Forum

Gpo ile yazılım y&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gpo ile yazılım yükleme sorunu

20 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,158 Görüntüleme
(@mehmetuzel)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar,

160 bilgisayarlık bir networkumuz var, windows server 2008 r2 ent. üzerinde yeni a.d kurdum. haftalık güncellenen bir otomasyon programı kullanıyoruz. güncellemeler exe ve bir kaç sistem dosyasından ibaret kurulum paketi olarak gelmiyor. yeni gelen güncelleme exe ve sistem dosyalarını varolan programın üzerine yazdırıyoruz.

Şöyle bir teknik geliştirdim, otomasyon programını msi dosyasına çevirip clientlara gpo üzerinden yüklüyorum buraya kadar sorun yok, yeni bir güncelleme geldiği zaman yeni exe ve sistem dosyalarını da msi paketine dönüştürüp yazılım yükleme ile clientlara gpo üzerinden varolan yazılımın üstüne kopyalamak istiyorum ama olmuyor. Özet olarak gpo da yazılım yükleme ile bir msi paketini clientlara kurduruyorum, bir kaç hafta sonra gelen programla ilgili exe güncellemelerini içeren dosyaları da msi paketine dönüştürüp clientlara varolan otomasyon programının üstüne kurdurmak istiyorum ama olmuyor bu konuda yardımlarınızı beklioyrum şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 07/03/2011 13:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba aşağıdaki linklerden yararlanabilrirsiniz. Eğer convert işleminde sorun varsa exe den msi a sizde ikinci linki uygulayın.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/21/video-windows-server-2008-gpo-software-deployment.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/01/22/group-policy-kullanarak-exe-uygulama-kurulmas.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/03/2011 13:13

(@mehmetuzel)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler

Gönderildi : 07/03/2011 14:12

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/03/2011 14:30

(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member

Merhaba aşağıdaki linklerden yararlanabilrirsiniz. Eğer convert işleminde sorun varsa exe den msi a sizde ikinci linki uygulayın.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/21/video-windows-server-2008-gpo-software-deployment.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/01/22/group-policy-kullanarak-exe-uygulama-kurulmas.aspx

Merhaba bir sorum olacak, yukarıdaki makaleleri inceledim ve 2008R2 SP1 domainimde gerekli software deploy kuralını yazdım. kullanıcılar kuralı çekiyor, açılışta bilgisayar yazılım yükleme kuralı uygulanıyor yazısı geliyor ama bir türlü program yüklenemiyor. bilgisayar policy si olarak ayarladım. herhangi bir yetki vermem gerekiyor mu? yukarıdaki makalede userlar local admin yetkisinde olmalı diye bir ibare var. ama bu policy computer a göre yazılmış yine de user local admin olmak zorunda mı? program zaten user logon olmadan önce açılış ta yükleniyor bu durumda ne gibi bir yetkilendirme benim işimi görür?

local admin yetkisi olduğunda ben kullanıcılara ne kadar yetki vermiş olacağım, kullanıcılar program yükleyebilcekler mi acaba?

Gönderildi : 16/03/2011 23:44

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba kullanicilari admin yapmaniza gerek yok oncelikle gecerli olan saglam bir msi ile testinizi yapin bu msi bir flash player eklentisi veya firefox msi olabilir.Videoya gore giderseniz yuklemeniz gerekir bu sekilde yine yuklemez ise eger klasore verdiginiz gibi okuma hakkini ntfs izinlerinden msi uzantili paketinizede verip deneyin.Saygilarimla.

Gönderildi : 16/03/2011 23:58

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba,

2 ayrı programın orjinal msi ları ile işlemi tekrar tekrar denedim ama  açılışta yazılım yükleme kuralı çalıştırılıyor yazısı 3 sn durup geçiyor. login olup çalışmaya başladığımda ise, programlardan eser yok. ne yapıyor bilmiyorum 🙁

başka bir öneriniz?

Gönderildi : 17/03/2011 20:30

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba bunun hatasi dedigim gibi yetkiden kaynaklanabilir program icin bir paylasim belirleyip burada sanirim everyone okuma hakki verdiniz ve bu pathi network path olarak policiye eklediniz.Burada paylasim verdiginiz klasor icerisine yerlestirdiginiz msi dosyasininda ozelliklerine girerek guvenlik seceneklerinden everyone okuma hakki verip denermisiniz.
Saygilarimla.

Gönderildi : 18/03/2011 00:19

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba yine ben,

az önce inheritance ten gelen tüm yetkileri kaldırdım ve sadece everyone a tüm okuma yetkilerini verdim. sonuç değişmedi. programı yüklüyor gibi gözüküp aslında bir yükleme yapmıyor. deneme amaçlı paylaşıma full yetki verdim. değişen yine bir şey yok.

kullanıcıya admin yetkisi vermediğim kaldı 🙂

Gönderildi : 18/03/2011 01:15

(@www-rizasahan-com)
_

Bununla ilgili olarak kullanıcı tarafında bir hata varmı?Videoyu çekerken birebir tüm ayrıntılara hata toleranslarına yer verdim.Dediğim gibi user tarafında eventlerde bir hata varmı buna bakın.Ayrıca bu programı gpo olmadan o \\makinadi\paylasim seklinde bağlanıp gpo olmadan kurmaya çalışırmısınız bir hata verecekmi?Admin hakkı olan bir userde yada local admin olan userde bunu deneyin.

Gönderildi : 18/03/2011 11:29

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba,

makineden paylaşıma erişip programı kurmak istediğimde kurulumu başlatıyor ama yüklemek içim yetkili bir kullanıcı girişi istiyor. devam edersemde yüklüyor işlem sırasında bir sorun yaşamıyorum. [:'(]

bu arada bu işlemleri win7 ve xp makinelerde deniyorum sonuç aynı, ben bir şeyi gözden kaçırıyor yada atlıyorum. nasıl bulacağız acaba?

Gönderildi : 18/03/2011 20:59

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba erisip kurabiliyorsaniz bir sorun yok demektir.Video step step bir video mutlaka gozden kacan bir sey olmali.Tekrar goz atin bastan ve clientte eventte ve serverde eventte ne gibi bir hata var.

Gönderildi : 19/03/2011 01:25

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba, DC deki logda :

ID 119 : Software Installation encountered an unexpected error while reading from the MSI file \\dc\Deploy\Symantec_AntiVirus.msi. The error was not serious enough to justify halting the operation. The following error was encountered: The operation completed successfully.

XP Client daki hata :

the install of applicationsymantec endpoint protection from policy bilgi islem failed. the error was: Fatal error during installation 

Win7 client daki hata :

symantec endpoint protection uygulamasının bilgi islem ilkesinden yüklenmesi başarısız oldu. hata :   %%1603

netten araştırdım system kullanıcısının yetkilerinin ful olması gerektiğini belirten bir yazı var MS sitesinde. tekrar yetkilendirdim ama yine bir şey değişmedi

Gönderildi : 22/03/2011 18:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

bilgi islemdeki policyler  nelerdir acaba ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/03/2011 20:32

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba,

bilgi islem benim denemeler yaptığım policy kuralı. şu anda sadece computer configuration -  policy - software setting - software ins.  ayarındaki symantec antivirus.msi deploy kuralı var.

Gönderildi : 22/03/2011 20:51

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/winserverDS/thread/eea6cfcf-f3ec-4a91-abb7-cce164dbccfa benzer problem  buradada  yaşanmış language options  kontrol  edilmesi  istenmiş  msi dosyasının  adı  değiştirilerek  sorunu  cozmusler  ayrıca  

http://www.eventid.net/display.asp?eventid=119&eventno=3889&source=Software%20Installation&phase=1

Linktede  aşağıdaki kontrollerin yapılması  istenmiş.

This warning appears when an MSI application assigned from GPO is using a
different language than the Advanced tab of Control Panel\Regional
Settings\. As a result the MSI application does not install.

To correct this error there are two options:
- Set Advanced tab of Control Panel\Regional Settings\ to the same language as application.
- Check the "Ignore language when deploying this package" option in MSI properties\Deployment tab\Advanced button. 

ve  son olarak deploy  etmeye  calıstıgınız  msi  dosyasını  manuel  olarak  kurabiliyormusunuz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/03/2011 21:14

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba Cumhur bey,

iş yoğunluğumdan dolayı geç cevap yazıyorum herkesten özür dilerim. sorunun çözümüne gelince; dediğiniz gibi gelişmiş menüsünden dil ile ilgili işareti koyunca düzeldi. ama bunun yanı sıra ben symentec endpoint security programını kurmaya çalışıyordum msi dosyasının yanına diğer kurulum dosyalarınıda koymuştum fakat eksiklik oluşmuş. bu nedenle eksik dosya olmasından ötürü kurulum sürekli yarım kaliyormuş.

fark etmem biraz geç oldu ama inanın aklıma hiç gelmeyec bir durumdu.  herkese iyi çalışmalar...

Gönderildi : 02/04/2011 13:15

(@www-rizasahan-com)
_

Hadi geçmiş olsun.

Gönderildi : 02/04/2011 16:38

(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member

Merhaba;

Linkteki videoya erişilmiyor

Gönderildi : 17/03/2016 20:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: