Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 ve ISA Kurulumu

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
502 Görüntüleme
(@BURAKDALCIK)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocalarim bayadir ugrasiyorum makelelerden okuyarak, videolardan izleyerek ama he biseyler eksik oluyor.Sonunda sizlere sormadan beceremecegimi anladim 🙁

Benim yapmak istedigim windows server 2003 veya 2008 kurup , dhcp kurulumu ile serverdan ip dagitmat , kullanicilarin masaustunu belgelerini serverda tutmak burdan kullanmalarini saglamak herhangibir soruna karsi ve isa server ile internet kisitlamalarini yapmak.

Bugune kadar yapabildiklerim server i kuruyorum active directory kuruyorum onu kurarken dns kendisi kuruyor. 🙂

DHCP yi bi kez yapabildim daha sonraki denemelerimde ip dagitamadim. 🙁

Sizlerden YARDIM talep ediyorum.

--------------------------------------------------------------------------------

Kurulum siram ne olmali.

DNS kurulumda nereleri nasil tanimlamam gerekiyor.bana neler gerekiyor. DNS , WINS , vs...

DHPC icin tamamen suan kafam karisti.Nasil yapicami artik kestiremiyorum bile.

Kullanici ve Grup eklemelrini yapabiliyorum en kolayi bu 🙂

Kullanicilarin masaustu ve belgelerini server uzerinden acmalari.(bu cok zora benziyor) 

ISA kurulumu ve ayarlarim nasil olmali.

Biliyorm sitede bunlarla ilgi bi dunya dokuman var hepsini kayit ettim okudum ama suan kafam tamamen karisti.Yol gosterirseniz anlatisaniz cok mutlu olucam.Yardimlarinizi bekliyorum.

Herkese Tesekkurler....

Gönderildi : 27/04/2010 22:11

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Şimdi bu konulara aşama aşama geçmek gerekir. Hepsine birden saldırmak kafa karıştırır. DHCP kurulumunda IP dağıtmaya yani yeni bir scope oluşturmadan önce authorise etmeniz gerekiyor. Daha sonra scope oluşturmalısınız. Belirleyeceğiniz scope aralığı ile IP dağıtımı başlayacaktır. Bunu aşama aşama görmek için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.aspx  linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

Gelelim kullanıcıların masaüstü belgelerini serverda tutmaya. Bu işleme Folder Redirection adı verilir. Bunu yapabilmek için Group Policy bilginizin olması gerekir. Bu işlemi böyle forumdan anlatarak yapmanız oldukça zor. Bunun için de size bir link vereceğim burada ayrıntılı olarak anlatılmış. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

ISA Server ise başlı başlına öğrenilmesi gereken bir konu ISA Server başlığındaki makalelere bakarsanız aşama kaydedebilirsiniz. Daha sonra daha dar kapsamlı sorularınızı bizlere sunarak size çözüm üretebiliriz.

Gönderildi : 27/04/2010 22:44

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhabalar,

DHCP kurulumu için hazırladığım eğitim videomu izleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx

Kullanıcıların dosyalarını Server üzerinden çalıştırıp, bir başka bilgisayarda da aynı dosyalara ve masaüstüne erişmesini isterseniz. Bunu Roaming Profile ile yapabilirsiniz.

ISA kurulumu direk kurulur ama asıl önemli olan kurulum sonrası yapılandırmadır. Burada sizin istekleriniz önemlidir. Bu istekleri rule'lara dökerek isteklerinizi yerine getirirsiniz. Bu da her şirkete ve yönetime bağlı olarak değişir.

Ben derim ki öğlen 12 - 1 arası internet serbest. Siz dersiniz ki alayına her zaman internet serbest. Yani bu çok komplike bir durum. Adım adım gitmekte yarar var. Saygılar.

Gönderildi : 28/04/2010 00:15

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

ISA ile ilgili öneride bulunmak için aslında sizi ISA kullanıma iten durumlardan da biraz haberdar olmamız gerekir.

Buda mevcut yapınızda sağlamak istediğiniz Internet Güvenlik Politikalarının ne olduğu ile ilgilidir. Bize bunlardan bahseder iseniz size ISA ile ilgili daha detaylı bilgi verme şansı sağlarsınız bize.

DNS kurulumu için gerekli bir şey yok, sadece interface inize elle bir sabit ip verecek ve yine DNS ip adresinde de sunucunun kendisini belirteceksiniz. Ortamda bir AD yapısı yoksa ve kurulmak isteniyorsa (ki isteniyorda) DNS ide bu aşamada kurmanız zaten en sağlıklısı.

DHCP konfigürasyonu en basit konfigürasyonlardan birisidir. Sizi zorlayacak bir şeyi olmayacaktır. Bence bu konuya sakince ve daha önceki yazılmış makalelere bakarak yeniden odaklanın.

Kulanıcı masaüstlerini sunucuda tutmaktan bahsederken birde bunu kaç kullanıcı için yapacaksınız ve iç network bağlantı hızı ne, bunuda belirtin bence. Ve bunu Roaming Profile veya Folder Redirection ile yapabiliyorsunuz, ki buda zor bir işlem değil. Hatta basit. Bununla ilgilide çokca makale ve yazı formumuzda var, bunlara göz atabilirsiniz.

Gönderildi : 28/04/2010 01:06

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hepinize ilginiz icin cok tesekkur ediyorum.

Sistemi kurma amacim kullanicilari AD altinda belli gruplarda toplamak,serverdan uzerinden dhcp ile ip dagitmak ve isa ile kullanicilarin internete belli saatlerde girmelerini istenmenyen sitelere girmemelerini.internete girilmeyen saatlerde sadece belli banka siteleri gibi istenen sitelerin aktif olmasini yapmak istiyorum.

Simdi anladigim kadariyla server kurulumunu bitiriyorum AD kurulumu yapiyorum bunu yaparken DNS kurulumunu kendi yapiyor bende sadece ip ayarlarini istiyor ve oda yeterli oluyor.DHCP icin 2. ethernet kartinin ip ayarlarini yapiyorum.Gerekli ayarlari yapiyorum.daha sonra ISA kurulumuna geciyorum.

Gönderildi : 28/04/2010 01:24

(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member

Daha farklı sorunlarınız olursa yardımcı olmaya devam ederiz.

Gönderildi : 28/04/2010 14:40

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocalarim iyi aksamlar;

biliyorum sizlere gore kolay bisey ama takildim olmuyor. 🙁

simdi server 2003 u kurdum.2 ethernet karti var 1. olana modemden internet geliyor 2.olani dhcp kurarak ip dagitmak ve interneti de vermek istiyorum icin kullanmak istiyorum.

ama bir turlu yapamadim.2003 server kurulumu nu tamamliyorum.active directory yi kuruyorum bunu kurarken 1. ethernet kartinin yani modem gelen kablonun bagli oldugunun ayarlarini elle yapiryorum.

192.168.2.100

225.255.255.0

192.168.2.1

dns kismina da 192.168.2.1 yaziyorum (yazmalimiyim)

daha sonra dhcp kurulumuna geciyorum. 2. ethernet kartinin ip ayarlarini yapiyorum.

10.0.0.2

225.255.255.0

10.0.0.1

dns ne yazicam anlayamadim :S

daha sonra dhpc config ekranini aciyorum orda benim active directory ye yazdigim ip ile server im gorunuyor.orda bi takildim anlamadim.sonra devam ederek yeni kapsam ekle ile

ip araligini

10.0.0.1 - 10.0.0.200 yapiyorum

ag gecidine ne yazicam anlamadim serverin ipsini mi 10.0.0.2 mi yani ?

etki alani adi ve dns sunuculari kisminda dns e hicbirsey eklemedigim icin server.xxx.com = 192.168.2.100 var onumu yazicam yoksa dhpc.xxx.com diye olusturup onumu yazmaliyim ?

bu sekillerde yapiyorum ama ip dagitmiyor. win7 de onar deigimde dns cevap vermiyor diyor.

Bu iplere gore nasil ayarlar yapmam gerektigini anlatirsaniz cok sevinirim. Herkese ilgisi icin simdiden cok tesekkur ederim.

Gönderildi : 01/05/2010 22:52

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Öncelikle yapınızı biraz düzeltmemiz lazım çünkü hatalar var. İlki zaten DNS'te.

Şimdi ilk yapmanız gereken. DC ve DHCP olacak makina. Server 2003 olsun ve Adı da BD-DC olsun. Ayarları

BD-DC

2 tane NIC var. 1i'nin adı External olsun. Diğerinin adı da Internal

External = Bütün ayarları otomatik alsın. VM tarafında da Bridge ve Replicate seçenekleri işaretli olsun.

Internet NIC ayarlarına gelince. 

IP: 192.168.2.100

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: Boş geç.

DNS: 127.0.0.1 yani localhost. Siz bu ayarları yapmadan DC kurmaya kalkarsanız patlarsınız. Kuramazsınız. Çalışmaz vb.. O yüzden bu ayarlara dikkat edin.

Daha sonra Win 7 olan makina ismi BD-7 olsun misal. BD-7 makinasına gidip Eğer Team yapısındaysanız. Team'e göre Lan Segmentleri ayırın. Normal çalışıyorsanız. Bunu da Bridge'e getirin. IP ayarlarını otomatik alsın. DHCP'den IP alacaktır. Sorun kalmaması lazım. Yine bir sorun olursa yazın cevaplamaya çalışayım.

Ama bu tür topolojilerinizi Team tarafında yapmanızı ve hazırlamış olduğum VM Videolarımı seyretmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.

Gönderildi : 02/05/2010 01:45

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam tesekkurler videolarinizi izleyerek yapiyorum da biyerden sonra takildim simdi bu sekilde deneyeyim . cok tesekkurler ilgiiniz icin...

Gönderildi : 02/05/2010 02:23

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Geri bildirimde bulunursanız ve yeni sorularınızı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. Saygılar.

Gönderildi : 02/05/2010 02:26

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam simdi sunu fakettim benim AD de kulladigim DNS dede kullandigim ethernet kartini DHCP de de kullanmam gerekiyor dogrumudur ? ben cunku internetin geldigi Ethernet kartinina gore AD ve DNS kuruyordum.Ondan sonra 2. ethernetten de DHPC yi kurup dagitmaya calisiyordum.Bu yanlismidir interneti dagitabilmek icin bu sekil dusundum ama sanirim hata var.

Gönderildi : 02/05/2010 14:22

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bu sizin yapınıza bağlı olarak değişir. Topolojinizi basit te olsa çizerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Şuan kafam biraz karışık toparlayamıyorum. =)

Gönderildi : 02/05/2010 15:33

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam simdi dedıgım gıbı yaparak AD , DNS ve DHCP AYNI ethernet karti uzerindeki ip ile kurulum yaptim.Artik ip dagitabiliyorum 😀 . AD ye user ve grup ekledim istemci ip ni aldi domaine soktum yeniden baslattim login giris ekraninda etki alanin gormesi kullanici adi sifre girdikten sonra beklemesi cok uzun suruyor.Sanirim buda dns problemi.

Simdi istemcilere otomatik ip alirken ellemi dns giricem.

Server ip ayarlirimda dns ayarini mi yanlis yapiyorum acaba

Server ip ayarlarim

ip: 192.168.1.100

alt ag mask : 255.255.255.0

ag gecidi : 192.168.1.1

yeglenen dns : 192.168.1.1 yada 192.168.1.100 ikisinide denedim sorun ayni.

Gönderildi : 02/05/2010 16:08

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

DHCP ayarlarını konfigüre ederken DNS bilgilerini de girerseniz. Sizin herhangi bir işlemi manual yapmanıza gerek kalmaz. Uzun süre beklemesinin nedeni muhtemelen DNS'tir. Cache'i temizleyip servisi restart etmeyi deneyin.

Gönderildi : 02/05/2010 20:27

(@BURAKDALCIK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocamlarim hepinize tesekkurler.Sonunda sizlerin yardimiyla AD,DNS,DHPC,FILE SERVER kurulu olan bir serverim oldu.Simdi sira ISA Server kurulumunda 😀

Gönderildi : 09/05/2010 18:35

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Tebrikler. Yeni çalışmalarınızda başarılar. Saygılar.

Gönderildi : 10/05/2010 00:14

Paylaş: