Forum

DNS server da NS ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DNS server da NS kaydı açmak

23 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
5,208 Görüntüleme
(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Arkadaşa yardımcı oldum zone açılışında hatası olmuş sadece düzelltik burada ekleyelim zoneler sub domain ile açmış yani mail.xxxx.com bu olmaz doğrusu xxx.com olur

Gönderildi : 03/10/2012 01:49

(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member

akın hocam ellerine sağlık tüm yardımların için güzel bir bilgi oldu.

Gönderildi : 03/10/2012 12:56

(@YunusKeskin)
Gönderiler: 2
New Member

Konuyla alakasız olabilir ancak bir konuda yardımınızı istiyorum sizlerden..

Sabit IP 'si olan bir web sunucum var windows server 2008 üzerinde wamp kurdum ve çalıştırdım.. IP adres ile her yerden erişim sağlayabiliyorum ancak IP yerine adres kullanmak istiyorum.. Aynı Sunucum üzerinde DNS de kurmak istiyorum ve atıyorum www.abc.com ile www.xyz.com iki tane adresim var.. Web Sunucumun farklı klasörlerine DNS server üzerinden bu adresleri nasıl tanımlarım yardım eder misiniz??  

Gönderildi : 12/10/2015 17:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu adresleri öncelikle bir otoriteye tanıtmanız lazım, yani kendi başınıza ben DNS sunucusuyum diyemezsiniz, bunun için en iyi yöntem alan adınızı aldığınız yerden bunu istemek veya godaddy gibi bir yerden bu işlemi yaptı iseniz onların web panellerinden böyle bir talepte bulunabiliyorsunuz.

Örnek godaddy ye girip NS alanına ns1.cozumpark ve ona kaşrılık bir ip sonra ns2.cozumpark.com ve ona karşılık ikinci bir ip tanımlayın. Bu iki ip de size ait olsun, eğer tek ip var ise tek ip tanımlayın her iki kayıt için.

Sonra Windows server veya linux üzerinde DNS kurun ve modemden web sitesi için gerekli olna 80,443 yanında bir de UDP 53 nolu portu açın DNS sorguları için.

Daha sonra ise DNS üzerinde alan adınız cozumpark.com ise böyle bir forward lookup zone açın ve www kaydı oluşturun, bu kayıt için ip adresi olarak modemin dış bacak ip adresini verin hepsi bu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2021 17:41

Sayfa 2 / 2
Paylaş: