Forum

server 2003 vpn sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2003 vpn sorunu

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@serkanturker)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

win server2003 r2 kullanıyorum, vpn ayarlarını yapılandırdım fakat uzaktan bilgisayardan bağlanamıyorum,

kullanıcı adı ve parolası doğrulanıyor diyor ve belli bir süre sonra bağlantı kesiliyor.

server loglarına göz attıgımda şu iletiyi gördüm;

VPN sunucusu ile VPN istemcisi 83.122.155.174 arasındaki bağlantı kuruldu, fakat VPN bağlantısı tamamlanamadı. Bunun en sık rastlanan nedeni VPN sunucusu ile VPN istemcisi arasındaki güvenlik duvarının veya yönlendiricinin Genel Yönlendirme Kapsüllemesi (GRE) paketlerine (iletişim kuralı 47) izin verir şekilde yapılandırılmamasıdır. VPN sunucunuz ile Internet arasındaki güvenlik duvarlarının ve yönlendiricilerin GRE paketlerine izin verdiğini doğrulayın. Kullanıcını ağındaki güvenlik duvarlarının ve yönlendiricilerinin de GRE paketlerine izin verecek şekilde yapılandırıldığından emin olun. Sorun devam ederse, Internet Hizmet Sağlayıcısı'nın (ISP) GRE paketlerini engelleyip engellemediğini belirlemek için kullanıcının ISP'ye başvurmasını sağlayın.

güvenlik duvarı ıle ılgılı ayar yapmak istediğimde server da şu uyarıyı alıyorum;

Ağ adresi çeviricisi öğesini ( Ipnat.sys ) kullanabilecek başka bir program veya hizmet çalıştıgı için Windows Güvenlik Duvarı çaılışamıyor.

sorunu nasıl çözebilirim,

şimdiden teşekkürler... 

Gönderildi : 02/11/2009 12:44

(@kadriKUSAK)
Gönderiler: 80
Estimable Member

merhaba,

Pptp mi yapıyorsunuz L2tp mi. yaptığınız işlemleri sırası ile yazarmısın?

Gönderildi : 02/11/2009 13:36

(@serkanturker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu işlemi yapmak için çok basit bir yol seçtim

adsl modemın 1723 ve 1701 portlarını server a yonlendırdım,

daha sonra sunucu yapılandırma sihirbazından uzakerişim ve vpn rolu ekledim.

kullanıcılar yetkilendirme verdim,

daha sonra uzaktaki termınallerden ağ bağlantılarında sanal özel ağ oluşturdum,

server a bağlanmak istediğimde bahsettiğim uyarı mesajlarını aldım.

Gönderildi : 02/11/2009 13:56

(@LiberTa)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Serkan Bey vpn için server a kurduğunuz RAS ın önünde hangi marka modem var? eyer airties varsa üzgünüm airties RT-111 vpn e destek vermiyor. GRE protokolü için bir yapılandırması yok.

Gönderildi : 02/11/2009 16:17

(@serkanturker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ama server loglarını inceledeğimde şöyle bir ileti var;

VPN sunucusu ile VPN istemcisi 83.122.155.174 arasındaki bağlantı kuruldu, fakat VPN bağlantısı tamamlanamadı. Bunun en sık rastlanan nedeni VPN sunucusu ile VPN istemcisi arasındaki güvenlik duvarının veya yönlendiricinin Genel Yönlendirme Kapsüllemesi (GRE) paketlerine (iletişim kuralı 47) izin verir şekilde yapılandırılmamasıdır. VPN sunucunuz ile Internet arasındaki güvenlik duvarlarının ve yönlendiricilerin GRE paketlerine izin verdiğini doğrulayın. Kullanıcını ağındaki güvenlik duvarlarının ve yönlendiricilerinin de GRE paketlerine izin verecek şekilde yapılandırıldığından emin olun. Sorun devam ederse, Internet Hizmet Sağlayıcısı'nın (ISP) GRE paketlerini engelleyip engellemediğini belirlemek için kullanıcının ISP'ye başvurmasını sağlayın.

Gönderildi : 02/11/2009 18:00

(@kadriKUSAK)
Gönderiler: 80
Estimable Member

Merhaba,

Aşağıdaki linkdeki regşstery ayarlarını gözden geçirirmisiniz. 

Aksi halde çalışmıyor.

http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/885407/

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

st1\:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Gönderildi : 02/11/2009 19:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

win server2003 r2 kullanıyorum, vpn ayarlarını yapılandırdım fakat uzaktan bilgisayardan bağlanamıyorum,

kullanıcı adı ve parolası doğrulanıyor diyor ve belli bir süre sonra bağlantı kesiliyor.

server loglarına göz attıgımda şu iletiyi gördüm;

güvenlik duvarı ıle ılgılı ayar yapmak istediğimde server da şu uyarıyı alıyorum;

Ağ adresi çeviricisi öğesini ( Ipnat.sys ) kullanabilecek başka bir program veya hizmet çalıştıgı için Windows Güvenlik Duvarı çaılışamıyor.

sorunu nasıl çözebilirim,

şimdiden teşekkürler... 

Modemden bu portları ynlendirmek yetmiyor malesef. Öncelikle modeminizin varsa Vn özelliğinin kapalı olduğundan ve PPTP-PassTrougut yada VPN-PassTrought ayarlarının açık olduğundan emin olun.

Gönderildi : 30/05/2012 15:12

(@serkanturker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

modem de vn özelliği derken ?

sanırsam o özellik yok... 

modem de PPTP-PassTrougut yada VPN-PassTrought ile ilgili bir bölüm de bulamadım ayrıca  ?

Gönderildi : 30/05/2012 15:38

(@ertanerbek)
Famed Member

modem de vn özelliği derken ?

sanırsam o özellik yok... 

modem de PPTP-PassTrougut yada VPN-PassTrought ile ilgili bir bölüm de bulamadım ayrıca  ?

Modemin markası ve modeli ne ?

Gönderildi : 30/05/2012 16:56

(@serkanturker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

airties rt 205

Gönderildi : 30/05/2012 19:26

(@ertanerbek)
Famed Member

airties rt 205

Altaki satırı modemin kullanıcı dokümanından aldım. VPn için geçiş tanımlaması varmış Airties tarafını arayıp ayarların doğru olup olmadığını kontrol edin.

Router: DHCP sunucu, NAT NAPT RIPv1/v2 özelliklerine sahip router VPN geçişi (Pass through)

Gönderildi : 30/05/2012 20:05

Paylaş: