Forum

Windows 10 GPO ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 GPO ile DPI ve Displays ayarları değiştirilmesi hk.

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,615 Görüntüleme
(@BahattinTurkyasar)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar saygılar,

Kısa zamanda değişiklik yapmam gereken bir ayar var. Çok sayıda 4K çözünürlüklü ekranlar satın aldım. Yaklaşık olarak 40 adet. Fakat kullanmış olduğumuz programlar 4k çözünürlükte sorun olmaya başladı. Bu nedenle geçici olsada FHD düşünmeye karar verdik. Öyle olduğunda sorunumuz çözülüyor.

Şimdi araştırmam gereken tüm ekranları her profilde FHD çözünürlükle açtırmam ve DPI %125 almam gerekiyor. Windows 10 işletim sisteminde default olarak %150 yeni profil oluşuyor ve çözünürlük 4K olarak geliyor. Admin hesabı ile değiştirsemde her yeni profilde 4k olarak ve DPI %150 olarak geliyor. Ben bu değişikliği öncelikle GPO olarak veya 3 parti bir yazılımla çözmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız veya fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim. 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/09/2018 16:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

https://www.cozumpark.com/windows-10-makinelerde-scaling-level-ayarlarinin-gpo-ile-yapilmasi/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/10/2018 14:51

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Öncelikle cevabınız ve çözüm yönteminizi için teşekkür ederim. Konu şu ki 75" 4K ekranı dediğiniz gibi yöntemlerle kesinlikle ölçeklendirme yanlışlık var. Ne yaparsam yapayım yazıldığı gibi DPI yüzdesine gelmiyor. Windows 10 üzerinde Display menüsünde sadece custom scale factor yazıyor ve turn off yapmamı yazıyor.

şimdi benim anlamadığım LogPixels kaydında örneğin Hexadecimal değirimi 120 olacak yoksa Decimal değeri mi?Defaultta Hexadecimal geliyor. Bilgi için tekrar teşekkür ederim.Saygılar 

Gönderildi : 01/10/2018 18:13

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

LogPixels 78 yaptığımda %125 olarak geliyor.sanki bu şekilde bırakırsam çözülecek.test ediyorum.iyi günler.

Gönderildi : 01/10/2018 18:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Hakan Bey,

Öncelikle cevabınız ve çözüm yönteminizi için teşekkür ederim. Konu şu ki 75" 4K ekranı dediğiniz gibi yöntemlerle kesinlikle ölçeklendirme yanlışlık var. Ne yaparsam yapayım yazıldığı gibi DPI yüzdesine gelmiyor. Windows 10 üzerinde Display menüsünde sadece custom scale factor yazıyor ve turn off yapmamı yazıyor.

şimdi benim anlamadığım LogPixels kaydında örneğin Hexadecimal değirimi 120 olacak yoksa Decimal değeri mi?Defaultta Hexadecimal geliyor. Bilgi için tekrar teşekkür ederim.Saygılar 

Merhaba

Makalede de belirttim Decimal cinsinden 120 yaparsanız % cinsinden 125 e denk geliyor, ben müşterilerimde yaptım bunu çalışıyor yani.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/10/2018 18:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

LogPixels 78 yaptığımda %125 olarak geliyor.sanki bu şekilde bırakırsam çözülecek.test ediyorum.iyi günler.

Key value bu şekilde olmalı ama w10 sürümleri arasında fark var mıdır kontrol etmek lazım, senin w10 build nedir?

Gönderildi : 01/10/2018 18:55

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Geç gönüş yaptığım için çok üzgünüm. Sağlık problemi ile uğraşmış oldum. Windows 10 Pro N 1803 versiyonu kuruludur. Şuan denemelerimde Scale olarak custom yazıyor ve alttında pasif olarak %175 görünüyor. Fakat görselinde ekran istediğim boyutta küçüldü ve % 125 gibi göstermektedir. Regedit kontrol ettiğimde GPO kuralı uygulamış ve LogPixels 78 yaptığım görünüyor.

Gönderildi : 02/10/2018 15:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geçmiş olsun bilgi ve geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 02/10/2018 16:25

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Desteğiniz için ben teşekkür ederim.

Saygılar sevgiler.

Gönderildi : 02/10/2018 17:18

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yeni öğrendiğim bilgiye göre ve denemelerime göre GPO üzerinden sadece HEX değeri girebiliyorsun. Fakat bize decimal değeri girebiliyormuşuz. Onun içinde ben 78 (HEX) kaydettiğimde %125 yapabiliyormuşum. Yani istemeden doğru oluyormuş. Bu bilgiye göre aşağıdaki tabloyu kullanarak istediğiniz % oranına alabilirsiniz. Saygılar sevgiler.

%100 = 100*0.96 = 96 (decimal) = 60 (HEX)

%125 = 125*0.96 = 120 (decimal) = 78 (HEX)

%150 = 150*0.96 = 144 (decimal) = 90 (HEX)

Gönderildi : 03/10/2018 19:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında böyle bir durum yok, tablo hesaplama yöntemi itibari ile decimal paylaşıldığı için decimal rakamı girin yeterli, ama sistem onu diğer DWORD lerde olduğu gibi HEX e dönüştürür, yani sadece HEX girilebiliyor gibi bir durum yok.

Örnek müşterimi kontrol ettim decimal 144 gpo basmışız, çift tıklayınca kayda HEX 90 görüyorum.

Gönderildi : 04/10/2018 03:20

(@BahattinTurkyasar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey, ben HEX değeri girdiğim zaman sorun çözüldü. Decimal değeri gibi yazılırsa HEX karşılığında 228 gibi otomatik olarak çok yüksek yazdığını bahsetmek istedim sağdece... Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim. Bu sayede bir makale yazdırmaya vesile oldum:)) İyi günler. 

Gönderildi : 04/10/2018 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ha pardon ben yanlış anladım, evet ya ama güzel oldu benimde içime çok sindi.

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/10/2018 17:41

Paylaş: