Forum

2 sunucuda aynı ip ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 sunucuda aynı ip kullanımı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
223 Görüntüleme
(@muratuzun-2)
Gönderiler: 577
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

merhaba varolan sunucudaki ip'yi yeni kurduğum makinaya verdiğim zaman her 2 sunucuda da ip'yi kullanabiliyorum. 2 sunucuda da gatewayimi ve aynı subnetmasktaki makinaları pingleyip erişebiliyorum. Windows sunucu kurulum esnasında yeni sunucuya kullanılan ip'ye verdiğim anda bir uyarı mekanizması veya ip'yi vermeme engel bir şey yapabilir miyim?
tecrübesi olanların paylaşmasını rica ederim.

Gönderildi : 01/03/2024 15:42

(@mehmetatesel)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Merhaba

İki cihaza aynı IP'yi verebilirsiniz ancak iki makinenin birbirine ping atması mümkün değil. Ki muhtemelen cihazın kendini pinglediğini görmüşsünüzdür. Aynı zamanda iki cihazdan birisi ağ erişimini kesecektir. Muhtemelen ilk cihazın Modem veya Switch'in ARP Tablosu üzerinde kayıtlı kaldığını düşünüyorum. Bu durumu DNS sunucusundan görüntüleyebilirsiniz ama herhangi bir uyarı mekanizması yok.

Gönderildi : 01/03/2024 18:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4304
Co-Helper

Evet arkadaşın dediği gibidir sadece segmentasyon yapılan networklerde başta çalışıyormuş gibi görünür. Evet adı üstünde manuel işlem bunu durduracak birşey yok, hataları engellemek için dhcp reservation, nac/nap kullanıyoruz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2024 22:58

(@muratuzun-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

test edip tecrübe ettiğimiz olayları yazdım hocam. Sizde 1'i hali hazırda aktif olan bir sunucuda ki ip'yi yeni kurulan bir sunucuya verin her 2 ip'ninde yayın yaptığını ve aldığını göreceksiniz. AKtif makinada bir hata görünmezken yeni ip verilen makinada da bir hata mesajı veya popup çıkmıyor. 2. makina dediğim gibi kendi gatewayına ve kendi subnetmaskına ping atabiliyor.

Gönderildi : 02/03/2024 11:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Murat Bey merhaba, önerim biraz temel network konularına eğilmeniz olacaktır. Elle ip tanımı adı üstünde elle ip tanımıdır ve aynı ip yi vermek teknik olarak bir hata olduğu için elle ip veren birisi bunu yapmamalıdır. Eğer zaten böyle bir risk var ise DHCP ve benzeri mekanizmalar kullanılır. Ancak bir işletim sisteminin mevcut bir ip yi tespit edip aynı ip yi verdirmemesi diye bir seçenek yoktur. Zaten bunu size sizin de söylediğiniz gibi bir pop-up ile uyarır, bundan sonra ise admin bunu düzeltmelidir. Bahsettiğiniz ping vb durumda ise gayet normal bu network, vlan, ARP tablosu, broadcast vb temel kavramlara bakacak olursanız segmente edilmiş ortamlarda olabileceği ancak düzgün bir iletişimin sağlanmayacağını anlarsınız. Yani VLAN1 deki makine x.x.x.x için yayın yapar, switch bu ip için arp tablosu hazırlar, router bunun için bir routing tablo hazırlar ve diğer routerlara iletir, ancak diğer router da da aynı network ID olmaz zaten burada işler bir nevi iki ayrı ama aynı ip bloğunda ve birbiri ile konuşamayan network' döner.

Amacınız tam olarak nedir? Sabit ip verdiğinde bu ip nin başka bir sunucu tarafında kullanıldığını gösteren bir pop-up anlamayan birilerini engellemek ise onların bence doğrudan ya kovun ya da bu yetkiyi vermeyin 🙂 Ha bu sorunu uzman olarak siz yaşıyorsanız önce zaten ping atarak (IPAM vs yok diye düşünüyorum ama en kötü excel vardır) boş ip leri tespit edebilirsiniz (tabi farklı vlan veya firewall ping block yok ise)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/03/2024 23:14

(@muratuzun-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

kurulumları kişi/kişiler kurmuyor Hakan hocam. Otomasyon sistemi üzerinden kurduruyoruz ve ip'leri bir excel listesinden çektiriyoruz gibi düşünebilirsiniz. 

(bu liste zaman zaman güncelleğini kaybediyor) Bu kadar otomasyonel olunca ben 2. makinada bir event oluşmasını bekleyip bu eventi otomasyondan okutup ip değişkiliğine gitmesini ilerletecektim. Ama temel sorunumuz herhangi bir event veya popup çıkmıyor olması.

Gönderildi : 02/03/2024 23:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, en azından amacını anladık 🙂 Şimdi eğer konu otomasyon ise IPAM ve benzeri bir ip yönetimi olması şart, yani eksik bir iş yapıyorsunuz, RPA yapacaksan süreçlerin hazır olması gibi, özetle önce IP yönetimi için bir ürün alın, sonra ilgili otomasyonu bu ürün ile eşleyin sorun çözülür.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/03/2024 23:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada söylediğim dünya standartı, şöyle düşün dünya da pek çok büyük ölçekli şirket var, onbinlerce ip, yüzbinlerce ip yönetiyorlar, bu ürünler olmadan zaten bu işin içinden kimse çıkamaz, pek çok marka var, seç beğen al bütçene göre.

Infoblox
Bluecat
Microsoft
Solarwinds
Manage Engine

Gönderildi : 02/03/2024 23:30

Paylaş: