Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 de Easyprint kullanarak RDP den çıktı alma sorunu

15 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
572 Görüntüleme
(@fatihdeniz-2)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Benim, easy print fonksiyonu ile ilgili bir sıkıntım var. Bir haftadır araştırıyorum ama hiçbir şekilde sorunumun çözümünü bulamadım. Sizlerin bilgi ve tecrübelerine sunmak istedim.

Sorunum şu:

Sistemimde Win.Server2008 Std 64Bit SP2 yüklü iştetim sistemim kurulu ve bu makina DC konumunda. Benim diğer ofislerimden serverime RDP ile bağlantı kurulup, kullanılan şirket programlarından gerekli çıktıların alınıp, yerel ya da kendi network yazıcılarından döküm almalarını istiyorum. İstemci makinalarımda Win.XP Pro SP3 ve .Netframework 3.5 ve RDP 6.1 kuruludur.

Program haricinde bile kendi yerel yazıcılarını görmelerine rağmen çıktı almaya çalışıldığında ekranda "Bu çıktı yazıcıya gönderildi" şeklinde bilgi balonu beliriyor. Ancak ne çıktı yerel yazıcıdan alınıyor ne de kuyrukta birikiyor. Hiçbir tepki yok. Farklı yazıcılar denedim hepsinde problemim çözülmedi. Server 2003 platformunda yapıldığı gibi yazıcı driver lerini server üzerine yükledim ve gerekli port yönlendirmelerini yazıcıların bağlı bulunduğu istemci makinalarda yaptım. Yine herhangi bir sonuca ulaşamadım. Sorunun çözümü için fazla vaktim kalmadı ve benim için çok önem arz ediyor.

Saygılarımla, iyi çalışmalar diler, olumlu cevaplarınızı beklerim.

Fatih Deniz

Gönderildi : 31/03/2010 13:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

İstemci RDP ile bağlandığında printerları geliyor mu ? yani printerlar istemcilerin bilgisayarına bağlı değil mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2010 18:03

(@fethiulusoy)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Net Use komutu ile yazıcılardaki portları maplamayı denediniz mi?

Gönderildi : 31/03/2010 20:42

(@rampage4u)
Gönderiler: 11
Active Member

Merhaba.

Hakan Bey inde dediği gibi kullanıcılar rdp yaparken rdp ayarlar bölümünde printerlarında check işaretinin olmasına dikkat edin.rdp yaptıktan sonra yazıcı ve fakslar bölümünde yazıcılar gözüküyormu ? 

Gönderildi : 01/04/2010 01:18

(@ByteSize)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Herkeze merhaba

Benimde sorunum fatih bey gibi...

server a rdp yaptığımda client ın varsayılan yazıcısını göremiyorum.Makaleyi okuyup gerekli ayarlamaları yaptım, fakat sonuç alamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 01/04/2010 01:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Arkadaşlar ortamınızda VPN var mı yoksa internet üzerinden mi yazdıramıyorsunuz?

Gönderildi : 01/04/2010 01:50

(@ByteSize)
Eminent Member

bende VPN yok, internet üzerinden server a rdp ile bağlanıyorum...

Gönderildi : 01/04/2010 01:57

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

merhaba

bende daha dün vpn üzerinden easy print servisini aktif ettim

client rdp yaptığında yazıcıları redirected olarak görüyorum bazı yazıcılardan

çıktı gönderdiğimde hiçbir tepki olmuyor (hp 1010)

başka bir yazıcıya gönderdiğimde sorunsuz çıktı almıştım

Gönderildi : 01/04/2010 12:58

(@ByteSize)
Eminent Member

Merhaba

client makinana bağlı yazıcından sorun olabilirmi.Bazı yazıcılar bağlı olduğu makinadan print yapıyor ama network üzerinden gelen print istekleri olduğu zaman tutarsızlık yapıyor.bende eski bir model laserjet de yaşamıştım.

Gönderildi : 01/04/2010 15:33

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Arkadaşlar ortamınızda VPN var mı yoksa internet üzerinden mi yazdıramıyorsunuz?

Bu sorunun benzeride benim sistemimde birden fazla çıktı göndermek şeklinde VPN bağlantısı ile yapaılan bağlantıda kendini gösteriyor. VPN'in bu olayda ne tip bir etkisi olabilir? VPN sistemlerinde ekstra başka ayarlardamı yapmak gerekiyor acaba? VPN erişimini nortel contivity ve buna ait vpn client programı aracılıgı ile sağlıyoruz.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/04/2010 22:29

(@Anonim)

Mantık yürütmüştüm VPN de daha sorunsuz çalışır diye. Bir de şunu denermisiniz; windows server 2008 üzerinde windows\system32\spooler klasörüne domaindeki kullanıcılar için yazma hakkı...

Gönderildi : 02/04/2010 01:28

(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member

Arkadaşım Spool klasörüne everyone full yetki vermek sorunu çözüyor. Ama generic text only yazıcısını biz Zebra etiket makinaları için yüklüyoruz. Fakat bu yazıcı hiçbir türlü 2008 server da çalışmadı.Eğer sende de böyle bir sorun olursa en iyi çözüm VPN...

Gönderildi : 04/04/2010 00:05

(@Anonim)

Sayın Murat bey, bu etiket yazızılarını server 2008'de VPN ile çalıştırabilmeyi başardınız mı?

Gönderildi : 05/04/2010 05:37

(@ibrahimsahin)
Gönderiler: 10
Active Member

Arkadaşlar bu sorun malesef tüm yazılanları uygulamam rağmen çözülemedi,

Ayrıca VPN olayını yazılımsal mı? Yoksa donanımsal mı? yapmak daha kesin çözüm veriyor.

Benim kurduğum sistemde de zebra barkod yazıcı var, ben yazıcı problemi easy print ile çözümleninde tüm yazılarda sorun olmaz diye düşünüyordum.

Bu sorunların üstesinden gelen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yazılamsan VPN hangisi tercih edilmeli,

Ayrıca bizdeki sistamde Cyberoam firewall var ama herhangi bir ayar yapıladan çıktı alabilceğimi söyledi bu cihazın teknik servisi bende incelediğimde yazılara yönelik herhangi bir kısıtlama yada ayar yeri bulamadım.

Sistem 2008 RS standart server, üserinde DHCP ve Domain var

Clint şehir dışında 10 adet var bunlarda XP pro ve Win7 pro yüklü, yazıcılar Oki ve HP

Clint RDP ile bağlandığında kendi üzerindeki yazıcıları görüyor, fakat çıktı gönderirken herhangi bir hareketlilik yok.

Gönderildi : 05/12/2011 12:25

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Bende daha önce buna benzer bir sorun yaşamıştım.Uğraştım ancak sorunu çözememiştik. Lokal yazıcılarımı network yazıcısına çeviren küçük donanımsal print server lardan aldık ve yapılandırmaları bunlarla yaptık.Sistem gayet sorunsuz ve sürekli çalışıyor.Bilgine..

Gönderildi : 05/12/2011 17:57

Paylaş: