Forum

Raid5 yapısı Bozuld...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid5 yapısı Bozuldu Ne yapmalıyım

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
778 Görüntüleme
(@isa-yildirim)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar IBM x235 model sunucuda gun gece hata vermeye basladı,4dısk olan sunucu dısklerı offlıne gosterdı,raid scsı contoreller menusunden raıd ayarlarını fabrıka ayarlarına cevırdı,hdd ler RDY(ready) olarak gormeye basladı yalnız sistem acılmadı,buyuk ıhtımalle raıd yapısı bozuldu fabrıka ayarlarına cevırırken.sistemı calıstırmam ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım. raıdi yapılandırsam verı kaybı yasarmıyım... lütfen acil yardımlarınız beklıyorum

Gönderildi : 02/11/2009 12:21

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Benim başıma da sizinkine benzer bir olay geldi İBM server kullanıyorum raid5 yapısı ve diskler geçen hafta göçtü boot edilemiyordu yetkili firmaya gönderdim disklerin değişmesi gerektiğini söylediler ve sonuçta 3 tane disk değiştirdik veri kaybı yaşamadım sadece kullanılmayan datalarda bir bozukluk olmuş.

Raid'i tekrar yapılandırmadan önce bir yedek almanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 02/11/2009 12:36

(@isa-yildirim)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Nasıl Yedek Alabılırım ve ne kadar surede sıstemı aktif edebıldınız

Gönderildi : 02/11/2009 13:01

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Yedeklemeyi o kadar profesyonelce yapmadık başka bir diskte ufak bir tool ile arkadaşlar dataların yedeğini aldılar.

Sistemi 1-2 gün içerisinde aktif olarak çalışır vaziyete getirdik.(Bu arada 5 tane raid diskin 3 tanesi değişmişti sadece bir diskin verileri kayıp oldu.)

Gönderildi : 04/11/2009 12:20

Paylaş: