Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 R2 Standart Edition Raid 1+0 Kurulumu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
589 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Windows Server 2003 R2 Standart Edition Raid 1+0 Kurulumunu ;

http://www.cozumpark.com/blogs/hewlett-packard/archive/2008/05/23/hp-proliant-sunucularda-smart-start-cdsi-ile-raid-ve-sistem-kurulumu.aspx

Üstte yer alan Makaleden Raid 1+0 olarak kurulumunu yaptım. Bir makale bu kadarmı güzel anlatılır. Diğer makalelerde mükemmel tabii, her ayrıntısı gözten kaçırılmadan anlatım yapılıyor. Ellerinize sağlık. Şimdi ;

HP ProLiant DL380 G5 Server elimde var baştan tam bir kurulum yapma gereği duydum. Üzerinde SAS 146GB iki disk var. Üstteki makaleden yardım alarak Server'la beraber gelen Smart Start CD'si ile kurulumu gerçekleştirdim. Windows Server 2003 R2 masaüstü geldi karşıma. Ön panelden görüyorumki 2 Diskte çatır çatır çalışıyor, Raid düzgün kurulmasa muhakkak bir arıza verir diye düşünüyorum, kurulumun doğru yapıldığı konusuda bir iki test önerirseniz memnuniyetle uygularım. Şimdi Server Windows Update yapıyor, bu sıradada ilk kurulumda 80 GB ayırdığım diskle ilgili bir şey sormak isterim sizlere. Masaüstü - Bilgisayarım - Yönet - Disk Yönetimi ;

Burda gördüğüm iki partion var. Biri C: ( 78,13 GB ) diğeride '' Ayrılmamış '' ( 58,57 GB ). Bu ayrılmamış bölüm olanı formatlarsam yani Yeni Bölüm olarak, 2 Diskte bir hareketlilik olacak mı. Raid 1+0 aynalama yaptığı için burdaki mantık klonlama değilmi. Ben birinci diskimi 2 ye bölersem ikinci diskimde aynen otomatik bölünecekmidir. Bu ayrılmamış bölümü formatlarsam bir sorun çıkarmı acaba.

Konu Başlığına belki uygun olmayacak ama birşeyden emin olmak istiyorum. Server 2003 Kurulum esnasında Lisanslama kısmında Per Seat olarak kuruluma devam ettim. 20 Client + 1 Server sistem bu şekilde. Per Server olmaması gerekiyor diye düşünüyorum ama yinede emin olmak için buraya yazarak fikrinizi almak istedim.

Yine konu başlığına uygun olmayacağını belirterek, her konu için farklı konu açmaktansa buruya yazmayı düşündüm. Server 2003 için Terminal Server Lisansı alınmamış, Uzaktan yönetim modu için lisans gerektirirmi, eğer lisans gerektirmez ise Uzak Masaüstüne lisans almadan kaç kullanıcıya kadar izin veriyor sistem.

Saygılarımla.

Gönderildi : 26/03/2012 18:38

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selamlar formatlamadigin bolumu formatlayabilirsin. Bir sorun olmaz.

Burada disk olarak dusun partition olarak dusunme.

RDP icin herhangi bir lisans almana gerek yok. CAL lisasinin zaten olmasi gerekiyor.

RDP ile ne fazla 2 baglanti kurabilirsin.

Gönderildi : 26/03/2012 19:56

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selamlar formatlamadigin bolumu formatlayabilirsin. Bir sorun olmaz.

Burada disk olarak dusun partition olarak dusunme.

RDP icin herhangi bir lisans almana gerek yok. CAL lisasinin zaten olmasi gerekiyor.

RDP ile ne fazla 2 baglanti kurabilirsin.

Teşekkür ederim Hocam, bir konu daha soracağım şimdi bendeki HP DL380 G5 Server'ı bir firmadan satın aldık. Fakat server elime geldi, serverla ilgili olarakta kutunun içinden çıkanlar, 2 Adet HP Smart Start CD'si, birde Orginal Windows Server 2003 R2 Standart ( 2 Cd ) Cd çıktı. Ben Administrator şifresini bilmediğim için komple bir format atıp Raid 1+0 kurdum arkasına sistemi. Şimdi Cal lisansı varmı yokmu, RDP için lisans gereklimi orasını çözemiyorum. Çünkü satın aldığımız firmada muhattap yok. Bu lisansları nasıl tespit edebilirim.

Saygılar.

Gönderildi : 26/03/2012 20:20

(@evrenbanger)
Üye

CAL lisansi yuklenen bir lisans degil zaten sadece olmasi gereken bir lisans turu. RDP icin herhangi bir lisans gerekmiyor.

Gönderildi : 26/03/2012 20:53

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

CAL lisansi yuklenen bir lisans degil zaten sadece olmasi gereken bir lisans turu. RDP icin herhangi bir lisans gerekmiyor.

Hocam idrak etmeye çalışıyorum beni yanlış anlamayın lütfen. Şimdi benim elimde Server 2003 R2 var ve ben bunu kurdum, bana verilen Orginal Cd'sini kullanarak. Peki yakın tarihte bir Server daha alacağım ve bu serverla birlikte Server 2008 R2 alacağım. Bana verilen teklif mektubunda Windows Server CAL 2008 Sngl OPEN 1 Licanse No Level User CAL User CAL = 29,85 $ diyor. Siz diyorsunuz CAL Lisansı yüklenen bir lisans değildir diyorsunuz, peki ben bu CAL'a niye para ödüyorum. Hatta bir makaledede gördüm yine burda idi, CAL Lisanlarını Denetim Masası içinden Lisansları tanıtarak yükleme yöntemi gözüme çarpmıştı. Şimdi Server 2003'ü kurarken aklıma takılan bir yer var, Lisanslama bölümünde Per Seat olarak kurulumu yaptım, Per Server olarak kurmadım. Bununla alakalı değildir umarım.Yeni kurduğum Server 2003'e istediğim kadar Client bağlayabilirim o zaman.

Saygılarımla.

Gönderildi : 26/03/2012 21:20

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam idrak etmeye çalışıyorum beni yanlış anlamayın lütfen. Şimdi benim elimde Server 2003 R2 var ve ben bunu kurdum, bana verilen Orginal Cd'sini kullanarak. Peki yakın tarihte bir Server daha alacağım ve bu serverla birlikte Server 2008 R2 alacağım. Bana verilen teklif mektubunda Windows Server CAL 2008 Sngl OPEN 1 Licanse No Level User CAL User CAL = 29,85 $ diyor. Siz diyorsunuz CAL Lisansı yüklenen bir lisans değildir diyorsunuz, peki ben bu CAL'a niye para ödüyorum. Hatta bir makaledede gördüm yine burda idi, CAL Lisanlarını Denetim Masası içinden Lisansları tanıtarak yükleme yöntemi gözüme çarpmıştı. Şimdi Server 2003'ü kurarken aklıma takılan bir yer var, Lisanslama bölümünde Per Seat olarak kurulumu yaptım, Per Server olarak kurmadım. Bununla alakalı değildir umarım.Yeni kurduğum Server 2003'e istediğim kadar Client bağlayabilirim o zaman.

Saygılarımla.

Gönderildi : 26/03/2012 21:23

(@evrenbanger)
Üye

Su linkleri bir incelersen kafanda oturur. O dedigin TS CAL dir. CAL lisansin da cesitleri var.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/11/lisanslama-ve-microsoft-software-_3101_nventory-analyzer.aspx

www.microsoft.com/turkiye/lisanslama/

Gönderildi : 27/03/2012 02:38

Paylaş: