Forum

serverde paylaşıma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

serverde paylaşıma verilen dosya yetkileri...

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@OguzhanTUNC)
Gönderiler: 390
Honorable Member
Konu başlatıcı

serverda paylaşıma verilen dosya yetkileri kendilğinden nasıl kaybolur ? yada kaybolursa bunları otomatik olarak yerine getirmek mümkünmüdür...?

çünkü binlerce dosya ve klasör var...

Gönderildi : 14/07/2011 17:30

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar,

Kendiliğinden kaybolmaz diye düşünüyorum. Ancak işletim sistemini yeniden kurarsanız ya da paylaşımların bulunduğu disk ortak bir alanda ise ve bu alanı başka bir sunucuya eklerseniz kaybolabilir.

İlgili paylaşımların üzerinde ki yetkilerinin yedeğini almak için Subinacl uygulamasını kullanabilirsiniz. İlgili uygulamayı http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=e8ba3e56-d8fe-4a91-93cf-ed6985e3927b&displaylang=en adresinden indirebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 14/07/2011 18:05

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

peki hoca kendiliğinden kaybolmaz diyorsunda o serverda sadece yedeklemeler yapılıyor dosya paylaşımları yapılıyor... sahip olarak domain görünüyor ama güvenlik ayarlamarı normalken bunu arada sırada yapıyor ama neyden etkilenipde onu yapıyor onu anlamadım... tek tek dosyalara yetki vermek zorrr...

Gönderildi : 14/07/2011 20:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Yetkiler kendinen kayboluyor dediğiniz sanırım siz yukarıdan izin alan klasörleri değiştiriyorsanız bellir zaman sonra bu izinler yukarıdan tekrar alınır, Hakan hocam' ın verdiği linkteki makaleyi okuyun ve buna göre miras ilişikisini iyice inceleyin, ardından yukarıdan miras almadığına emin olduğunuz bir klasör için değişiklik yapın ve bunu bu şekilde kalacağını göreceksiniz.

Ancak bunun istisnası, eğer o sunucuyu bir den çok admin yönetiyorsa ve kafasına göre sizin set ettiğiniz klasörün bir üstü veya bir kaç üst klasöründen izinleri değiştirir ve bunu aşşağıya doğru basarsa yine sizin izinler yalan olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2011 20:37

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

local admin ve domain admin olarak iki tane sahibi var... ama ben bunları domain admin olarak yetkilendirmiştim domain içindeki userlara göre belirli yetkiler vermiştim..

Gönderildi : 14/07/2011 20:51

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Klasörlerdeki inheritance (miras) işaretini kaldırıp yetkilendirmeleri kullanıcı veya gruplar bazında tekrar yapman gerekecektir.

Gönderildi : 15/07/2011 19:05

(@OguzhanTUNC)
Honorable Member
Konu başlatıcı

onu yapmamap için bu soruyu sordum zaten.... toplam 590.000 klasör ve dosya var... 🙁

Gönderildi : 15/07/2011 20:23

Paylaş: