Forum

DNS server da NS ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DNS server da NS kaydı açmak

23 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
5,254 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Günaydın Arkadaşlar,

Bir arkadaşımın bazı müşterilerine web ve e-mail hosting hizmeti veriyor. yapıdan bahsedeyim

ADSL statik ip almış  88.98.108.118

nic.tr den Ns1.abc.com.tr (88.98.108.118) ip sine tanımlı

2 -3 tane domain register etmiş ve Windows 2000 Server üzerinde  IIS DNS Exchange Server ile hizmet veriyor.

dün DNS sunucusu sorunluydu yardıma gittim, DNS sildim sonra yeniden kurdum zoneları ve kayıtları oluşturdum,

sistem çalışmaya başladı. kafama takılan kısım ise ns1.abc.com.tr  adında bir kayıt tanımlamadım ben ama

dışardan nslookup ns1.abc.com.tr bu ip ile 88.98.108.118 çözüyor herşey normal çalışıyor

ns1.'i nereden çözüyor olabilir. DNS i tekrardan ben kuduğum için ns1 kaydı tanımlamadım.

bir sorum daha olacak eğer NS tanımı yapmam gerekseyi DNS sunucuda

şöylemi yapmalıyım: oluşturduğum zone da yenir bir A record deyip isim olarak NS1

alta da ip adresini mi girmeliyim. yoksa olşturduğum zone'a sağ tık özellikler Name Server  yazan yere NS1.abc.com.tr alt tarafada 88.98.108.118

yazmam yeterli olurmu.

Gönderildi : 23/07/2009 12:17

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

kimse cevap vermicek sanırım

Gönderildi : 24/07/2009 12:27

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

nslookup ns1.abc.com.tr bu ip ile 88.98.108.118 çözüyor herşey normal çalışıyor

alan adını aldıgınız yer ns kaydını açmıştır.

bir sorum daha olacak eğer NS tanımı yapmam gerekseyi DNS sunucuda

şöylemi yapmalıyım: oluşturduğum zone da yenir bir A record deyip isim olarak NS1

alta da ip adresini mi girmeliyim. yoksa olşturduğum zone'a sağ tık özellikler Name Server  yazan yere NS1.abc.com.tr alt tarafada 88.98.108.118

yazmam yeterli olurmu.

o name server alanını hosting fırman yapıyor 

Gönderildi : 24/07/2009 12:46

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam bu durumda hosting TTNET oluyor sanırım. genelde hosting hizmeti verenlerin ns adresleri hosting firmasına ait oluyor. Ör: benim abc.com.tr domainim var ns kayıtları ns1.abc.com.tr değil şöyle ns1.netone.com.tr ns2.netone.com.tr

Gönderildi : 24/07/2009 13:04

(@anonim)
Famed Member

yok ttnet olmaz bak soyle anlatayım sanırım kafan karıştı.2 tıp dns tutuluyor genelde ns1 ve 2 kaydını hosting firmalarının yonetım panalınden kendı ip adresıne atarsan dns kayıtları sende olur yanı aliasları falan senın kendı local dns serverından açmam gerekır.dns için port yonlendırmen gerekır

2. de ise yonetım panalınden ns kayıtlarını kendı dns sunucuna yonlendırmeden aliasları yonlendırırsın soyleki ben o sekilde kullanıyorum kendı localımde exh. ve web server var.dns serverım dışarıda hosting fırmasında onlar www ve mx kaydını benım ip me yonlendırıyorlar sorgulamalarda benım ip adresın çıkıyor ama ns kaydı hostıng fırmasına çıkıyor localindekı dns çöksede bişi farketmıyor anlayacagın

umarım anlatabılmısımdır geceden kalmayım

Gönderildi : 24/07/2009 13:11

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hakikaten kafam karıştı kısa bir özet geçiyim ben gene;

ilk postumda bahsettiğim gib. olay şu

arkdaşım önce ADSL statik ip almış windows 2000 server +DNS +IIS vs. kurmuş.nic.tr'den malik.com.tr(örnek) satın almış ADLS Sabit Ip 88.98.108.118(örnek) daha sonra nic.tr de ns1.malik.com.tr --88.98.108.118 yazmış bu Dns server'ind da  zone ve kayıtları açmış kayıtlar. www.88.98.108.118 ftp.88.98.108.118 vs. bu durumda name server kendisi olmıyormu. ben whoisnet.ten bakınca ns1.malik.com.tr ip de yukarıda yazılı adsl static ip çıkıyor.normalde ns1 hizmetini hosting firmasında alımış olsa ns1.hosting.com olmazmıydı. kafamı karıştıran konu bu.

(Aracı bir hosting firması yok +panel kullanmıyor) biraz uzun oldu kusura bakmayın

Gönderildi : 24/07/2009 13:30

(@anonim)
Famed Member

kendınde yazmıssın işte ns1.malik.com.tr yi kendı ip adresıne yonlendırdıgıne gore ns kendı wın2k serverı oluyor.

ve mutlaka hostıng hızmetı almıyor olsa bıle alan adıı tescıl ettırdıgı yere bır dns sunucu ip sı vermesı gerekmektedır

Gönderildi : 24/07/2009 13:40

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

eğer kendi win2000 server ns sunucu ise DNS sunucuyu silip ben kurdum ama ns ile ilgili hiç bir ayar yapmadım.

Gönderildi : 24/07/2009 13:48

(@anonim)
Famed Member

ns ıle ılgılı ayar yapmıyorsun zaten odtu senın yerıne ns kaydını ip ne yonlendırmıstır

Gönderildi : 24/07/2009 13:55

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

anladım hocam

ben şöyle yapmalıyım diye düşündüm. malik.com.tr zone yaratıp özellikler kısmında name server a girip aşağıya ns1.malik. com.tr ve ip 88.98.108.118 yazmam gerekiyor sanıyordum.eğer ben ns server isem.

Gönderildi : 24/07/2009 14:03

(@anonim)
Famed Member

yok onu senın degıl otdunun yapması gerekıyor anladınmı eger sen hostıng sunucusu olsaydın ve alan adı satsaydın o zaman açtıgın zoneler ıcın zone sahıplerının ıplerını yazacaktın o kısma

Gönderildi : 24/07/2009 14:04

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim hocam sabah sabah yorduk seni.

Gönderildi : 24/07/2009 14:08

(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member

merhaba bu konuda benimde bir sorum olacak. birden fazla sunucuların ns kayıtlarını tek bir ns ye yönlendirilmesi durumunda dns server ns kaydını yapmam gerekmezmi. diyelim ki 5 adet web adresimin ns kayıtlarını ns1.cozumpark.com adresine yönlendirdim. localde bulunan xxx domainim için ns kaydı açmam gerekmez mi ?

Gönderildi : 02/10/2012 18:27

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

merhaba bu konuda benimde bir sorum olacak. birden fazla sunucuların ns kayıtlarını tek bir ns ye yönlendirilmesi durumunda dns server ns kaydını yapmam gerekmezmi. diyelim ki 5 adet web adresimin ns kayıtlarını ns1.cozumpark.com adresine yönlendirdim. localde bulunan xxx domainim için ns kaydı açmam gerekmez mi ?

Size yardım etmek isterim ama sorunuzu anlamadım. anladığım kadarıyla söyleyim domainlerinizin name serverlarını tek bir adres yaptıysanız. O adresin DNS sunucusunda o domainlerin kayıtlarını açmanız yeterli olacaktır hepsi için ayrıca ns vermenize gerek yok. localde bulunan derken neyi kastediyorsunuz? tam olarak yapmak istediğiniz şey nedir?

Gönderildi : 02/10/2012 19:01

(@SedatTURAN)
Honorable Member

ben size yapıyı en başından detaylı anlatmak istiyorum. ad ismini bilgiislem.local olarak kurdum yapımda dns iis , exchange var. şirketimize ait birden çok markalarımıza ait web siteleri var . ben şirket bünyesinde web ve mail hizmetlerini almak istiyorum. mail ve web sunucularını hosting firmaları yönendirdiler ama benden ns istediler. bende bir ns tanımlamasını hostinden yaptım aktif oldu. kendi dns serverime ns nasıl ekleyeceğim. dns de zoneler içinde bilgiislem.local de ns var buraya ns ekle dediğimde. ns.xxx.xxx olarak yazdığımda çözümle diyorum dış ip geliyor ve doğrulanıyor diyor ama zaman aşımıdiyor kalıyor. sorun bu şekilde tam anlata bildim mi bilmiyoum.

Gönderildi : 02/10/2012 22:50

(@AkinDemircan)
Estimable Member

ben size yapıyı en başından detaylı anlatmak istiyorum. ad ismini bilgiislem.local olarak kurdum yapımda dns iis , exchange var. şirketimize ait birden çok markalarımıza ait web siteleri var . ben şirket bünyesinde web ve mail hizmetlerini almak istiyorum. mail ve web sunucularını hosting firmaları yönendirdiler ama benden ns istediler. bende bir ns tanımlamasını hostinden yaptım aktif oldu. kendi dns serverime ns nasıl ekleyeceğim. dns de zoneler içinde bilgiislem.local de ns var buraya ns ekle dediğimde. ns.xxx.xxx olarak yazdığımda çözümle diyorum dış ip geliyor ve doğrulanıyor diyor ama zaman aşımıdiyor kalıyor. sorun bu şekilde tam anlata bildim mi bilmiyoum.

Şimdi sorunun ben kendi DNS sunucumu kurdum hostinglede görüştüm ama dışarıdan bu sitelere ulaşamıyorum diyorsan. Senin yapına benzer bir yapıda ben kullanıyorum. Şimdi önecelikle bilgiislem.local zaten geçerli bir domain ismi değil o yüzden bunun altına ns eklediğinizde pek bir anlam ifade etmeyecektir. Sizin hosting firmasına verdiğiniz ns adresini örneğin ns1.nameserver.com olarak verdiğinizi kabul ediyorum bu zaten size ait bir domain olmalı. Şimdi aşağıdaki linke tıklayın

http://www.internic.net/whois.html  

Hosting firmasına veriğiniz name server adresini tam olarak buraya yazın (ns1.nameserver.com) nameserver seçeneğini işaretleyip submit yapın. Burada kimin register ettiğini v.s. yazan bilgiler çıkacaktır. Eğer bu adres dünyada 13 tane bulunan Root (kök) Name serverlar ve bunların uzantılarının üzerinde ise bu bilgiler çıkar, çıkmaz ise register olmamıştır boşa kürek sallıyosundur hostinginle görüş.

Çıktığını kabul ederek devam ediyorum. Şimdi DNS sunucuna git ve nameserver.com zonesine NS olarak hostinge verdiğini adresi yaz ve kayıdı aç. Diğer tüm domain zonelerine NS kayıdını açıp bunlara ns1.nameserver.com kayıdını ver. 

Unutmayın bunların yayılma süreci 48 saate kadar sürüyor. Bu şekilde olması gerekiyor.

Eğer yapmak istediğini yine yanlış anladıysam kusura bakma yapmak istediğin şey "kendi dns serverime ns nasıl ekleyeceğim" ise diyeceklerim bu. Ama ben yeni domain aldığımda bunun NS sini eklemek istiyorum diyorsan bunu kendi DNS sunucunda yapamazsın yapsan da kimse DNS sunucunu bulamaz hosting firmaları yukarıda da dediğim gibi 13 DNS Root sunucu üzerinden kayıt yapmaktadır.

Gönderildi : 03/10/2012 00:30

(@SedatTURAN)
Honorable Member

hocam cevabına teşekkür ederim. dns serverimde ns kaydı açmak istediğimde ip adresi zaman aşımına uğradı diyor ve ekleyemiyorum. süreç 48 saati geçti. vermiş olduğunuz link den ns sorguladığımda dış ip me ns1.xxx.xxx olarak görmektyim. bu işi detaylı resimli video lu anlatamazmısınz nasıl yapıldığını ben bulamıyorum ve çıkmaza girdim.

Gönderildi : 03/10/2012 00:50

(@AkinDemircan)
Estimable Member

Eğer register olarak çıkıp zaman aşımına uğruyor diyorsan aklıma firewalldan gerekli izinleri yapmamış olduğun geliyor 53 numaralı portların UDP ve TCP olarak açman gerekli. ŞU likten

http://ip-adresim.net/araclar/acik-portlar

DNS dış bacak IP adresini yazarak 53 portunu kontrol ettir ulaşılamıyosa güvenlik duvarında sorun olabilir. 

Gönderildi : 03/10/2012 00:58

(@ErdoganPALA)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Herhangi bir domain adını söylermisiniz kontrol edelim. Reklam olmaması açısından domain adını Pm. atabilirsiniz.

Gönderildi : 03/10/2012 01:31

Sayfa 1 / 2
Paylaş: