Forum

Active Directory il...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory ile c sürücüsüne yazma izni vermek?

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
3,911 Görüntüleme
(@FatihARI)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

şirkette kullandığımız bazı programlar c sürücüsüne direk erisim yapip kendilerine ait dosyalar üzerinde yazma ve okuma islemi yapiyorlar
domain üzerinde domain user yetkisine sahip kullanici c sürücüsü üzerinde yazma yetkisine sahip olmuyor
şirkette 350 ye yakın bilgisayar oldugu da göz önüne alınırsa tek tek bu pc lere bağlanıp c sürücüsüne domain user a yazma yetkisi vermek çok zahmetli ve sıkıntılı olur, Active Directory üzerinden nasıl yaparım da 350 pc nin de c sürücüsüne domain user kullanıcısına yazma yetkisi verebilirm?

şimdiden teşekkürler..!

Gönderildi : 12/02/2010 01:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

C diske yazmanızdaki amaç nedir? Herhangi bir sharinge mi ulaşamıyorsunuz? C diske userların yazması için domain users grubuna write hakkı vermeniz gereklidir. Fikir vermesi ve yol göstermesi için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  makaleyi incelyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 12/02/2010 01:25

(@FatihARI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

C diske yazmanızdaki amaç nedir? Herhangi bir sharinge mi ulaşamıyorsunuz? C diske userların yazması için domain users grubuna write hakkı vermeniz gereklidir. Fikir vermesi ve yol göstermesi için http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/payla-m-ve-g-venlik-sharing-and-security.aspx  makaleyi incelyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

c diske yazmadıki amaçı yukarıda açıkladım hocam serverda kurulu olan film görüntüleme programı var ve bu program clientta çalıştırıldıgı zaman  c sürücüsüne okuma yazma işlemi yapıyor domain userlarda bu yetki olmadığı için hata alıyorum bunun içinde c sürcüsüne yazma yetkisi vermem gerekiyor bunu bi kaç pc de yaptım fakat dediğim gibi 350 ye yakın bilgisayar mevcut tüm pc lere tek tek bağlanıp c sürcüsüne yazma yetkisi vermenin  daha kolay bi yolu vardır diye düşnüyorum ama bilmiyorum:)

Gönderildi : 12/02/2010 01:43

(@FatihARI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilen Arkdaşlardan Yardım Bekliyorum.!

Tekrar Teşekkürler

Gönderildi : 12/02/2010 11:14

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Group Policy içerisinde

Computer configuration > Policies > Windows Settins > file system

altindan yetki ayarlamasi yapabilirsiniz

(yalnız dikkatli olun burda yapacağınız yanlış bir yetkilendirme tüm clientlerinizde diske (c) erişimde sorun çıkarabilir )

kolay gelsin  

Gönderildi : 12/02/2010 17:51

(@SerkanKeskin)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba,

Tüm pc' ler üzerine tüm kullanıcıların yetkilerini DomainController üzerindeki "Domain Security Policy" yi editleyerek yapabiliriz.
[Start\Programs\Administrative Tools\Domain Security Policy]

Yapmanız gereken adımları şunlardır :

1- Domain Security Policy açıldıktan sonra açılan pencereden "Restricted Groups" a sağ tıklayıp "Add Group" a basın.
2- Açılan yere "Power Users" yazın (ya da local üzerinde atamak istediğiniz herhangi bir grup da olabilir ancak aynı adı yazmanız gerekmektedir. Browse a basmıyoruz çünkü local gruplara atama yapacağız)
3- Açılan pencereden "Members of this Group" tarafındaki "Add" butonuna basın ve kullanıcıları ekleyin.
4- Eklenecek bu kullanıcılar Domain' e üye olan pc' lerin belirlediğimiz local grubuna üye olacak ve o pc üzerinde local yetkilere sahip olacaktır.
5- İşlem bittikten sonra eğer policy etki etmezse Start\Run ' a gelip gpupdate yazıp enter' a basın.

Saygılar. 

Gönderildi : 12/02/2010 18:42

(@HuseyinAksoy)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Merhaba, Server 2008 kullanıyorum ama Domain Security Policy yi belirtilen yolda bulamadım.Yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 30/07/2010 22:02

(@HuseyinDEMiREL)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Bu forumdaki yazınızın üzerinden oldukça zaman geçmiş, ancak şu şekilde bu sekme ayarlarına bir başka açıdan yaklaşmak istiyorum.

POWER USERS grubuna tanımlanan grupları ekleyerek ilgili erişim izinlerini verdirebiliyoruz.

Ancak client login olurken xcopy ile aktarttığımız dosyalara oturum üzerinden açtığımız kullanıcı hesabıyla işlem yapılmak istendiğinde sorunla karşılaşıyoruz.

Dosya erişimleri %SystemFolder% ve PowerUsers tanımları yapıldıgı halde başarılı olunamamıştır.

Saygılar. 

Gönderildi : 27/01/2012 14:16

(@HuseyinDEMiREL)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Sorunu giderdim. PowerUsers grubuna dahil edilmeyen kullanıcılar varmış. 

İyi çalışmalar. Saygılar. 

Gönderildi : 27/01/2012 15:05

Paylaş: