Forum

Windows Servislerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Servislerinde Yetkilendirme Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
218 Görüntüleme
(@dogankutlu)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Ortamımızda : DC ve Member Server var.

Member server üzerinde programlar kurulu ve programların servisleri var.

Domaindeki yetkisiz usera bu programların servisleri icin stop-restart yetkisi vermek istiyorum.

DC üzerinde GPO ayarlarında bu servisler bulunmamaktadır.

Nasıl yetki verebilirim.

NOT: Konu baslıgını nasıl acmalıyım ?  (Direkt sorunu yazıyorum.)

Forum kurallarını okudum.Konu baslıgının nasıl acıldıgına daır bır bılgı yazmıyor.

services

Gönderildi : 01/03/2024 13:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Konu ilgili yerine taşındı. Başlığın kısa, açıklayıcı ve yazım kurallarına uygun yazılması yeterli.

Services konusu sabit bir durum değil Service Account makaleleri tarayarak yaklaşımları okuyabilirsiniz. Kimi uygulamalar için yetkisiz user hesapları mümkün değil yaygın uygulamalarda çoğunlukla kendi support'unda service account'u için isterleri yazarlar her zaman değil tabi.
Servis'lerin log On tabının yönetimini okursanız daha iyi anlarsınız.

Yetkisiz bir user spec bir uygulamayı stop-start yapabilmeli diyorsanız bunun gereklilik alanı geniş olabilir app'e göre değişir portal da yetkisiz kullanıcı da program çalıştırma gibi arayabilirsiniz. Devralmada şifreyi göremeyecekleri tool vs bir çözüm bulmanız lazım. Zaten bu yüzden de kurumlar da servis hesaplar oluşturulur bunlara uygulamanın gerektirdiği yetkiler atanır başka bir işlem yapamazlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2024 13:29

(@dogankutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/03/2024 12:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bunun için ilgili sunucuya GPMC eklentisini yüklemek, yetkili bir hesap ile açmak ve ardından policy düzenlemeniz gerekli. Dosya veya kayıt defteri gibi konularda da benzer sorunlar görebilirsiniz ancak aynısını DC üzerinde ya da doğru olan bir management sunucusu üzerinde açıp yapmanız olacaktır. Özetle aslında DC ye RDP dahi yapmamalısınız. Bir windows server makinesine GPMC yüklemeli, ilkeleri onda yazmalısınız. Ancak servis için ilgili servisi yani programı dc veya management makinesine yüklemek yerine ilgili makineye gpmc yükleyip policy yazıp kaldırmak daha mantıklı olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2024 08:10

(@dogankutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/03/2024 09:49

Paylaş: