Forum

Windows 7'i cok say...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7'i cok sayida makineye kurmak

15 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
431 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Windows7'in bir tane master imajini olusturdum. Suandan itibaren Windows 7'i client makinelere kurmanin uygun bir yolunu tarif edermisiniz?

Gönderildi : 02/05/2010 08:27

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

İster Rıza arkadaşımın MDT 2010 makalesinden faydalanarak bunu yapabilirsiniz.

Linki: http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/04/18/microsoft-deployment-toolkit-mdt-2010-ile-windows-7-da-t-m.aspx

İsterseniz ve de ingilizceniz yeterli durumdaysa Technet Step-by-Step'lerini okuyarak bu işi yapabilirsiniz. Technet'teki makalelerde Network'ten de kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz.

Linki: http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd349348(WS.10).aspx#BKMK_4

Saygılar

Gönderildi : 02/05/2010 12:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler tam aradığım başlıklar.

Gönderildi : 02/05/2010 13:21

(@MuratFethiGumus)
Gönderiler: 68
Trusted Member

Windows Deployment Services ı kullanabilirsiniz, bunun için Özgür Kolukısa nın bir makalesi mevcut. İyi çalışmalar.

Windows Server 2008 R2 Windows Deployment
Services ve Windows 7 Deployment

Gönderildi : 02/05/2010 13:25

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Makalede ham bir Windows 7 kurulumuna odaklanılmış. Ancak benim elimde dediğim gibi master bir kurulum var ve bu kurlum içinde kullanılacak tüm programlar kurul vaziyette. Önceden XP için Acronis kullanıyordum ancak Windows 7 ile hiç denemedim.

Aşağıdaki resimde Custom Image File denen yere benim anladığım anlamda tüm programların dahil olduğu bir kurulumu mu gösteriyoruz?

Gönderildi : 02/05/2010 13:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Technet sayfasında ürün üzerinden Windows 7, Windows Server 2008 R2'de, Windows Vista'da, Windows XP, Windows Server 2008 ve Microsoft Office ürünleri. bunların deploy edileceğini belirtmiş.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/05/2010 02:05

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Konuyu eşelerken çok ilginç sonuçlara ulaştım. Network aleminin duayenlerinden birinin (Mark Russinovich-NewSID'in yapımcısı) bloğunda SIDnin WSUS kullanılmıyorsa gerekli olmadığı söyleniyor ve bunun bir efsane olduğundan dem vuruluyor.

Ve bu da diğer bir blog. (Scott Forsyth)

Bu arada halen SID yi değiştirecek bir çözüme ulaşamadım. Sysprep sadece ham Windows 7'in SIDsini değiştiriyor. Programlar kurulduktan sonra sağlıklı sonuç vermiyormuş..

Sizler ne yapacaksınız?

Gönderildi : 05/05/2010 02:08

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

SID değişimi için şuan http://www.hakanuzuner.com/index.php/windows-7-ve-windows-server-2008-r2-uzerinde-sid-degistirme-sysprep.html  bu görünüyor.

Gönderildi : 05/05/2010 03:23

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet Ugur hocam bu yontemden haberdar oldum zaten ve bu yontem sadece ham windows 7`da ise yariyor. Ayrica farkettiyseniz makaledeki toolujn yazari yine Mark Russinovich ki bu adam SID`yi gerekwsiz goruyor. Eger program kurmusssaniz onlara iliskin SID degismesi gerceklesmiyor sorunda burda zaten. Ben bir tane master image olusturdum ve bunu diger client bilgisayarlara klonlayacagim. Su an ortada tam bir karmasa var. Disaridaki uzman seviyesidekiler birbirine girmis kimi olur diyor kimi olmaz gelde cik isin icinden:)))

Ayrıca bu mevzu Print Serverler için 32 bit client driverleri kurulur masalından sonra 1 hafta arayla şahit olduğum ikinci mevzu olacak gibi geliyor... Yinede SID'yi değiştirmemek fikri kulağa hoş gelmiyor.

Gönderildi : 05/05/2010 11:27

(@GokhanErgul)
Gönderiler: 5
Active Member

Mdt yi kullanarak en fazla kaç makineye aynı anda yükleme yapılabilir?

Gönderildi : 20/08/2012 15:11

(@SerhatCOLAK)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Ağın hızına( Cat5/6 - 100/1000 ) ve yükleyeceğiniz imajın boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Gönderildi : 22/08/2012 14:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Konuyu eşelerken çok ilginç sonuçlara ulaştım. Network aleminin duayenlerinden birinin (Mark Russinovich-NewSID'in yapımcısı) bloğunda SIDnin WSUS kullanılmıyorsa gerekli olmadığı söyleniyor ve bunun bir efsane olduğundan dem vuruluyor.

Ve bu da diğer bir blog. (Scott Forsyth)

Bu arada halen SID yi değiştirecek bir çözüme ulaşamadım. Sysprep sadece ham Windows 7'in SIDsini değiştiriyor. Programlar kurulduktan sonra sağlıklı sonuç vermiyormuş..

Sizler ne yapacaksınız?

WSUS kullanılmıyorsa değil wsus gibi uygulamalar kullanılmıyorsa şeklinde sanırım o cumle

like Windows Server Update Services

daha once buyuk bir networku olan musterimizde sid değiştirmeden domaine alınan makinalar yuzunden yavaşlık sorunları yaşamıştık

(xp/2003  zamanında  )

Gönderildi : 22/08/2012 14:36

(@GokhanErgul)
Gönderiler: 5
Active Member

Ağın hızına( Cat5/6 - 100/1000 ) ve yükleyeceğiniz imajın boyutuna bağlı olarak değişebilir.

cat5 kullanıyoruz ve imajlar yaklaşık 6-7 gb arasında değişiyor. Test etmeden kesin bilemeyiz herhalde. 🙂

Gönderildi : 22/08/2012 15:03

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

bu gibi durumlarda en güzel çözüm SysPrep'tir. SysPrep yapıp imajı alın ve notebook'lara restore edin. İstediğiniz olacaktır.

Gönderildi : 22/08/2012 17:42

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

2,5 senelik konuyu hort deyip hortlatmissiniz :))) O koprunun altindan cok sular akti :)))

Gönderildi : 28/08/2012 13:49

Paylaş: