Forum

windows 10 tüm user...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] windows 10 tüm userların dpi ayarını 200% e ayarlamak

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
687 Görüntüleme
 inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

windows 10 kullanan pcde login olan tüm userların dpi ayarının 200% olarak ayarlanmasını istiyorum.Registry ayarını yaptığımda geçerli user'a yapıyor ve ayarın aktif olması için log off olmam gerekiyor. Bu şekilde istediğim oluyor ama bu ayarı yapmak istediğim yerde çok fazla sayıda useriın oturum açması gerekiyor,her seferinde lof off olmak sıkıntılı.Acaba bu ayarı tüm userlar için geçerli hale nasıl getirebilirim.

REG ADD "HKCU\Control Panel\Desktop" /v LogPixels /t REG_DWORD /d 0000192 /f
REG ADD "HKCU\Control Panel\Desktop" /v Win8DpiScaling /t REG_DWORD /d 00000001 /f
REG ADD "HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics" /v AppliedDPI /t REG_DWORD /d 00000192 /f

Gönderildi : 04/08/2022 13:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4271
Co-Helper

https://www.hakanuzuner.com/windows-10-makinelerde-scaling-level-ayarlarinin-gpo-ile-yapilmasi/
https://www.cozumpark.com/community/windows_client-4/536566/

Denediğim birşey değildi biraz araştırdım bütün kaynaklarda logoff gerektiği belirtilmiş. Yani reg üzerinden canlı uygulama yapılamıyor bu konuyla ilgili bunun logon sıralaması ve grafik driver işlem biçimiyle ilgili olduğu söyleniyor. Yani canlı değişim için hazır yazılmış bir uygulama gibi (bunda mevcut değil) command promt desteği olan bir uygulama yazdırmanız lazım ki script işletebilesiniz.
Belki şu yapılabilir reg değişimin bir script yazarak uygulatabilir ve sonunda logoff yaptırırsınız o durumda mecburen logon yapmış olurlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/08/2022 15:23

inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Merhabalar,cevabınız için çok teşekkür ederim.Bu işimi kısmen çözüyor ama acaba log off yaptırmadan çözebilir miyim diye düşünmüştüm.Acaba uygulama bazlı dpi ayarı yapma sansım var mı ? Uyumluluk sekmesinde gördüm ama custon dpi seçeneği yoktu.

Gönderildi : 05/08/2022 07:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4271
Co-Helper

Dün bakarken gördüm evet app bazlı ayar verilebiliyor hatta bu öneriliyor rahatlıkla tutorial'larını webden bulabilirsiniz fakat gördüğüm kadarıyla etkin sonucu yine gpo'dan alamazsınız gpo da 3 tanım var bu detaylı tanımlar için yeterli görünmüyordu. Yine canlı değişim için arayüzden manuel ayarlama görülüyor.
Özetle bu tip konularda her zaman demeye çalışıyorum eskisi gibi GPO vs ile win10,11 ve bundan sonraki OS'larda geçerli olacak her settings'i yaptıramıyorsunuz bende karşılaşıyorum bazı ayarları yaptırmanın kolay yolu bulunamıyor bu yüzden IT'ciler mantığı değiştirmeli ve tutorial ile kullanıcının ilgili ayarları yapabileceği eğitim yöntemine kanalize olmasını ben tavsiye ediyorum. Üretici tarafta global user profile anlayışında değişim var ve UX UI anlayışı dönüşüm geçiriyor mic.da. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/08/2022 12:04

Paylaş: