Forum

serverın kapatılmas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

serverın kapatılması

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
426 Görüntüleme
(@murathan_)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

selamlar hocalarım 2008 enterprise aktiv directory dns,dhcp sunucusu tek biyerde çalışmaktadır.sunucunun imajını almak istiyorum 8 tane de istemci var .mesai saatinde sunucuyu kapattıgım zaman bilgisayarlar nasıl tepki verir.? imaj alma işlemi sanırım bir saati geçer.bilgisayarlar ip leri sınırlı bağlantıya düşer.kullanıcılar oturum açamaz gibi..tam olarak neler olur.aldıgım imajı çökme durumunda yüklesem eski haline gelirmi. çalışmayan servisler olurmu.acronis ile alacağım.

Gönderildi : 02/05/2010 03:16

(@HALUKYILMAZ)
Trusted Member

mesai saatleri içinde yapmanızı tavsiye etmiyorum. yaparsanız dhcp den dolayı ip alamayan makinalar olacak, oturum açmama gibi bir durum olmaz açarlar fakat dns olmadığı için internete bağlanamazlar. dosya paylaşımlarında isim çözemeyecekleri için paylaşımlar olmayacak, yazıcılarınız çalışmayacak, kullanıcılar homurdanacak, patron kesin muhasebeden acil rapor isteyecek o dakikakalarda....gibi. bence tüm bunları çekmektense mesai saatleri dışında yapmanız daha eğlenceli ve kesin sonuçlu olacaktır. en azından kimse yokken bu işler keyiflidir. 🙂

Gönderildi : 02/05/2010 03:24

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

kesinlikle kimse yokken sistemi ellemek daha keyiflidir:))

Gönderildi : 02/05/2010 03:35

(@murathan_)
Trusted Member
Konu başlatıcı

peki bir iki saatliğinede olsa. dhcp ve dns i başka bir bilgisayara geçici olarak taşıyamazmıyız.mesai  hiç bitmiyorda gece 3 gibi falan sabaha dogru yapmak gerekiyor.o sebepten mesai saatinde dedim.imajdan kurunca tekrar kurmam gereken servis varmı.yoksa en son alındıgı hali çalışırmı.(dhcp dc.dns)

Gönderildi : 02/05/2010 03:44

(@HALUKYILMAZ)
Trusted Member

o zaman benim fikrim bir makinaya eğer imkanınız var ise additional dc yapılandırması yapmanız. hem olası göçme durumlarında işiniz kolaylaşır hemde bu türişlerde kesintiye uğramazsınız. ayrıca adc de dhcp ve dns için bu başlığa bakabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/152503.aspx

Gönderildi : 02/05/2010 03:55

(@murathan_)
Trusted Member
Konu başlatıcı

saolun disklerde ara ara sarı ışık yanıyor.birinde sıkıntı yok.ikisi arızalnsa çalışırken söksem tek diskten devam edermi acaba? yakında olumsuz yönde bi hareketlenme olacak gibi.ben hazırlıgımı bu yönde yapıyım.ayrıca birde dhcp sunucu yedek olarak kurup bi kenarda bekletiyim.dc çökerse kullanıcılar domainde oturum açabilir dediniz.en azından internete ve programa ulaşabilrler.adc yide inceliyorum.imajdan tekrar kurma sonucunda servislerin ne durumda olacagı konusundada bi yanıt verebilrseniz.çok güzel olacak teşekküler arkadaşlar

Gönderildi : 02/05/2010 04:08

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

selamlar hocalarım 2008 enterprise aktiv directory dns,dhcp sunucusu tek biyerde çalışmaktadır.sunucunun imajını almak istiyorum 8 tane de istemci var .mesai saatinde sunucuyu kapattıgım zaman bilgisayarlar nasıl tepki verir.? imaj alma işlemi sanırım bir saati geçer.bilgisayarlar ip leri sınırlı bağlantıya düşer.kullanıcılar oturum açamaz gibi..tam olarak neler olur.aldıgım imajı çökme durumunda yüklesem eski haline gelirmi. çalışmayan servisler olurmu.acronis ile alacağım.

8 tane client varmış, hepsi DHCP den ip aldıktan sonra gidip makinaların IP lerini ve DNS lerini elle ver. Oturum açamama gibi bir şey söz konusu olmaz, zaten bu işlerimi yapman için oturum açmış olmaları gerek, yani bilgisayar açılmış olmalı.

Yedek alma olayına gelince Acronis'le yedek alacağım demişsin sanırım Acronis Bootable CD ile yedek alacaksın sunucuyu kapattığına göre, eğer bu bootable cd Acronis in Home sürümü için kullanılan CD ise aldığın yedeğe pek güvenme derim. 

Yedeği sorunsuzca alırsın ama yedekten geri dönüşün o kadar sorunsuz olmayabilir. Zaten ilk geri dönüşte sana "Bu bir server işletim sistemi, yedekten geri dönüş için uygun ürünümüzü kullanın" gibisinden bir uyarı verebilir veya bu uyarıyı vermeden geri dönüş yapsan bile AD yapında ve DNS de sıkınıtılar çıkabilir.

Windows backuplada tam sistem yedeği almanı öneririm. Sonra elimde yedek var diye güvenir ve bir sorun da ise yarı yolda kalırsın ve bu hiç hoş olmaz. Zira bir bilgi işlemcinin geceleri rahat uyku uyuyabilmesinin yegane sebebi alınmış sağlam yedeklerdir.

Gönderildi : 02/05/2010 10:56

(@murathan_)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey istediğim cevapları arkadaşların ve sizin sayenizde ulaştım..şuanda Windows Backup aldım 10Gb bi dosya elimde mevcut..ama disk değiştiginde yada çökmede (sunucu hiç açılmıyor.) nasıl resrtore edileceği konusunda bilgiverebilrmisniz..?yada yazılmış bi makale varmı.tavsiyelerinizi dikkate alacagım.

Gönderildi : 02/05/2010 19:56

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Dediğin durumlarda yedekten geri dönüşü şu şekilde yapabilirsin.

Sunucuyu Windows Server 2008 DVD si ile boot edip Repair your computer seçeneğini kullanarak yedekten geri dönüş işlemini yapabilirsin. Fakat 2008 severda yedek alırken Enable System Recovery seçeneğini işaretlemiş olmalısınız. 2008 R2 de ise Bare Metal Recovery seçeneğini işaretliyeceksiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/05/2010 13:34

Paylaş: