Forum

Default Ethernet Be...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Default Ethernet Belirlemesi

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,230 Görüntüleme
(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimizde HP ProLiant ML110 G5 Server kullanıyoruz. Server üzerinde Server 2003 kurulu. Farklı 2 hattan kullandığımız adsl bağlantımız mevcut. Biri TTNET diğeri ise Doping. Server üzerinde bu adsl bağlantıları için 2 adet ethernet karkı var. Kullandığımız adsl bağlantılarının ikisinde de static ip mevcut. Her ne yaptımsa server'ın kullanması gereken default ethernet kartını TTNET'in takılı olduğu ethernet kartı olarak tanımlayamadım. Sürekli kendiliğinden değişerek doping bağlantısının ip numarasını alıyor. Çok ciddi sorunlar yaşamaktayım. Farklı şehirlerde 5 şubemiz mevcut ve sürekli IP değişmesinden dolayı şubelerimizin uzak bağlantı üzerinden kullandıkları ticari programda sürekli bağlantı sorunu yaşıyoruz ve gerçekten IT olarak zor durumda kalıyoruz. Aynı zamanda Bayi sayfamızda Online Ödeme Sistemi mevcut. SQLServer TTNET üzerinden kullandığımız ip den yayın yaptığı için o konudada yoğun bir şekilde sorun yaşıyoruz..

Maduriyetimi dile getirmem biraz sizleri sıkmış olabilir ama içinde bulunduğum durumun ciddiyeti konusunda samimi olmak istedim.. 

Şimdiden herkeze yardımlarından dolayı teşekkür ederim..

Gönderildi : 07/03/2011 13:51

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Advanced altında Advanced Settings'i seçip aşağıda ki gibi sıralama ile Ethernet kartının önceliğini değiştirebilirsiniz.

http://fatchoco.files.wordpress.com/2008/03/hamachi_windowssettings1.jpg?w=1220&quality=89

http://fanatical.files.wordpress.com/2007/04/windowslivewriternetworkadapterproritisationonvista-e88dadvancednet1.jpg?w=1220&quality=89

Gönderildi : 07/03/2011 14:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar .

TTnet  modemin  takılı  olduğu ethernet dete  Default GW  tanımlı  kalsın  doping  in  takılı  oldugu  ethernet tekı  default gw i   boş  bırakın boylelıkle  server  her  zaman  ttnet  ip si  ile  internete  cıkacaktır  ancak  doping  adsl ı de  kullanmanız  gerekıyor  ıse  ve  karsı  taraftakı ipler  belli  ise ki sanırım sadece  farklı şehırlerde  5  adet  şubenız  var  onların  ip leri için de doping  adsl  modemden  gıtsın  dıye server 2003  uzerinde  static  route lar  yazabilirsiniz  ayrıca TCP/IP /OZELLIKLER / GELISMIS /  yolunu  takip  ederseniz  orada  otomatik  ölçü  degerı  vardır  wındows 2003 lerde  varsayılan  25 olması  gerekıyor  sız  oncelıklı  olmasını  ıstedıgınız  ethernet  kartının  otomatık ölçü check ını  kaldırdıktan  sonra  orayı  10  yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/03/2011 14:02

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ufuk hocam, söylediğiniz ayarlamaları yaptım ve Server'ı yeniden başlattım. Değişen birşey yok. Aynı sorun devam ediyor. TTNET bağlantısı üstte Doping bağlantısı altta. Ama yinede Doping bağlantısını kullanıyor..

Gönderildi : 07/03/2011 14:07

(@Anonim)

Selamlar ;

Server işletim  sistemleri çift default  gateway desteklemez o yuzden doping  baglantınızdakı default  gateway i  boş  bırakmalısınız yada ttnet baglantısının tcp/ip  gelişmiş  seçeneklerden  otomatik ölçü (metric) değerini 20 den  düşük  bir  değer  yazmalısınız.

Gönderildi : 07/03/2011 14:10

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cumhur hocam, Doping bağlantısını şirket içerisindeki Client lerimiz kullanıyor. Doping bağlantısının Default GW tanımını boş bıraktığımızda internet bağlantımızda yada modem ile olan iletişiminde bir sorun yaşamayız değilmi ?

Gönderildi : 07/03/2011 14:14

(@Anonim)

Selamlar ;

Sorun yaşamazsınız ancak doping  internet  hattınızı  server  kullanmıyor ise  neden 2. ethernet  bağlantısı ile  serverdan doping hattına  bağlantı tanımladınız  genel  olarak  server ın ip  yapılandırmasını  yazarmısınız.

Cumhur hocam, Doping bağlantısını şirket içerisindeki Client lerimiz kullanıyor. Doping bağlantısının Default GW tanımını boş bıraktığımızda internet bağlantımızda yada modem ile olan iletişiminde bir sorun yaşamayız değilmi ?

Gönderildi : 07/03/2011 14:17

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cumhur hocam,

Ben daha önceden, TTNET bağlantısının TCP/IP metric seçeneğini 1, Doping bağlantısının TCP/IP metric seçeneğini 2 yaparak denemiştim. Küçük olanı default olarak kullanır mantığı ile yapmıştım ama sonuç alamamıştım. Dediğiniz gibi Doping bağlantısına metric değeri vermiyorum TTNET bağlantısının metric değerini 10 yapıyorum. Bakalım ilerleyen saatlerde bir değişiklik olacakmı. İnş. sorunu böylelikle halletmiş oluruz.

Gönderildi : 07/03/2011 14:18

(@Anonim)

Selamlar ;

Doping adsl  hattını server  kullanmıyor ise doping  hattına  gıden  ethermet  bağlantısındaki  default  gateway tanımını  boş  bırakın  kesin  cozum olur  server  sadece  ttnet ip den  çıkış  yapar.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/03/2011 14:21

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cumhur hocam,

Doping bağlantımızın Default GW tanımını boş bırakırken metric değerlerine herhangi bir tanımlama yapmama gerek kalıyormu ? Her ikisinide otomatik alacak şekilde ayarlıyorum öyleyse. Default haline getiriyorum metric ayarlarını.

Gönderildi : 07/03/2011 14:25

(@Anonim)

Selamlar ;

Doping hattının Default GW  tanımını  boş  bırakıp metric değerlerini  otomatik e  getirebilirsiniz.

Cumhur hocam,

Doping bağlantımızın Default GW tanımını boş bırakırken metric değerlerine herhangi bir tanımlama yapmama gerek kalıyormu ? Her ikisinide otomatik alacak şekilde ayarlıyorum öyleyse. Default haline getiriyorum metric ayarlarını.

Gönderildi : 07/03/2011 14:47

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Evet cumhur hocam herhangi bir sorun olmadı Default GW  tanımını boş bıraktığımdan beridir. Teşekkür ederim yardımlarınız için..

Gönderildi : 09/03/2011 16:02

Paylaş: