Forum

iscsi ve vmkernel

Bildirimler
Hepsini Temizle

iscsi ve vmkernel

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
333 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

iscsi ve vmkernel ne demek 

Gönderildi : 02/05/2010 20:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba microsoft iscsi için aşağıdaki tanımı yapmış.

iSCSI, depolama aygıtlarını TCP/IP kullanan bir ağ
üzerinden bağlama yöntemidir. Yerel ağ (LAN), geniş alan ağı (WAN) veya
Internet üzerinden kullanılabilir.

iSCSI
aygıtları, ağ üzerinden erişilebilen başka bir bilgisayarda bulunan,
bağlanabileceğiniz disk, teyp, CD ve benzeri diğer depolama
aygıtlarıdır. Bu depolama aygıtları bazen depolama alanı ağı (SAN) olarak adlandırılan ağın parçasıdır.

Bilgisayarınız ve depolama aygıtı arasındaki ilişkilendirmede, aygıtla bağlantıyı (hedef denir) bilgisayarınız başlattığı için başlatıcı olarak adlandırılır.

Vmkernel ise;

VMKernel
sistemde ki tüm proseslerin (uygulamaların ve ajanların)
çalıştırılması, sanal makinelerin çalıştırılması, donanımların
kontrolünün ve ihtiyaçlarının (sürücülerin ayarlanması ya da I/O
kontrolü gibi) yönetimi gibi işleri yerine getirmektedir. VMKernel de
çalıştırılan önemli prosesler şunlardır;

a) Direct Console User Interface (DCUI): Server da ki konsoldan erişilip ayarların yapılabilmesini sağlayan ayar ve yönetim arayüzüdür.

b) Virtual Machine Monitor:
Sanal makinelerin çalışma ortamını oluşturan sistemdir. Aynı zamanda
VMX in yardımcı işlevidir. Çalışan her sanal makinenin bir VMM i ve bir
VMX i vardır. VMX sanal makinelerin yapılandırma ayarlarının saklandığı
metin dosyasıdır. Bu dosyada değişiklik yapılmak istenirse bir metin
editörü ile dosya açılarak yapılabilir. VMM ise Virtual Machine Manager
ın kısaltılmış halidir ve adında anlaşılacağı üzere sanal makineyi
yönetmekle yükümlüdür.

c) Agents: VMware Infrastructure Management yapısının uzak programlar tarafından kullanılmasını sağlar.

d) The Common Interface Model (CIM): Standart API ler kullanılarak uzak yazılımlar ile donanım seviyesinde yönetime olanak sağlar.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/05/2010 02:07

(@leventorak)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba,

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Sorum şu vmware esxi 4.0 kulanıyoruz. tanımlı bir VM'deki diskleri koparıp VM'i sildik. Fakat Diskleri koparmamıza rağmen diskler de uçtu. VMware makinasına login olabiliyoruz. Burdan silinmiş dosyaları geri kurtarmak için ne yapılabilir?

Yardınlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 01/02/2011 22:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Geçmişe yönelik yedekleme yapmıyormusunuz elinizde hiç yedek yokmu?Diskler nasıl bir stor üzerinde tutuluyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/02/2011 01:02

Paylaş: