Forum

Dosyaların hem DC'd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dosyaların hem DC'de hemde Clientte tutulması mümkün mü 😕

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
598 Görüntüleme
(@KeremTASLIEL)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ben aranıza yeni katıldım, Görünen o ki Server/Client konusunda malesef eksiklerim var;

Server 2003 Domaindeki
bilgisayarların masaüstü ve belgelerim klasörlerinin tamamını hem
yerel bilgisayarda hemde DC Sunucuda tutmak ve Bilgisayarlar domaine bağlı değilkende aynı masaüstü ve Belgelerim klasörlerini kullanabilmelerini istiyorum, Hatta mümkünse tek kullanıcı ve şifre kullanarak... bundaki amacım;

Satış Pazarlama uzmanı arkadaşların taşınabilir bilgisayarlarını müşteri yanındayken kullanabilmeleri gerekmekte yada isteyenler evde de, Masaüstü ve belgelerine aynı şekilde ulaşıp çalışabilmeli fakat iş yerine geldiklerinde replikasyon işlemi olmalı, böylece
yedekleme yapmış olacağım ve bir bilgisayarı formatlasam bile dosyalar elimizde olucak. Hatta mümkünse tek kullanıcı ve şifre kullanarak...

Şuan domain sistemi kurmadım ve bu sorunu yedekleme programları vasıtası ile çözüyorum, çünkü henüz başka bir çözüm bulamadım fakat bunun Folder Redirection ile çözülebileceğini düşünüyorum.Fakat standartta folder redirection yaptığımda dosyalar sadece server'de tutuluyor. Benim kullanıcılarımın yerelde de çalışabilmesi lazım.

Domain sistemine geçişteki bir amacımda farklı bilgisayarlardan domaine kendi isimleri ile log on olan kişilerin kendi masaüstünü kullanabilsin istemem fakat, bu seferde yukarıdaki ayar nedeniyle aynı dosyaların tüm istemci bilgisayarlara replike olmasını istemiyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 14/09/2010 18:43

(@Ertan_AKMAN)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhaba bu lınk ısınızı gorur dıye dusunuyorum ama hocalarımız daha farklı bı cozum bılıyorsa sıze daha detaylı anlatır...

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx  

Gönderildi : 14/09/2010 19:04

(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member

merhaba,

benim önerim "offline folder" kullanmanızdan yana olacaktır. bu şekilde tamda istediğiniz gibi dosyalar hem client hemde server tarafında tutulacak ancak her hangi bir sürücüde değişiklik olduğunda senkronizasyon sağlanıp dosya ve klasör bütünlüğü bozulmayacaktır.

http://support.microsoft.com/kb/307853

Gönderildi : 16/09/2010 13:55

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Offline file ya da romaing proifle yerine folder redirection kullanmak burada caip geliyor. Network trafiğinizin stabil olması gerekli bu notada. Server backuarınızda düzemli olrak alırsanız sorun olmayacaktır.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 20/09/2010 04:23

(@KeremTASLIEL)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese teşekkür ediyorum;

Malesef iş öncelikleri nedeniyle okuyamadım makaleleri fakat şuanda hepsini inceliyeceğim. Öncelikle bende zaten Roaming + Folder Redirection kullanmayı tasarladım ama bu seferde Lokalde dosyaları açamıyor kullanıcılar 🙁

2 tane sanal makine içeren server 2003 AD kurdum evdeki bilgisayarımda yapıyorum denemeleri 🙂 ama daha önce aynı yapı denenmiş ve sonuç alınmış ise tecrübelerden faydalanmak her zaman işleri hızlandırmak için iyidir diye buraya sorma gereği duydum.

İlgilenen, okuyan ve özellikle fikir belirten tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Bu arada roaming user şart değil, olmasada olur. Ama User Domaine bağlanmadanda açıldığında aynı masaüstünü görmesi gerekiyor.

Zaten şuanda Folder Redirection'un yaptığı işi ben ücretsiz bir yedekleme programıyla yapıyorum, Tüm bilgisayardaki user klasörlerini \\Server2003\%USER% şeklinde kaydediyorum fakat tek elden ayarlama yapabilmek için domain kurup bununda ayarlarını buradan yapmayı düşündüğümden Folder Redirection kullanacağım.

Saygılar

Kerem TAŞLIEL

Gönderildi : 20/09/2010 12:07

Paylaş: