google yazıp girmek istediğimde girmiyor,alt sekmelere hiç birine girmiyor.

İp noları elle verip dns olarak modemi gösterdiğimde giriyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

çözüm yolu olarak domaini kaldırıp başka bir isimle yenidenmi kurmalıyım.

yada dns'de yapılacak başka bir ayar varmı.

Gönderildi : 27/03/2012 01:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Ali bey,

Öncelikle dizayn hatası yapmışsınız, internet alan adı ile Active Directory kurulumu yapıyorsanız bu alan isimleri farklı olmalıydı.

Ama bu yapıyı kuruyorsanızda ve NS de içeride tutulacak ise DNS sunucularını ayırmanız gerekli.

Sonuç olarak AD DNS dış dünyaya açılmaz güvenlik nedenleri ile ve bu son anlattığınız sorun nedeni ile.

şimdi siz içeriden www.ali.com.tr diye sorgu yaptığınız zaman içerideki dns üzerindeki www kaydına bakar. Ama sorun bu içerideki dns dediğimi siz dışarıya açmışsınız bu durumda bu www kaydı içinde gerçek ip yazmalısınız.

Buraya gerçek ip yazarsanız bu durumda şirket içerisindeki insanlarda sürekli olarak www.ali.com.tr ye ulaşmak için ADSL dış bacağa oradan tekrar içeriye girer.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 02:23

(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

ok teşekkürler hakan hocam

Gönderildi : 27/03/2012 05:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 11:57

(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member

Ali bey,

Öncelikle dizayn hatası yapmışsınız, internet alan adı ile Active Directory kurulumu yapıyorsanız bu alan isimleri farklı olmalıydı.

Ama bu yapıyı kuruyorsanızda ve NS de içeride tutulacak ise DNS sunucularını ayırmanız gerekli.

Sonuç olarak AD DNS dış dünyaya açılmaz güvenlik nedenleri ile ve bu son anlattığınız sorun nedeni ile.

şimdi siz içeriden www.ali.com.tr diye sorgu yaptığınız zaman içerideki dns üzerindeki www kaydına bakar. Ama sorun bu içerideki dns dediğimi siz dışarıya açmışsınız bu durumda bu www kaydı içinde gerçek ip yazmalısınız.

Buraya gerçek ip yazarsanız bu durumda şirket içerisindeki insanlarda sürekli olarak www.ali.com.tr ye ulaşmak için ADSL dış bacağa oradan tekrar içeriye girer.

Hakan Bey burda bir şey sorabilirim hazır konu açılmışken, Active Directory kurulumu yapılırken yukarıdaki örnekten bir örnek vereyim, ali.local olarak kurarsak her hangi bir şekilde sorun olmayacaktır değilmi, illaki com uzantılı bir adres yazmak zorunda değiliz.

Syg.

Gönderildi : 27/03/2012 14:18

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Evet bir sorun olmaz. .local zaten onerilen.

Gönderildi : 27/03/2012 14:44

(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member

Evet bir sorun olmaz. .local zaten onerilen.

Teşekkür ederim Evren bey.

Syg.

Gönderildi : 27/03/2012 15:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evren zaten bilgi vermiş, ancak burada önemli bir nokta var.

Siz her ne kadar local girip aynı dns yani AD zone tutan DNS üzerinde com uzantılı bir zone açarak bu sunucuyu internete açıyor olmanız büyük bir risk taşımaktadır.

Bunun için tek başına çalışan yani workgroup' ta olan bir server işletim sistemi üzerine dns kurarak internet zone' larını bunun üzerinden açılması ve yine bu sunucunun publish edilmesi doğru olacaktır

Gönderildi : 27/03/2012 16:42

Paylaş: