Forum

Yetkisiz kullanicil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yetkisiz kullanicilar print yapabiliyorlar

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Windows 2008 R2 AD ortaminda Ofiste bir cok printer var ama bir tanesine erisim kisitli, sadece belli kullanicilar print yapabiliyorlar. Bugun farkettik ki yetkisiz kullanici hesaplari bu printerden cikti alabiliyorlar. Yuzde yuz eminim bu 1 ya once tatile girmeden once boyle degildi. Yetkileri kontrol ettim hersey eskisi gibi. Bahse konu kullanicilarin adi security tabi altinda yok ve bagli olduklari gruplarinda hicbirinin adi burda yok. Bu erisimin nedeni ne olabilir?

Windows 2008 R2 Enterprise (print server, member server)

Gönderildi : 19/01/2011 09:43

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Teoman User'ın yetkisi yoksa kuramaz. Local admin vs. yetkisi olmadığını kontrol ettinmi?

Gönderildi : 19/01/2011 12:14

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ufuk hocam ben print yapmalarindan bahsediyorum. Yetkileri olmadigi halde print yapiyorlar sorun o. Local admin yetkileri de yok neden oluyor bu kafayi yiyecem.

Gönderildi : 19/01/2011 14:52

(@OrhanYilmaz)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Merhaba,

Siz, yetkisi olmadan çıktı alanları sunucunun loglarından mı farkettiniz yoksa durumu gözlediniz mi?

Eğer sunucuda kayıt falan da yoksa benim ilk aklıma gelen senaryo: örneğin, printer'in IP adresine erişim serbest bırakılmıştır ve kullanıcı bu printer'i TCP/IP printer ekle menüsünden doğrudan eklemiştir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2011 17:10

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Event Viewer altinda System'de Print loglarinda bu kisilerin print loglari dusmuyor! Printerler Domain Policy ile deploy yapiliyor. Normalde herkese gorunur durumda ancak print yapmak istediklerinde yetkileri olmadigi icin print islemi gerceklesmiyordu. "printer'in IP adresine erişim serbest bırakılmıştır ve kullanıcı bu
printer'i TCP/IP printer ekle menüsünden doğrudan eklemiştir."
bahse konu kullanicilar printer ekle menusunun dahi yerini bilmiyorlar. Baska ne gibi ihtimal olabilir?

Gönderildi : 19/01/2011 22:57

Paylaş: