Forum

nslookup hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

nslookup hatası

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,437 Görüntüleme
(@AliUYGUR)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Ben aranıza yeni katıldım, 2003 yılında MCSE sertifikası aldım, bugünlerde tekrar IT konusuna ağırlık vermeye başladım, eve bir 2008 R2 Server kurdum bilgilerimi pekiştirmek için, Active Directory ve DNS yapılandırmasını yaptım, şu anda server üzerine 2 adet domain ekledim ve IIS üzerinde bu domainlerden gelen çağrıların yönlendirmesini de yaptım sorunsuz çalışıyor, ancak sorunum şu ki nslookup çektiğimde Unknown hatası alıyorum, nerede yanlış yaptım bilmiyorum, Server'ın ip adresi 192.168.0.101 dış bacağın ip adresini atadım DNS kayıtlaını yaparken sorun bu olabilir mi ? doğru bir Server konfigürasyonu nasıl olmalı ?

nslookup çekmemdeki amaç mail sunucu olarak çalışmaması, hmail gibi ücretsiz bir mail servisi kurdum ancak client ile bağlanmayı denediğimde bağlanmıyor, MX kaydı vs normal görünüyor ancak mail hesaplarına erişemiyorum.

şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 26/03/2012 18:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle hangi kayıt için sorgu çekiyorsunuz ki "unknow" hatası alıyorsunuz bu konuda bilgi verebilirmisiniz ?

Eğer mail server kurdunuz ise ve dış dünyaya mail atacaksanız tüm dünya tarafından register edilmiş bir alan adınız olmalı. O alan adı için name server kim ise onun üzerinde MX açmalısınız, yok şirket içi mail server kurup A kullanıcısından B kullanıcısına mail atmak istiyorsanız zaten bu durumda tek bir mail server olacağı için ortamda MX kaydına ihityacınız yoktur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2012 19:17

(@AliUYGUR)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey

Şöyle anlatayım,

Bir adet Domain satın aldım, bu domain'i satın aldığım yerden NS1 ve NS2 kayıtları oluşturdum, NS1 ve NS2'ye static IP adresimi tanımladım, Server'ımın üzerinde ise DNS kurulu, aldığım Domain için gerekli DNS kayıtlarını oluşturdum (A, MX ve  CNAME).

Şimdi evdeki bu server'ım üzerinde birden fazla web sitesi barındırabiliyorum, istediğim Domain'e kendi oluşturduğum NS1 ve NS2 tanımlarını yapıp server'ıma yönlendirebiliyorum hatta deneme için 3 farklı domaini bu server'a yönlendirdim ve IIS üzerinden sitelerini oluşturdum, sorunsuz hepsi de çalışır durumda.

Eğer yanlış biliyorsam uyarın lütfen bu haliyle sorunsuz mail sunucusu olarak çalışması gerekiyor diye biliyorum, en kötü PTR kaydından dolayı spam olarak algılanabilir (yanılıyor da olabilirim daha çok toyum).

Saygılarımla 

Gönderildi : 27/03/2012 01:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet temel olarak doğru ama ben anlayamadım sorun dns iken şimdi mail sorunu mu oldu ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 02:12

(@AliUYGUR)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet temel olarak doğru ama ben anlayamadım sorun dns iken şimdi mail sorunu mu oldu ?

Ana sorun maildi zaten sorunu tespit etmeye çalışırken nslookup ile kontrol etmek istedim, şu anda nslookup komutunu yazdığımda sonuç şu şekilde geliyor :

Default Server:  UnKnown

Address:  ::1 

Gönderildi : 27/03/2012 11:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ali bey IPv6 açık olduğu için böyle bir cevap alıyorsunuz

1 - Eğer ihtiyacınız yok ise IPv6 yı kapatın

2 - Reverse lookup zone oluşturun

bu bir hata değil aslında ip ye karşılık isim bulamadığı için bu şekilde bir dönüş oluyor, siz buna rağmen

set type=mx

cozumpark.com

yazarak kontrol edebilirsiniz sizin DNS' in isim çözümleme yapıp yapmadığını.

Bu arada forwarder eklediniz değil mi DNS' e ?

Gönderildi : 27/03/2012 12:09

Paylaş: