Forum

Windows 10 KB500080...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 KB5000802 (Mart) güncellemesi BSOD ile bilgisayarları çökertiyor

53 Yazılar
13 Üyeler
24 Likes
13.1 K Görüntüleme
(@sencagri)
Gönderiler: 9
Active Member

@hakanuzuner

Attığınız linkler windows serverlar ile alakalı değil mi ? Ben normal kullanıcı bilgisayarlarından bahsediyorum.

Gönderildi : 13/03/2021 20:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4338
Co-Helper

Hayır değil bende onu paylaşacaktım üşendim Hakan abi üşenmedi. Artık müşteri ve nokta kullanım profiline göre ürün konumlandırmalısınız. Yukarıda verdiğiniz örnek Win10 Pro ürün senaryolarına uymuyor mesela. Hizmet sunanların ürünleri öğrenip, gerekirse analiz edip mesela bu noktada LTSC iş görür deyip onu sunması gerekli müşteriye. Onun da tabi ki sonuçları olacak. Yani win10 pro verdim kurdum geçtimle olmuyor artık işler ayrıntılar ve konumlandırma sonuçları var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:15

(@sencagri)
Active Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bu durumları sadece üreticiler yönünden değil güncel ortam, yeni dünya olarak yorumlamalısınız arkadaşlar. Evet problemler sıklaştı çünkü problem üreten kaynaklar katlanarak arttı. Özellikle 1909 dan bu yana driver kökenli problemler artmış durumda bunları o aygıtlara sahip olanlar yaşıyor, etkileri burada ki gibi çok kötü olabiliyor, genellikle yaygın ama genel değiller. Biz de bir çoğunu yaşandıktan çok sonra veri toplama oluştuğu için duyurulardan görüyoruz. Üreticinin update yönetme konusunda geciktiği doğrudur ancak kolay değil artık bu işler 🙂 Microsoft geçmişte bu kadar driver ve hardware bağımlı feautres yayınlamıyordu artık kendisi organize ediyor. Biz hardware noktasında manuel günceller varsa yazanın problemini yaşar yine geri alır manuel çözerdik. Yaşanan da kolaylaştırma, performans beklentisi ve güvenliğin bir sonucu. Çünkü artık yeni mezun ve uzman binlerce asistan lab'larda açık arıyor, teorik bilimleri kullanıyor ve bunlar öyle sadece güvenlikçi, hacker felan değiller. Driver komplikasyon arıyor adamlar, bir miktar uefi öğrenip hardware aşımları deniyorlar. Araştırırsanız göreceksiniz son yıllarda ki işlemci açıklarının bir çoğunu bulanlar bu sektörün uzmanları değil teorik fizik ve matematikçiler.:) Yani problem üreten kaynak çeşitlendi doğal olarak sonuçları, krizleri de çeşitlendi. Ben işte bunlara yeni dünya diyorum. Sev yada terket. 🙂

Sertifikasını yenilemeyi bile unutan bir firmadan çok şey bekliyor da olabiliriz 🙂 Demek istediğim. İnsan yapımı her şeyde hata olabilir bu normal ancak, 4. günün sonun halen daha çözülememiş bir problem umursamazlık olur. 

https://www.theverge.com/2020/2/3/21120248/microsoft-teams-down-outage-certificate-issue-status

Gönderildi : 13/03/2021 20:17

(@sencagri)
Active Member

@ibrahimyildiz

İşte sorun tam da orada başlıyor, bilgisayarlar bizim yönetimimizde değil. Her müşteri kendi bilgisayarında çalıştıyor. Ne lisans ne de güncellemeleri biz kontrol etmiyoruz. Böyle güncellemeler sonunda da biz uğraşmak durumunda kalıyoruz.

Gönderildi : 13/03/2021 20:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

E tamam siz niye uğraşıyorsunuz ki o zaman sorumlu olmadığınız şeylerle ilgili.:) Bakın bu muhabbet konu bağlamından çıkıyor müşteri, iş, iş konumlandırma noktalarına kayıyor. Uygulamada kobi dünyasına genel hizmet veriyorsanız bunları da dahil ederler tabi bu ülke gerçekleri 🙂 bunun konuda ki microsoft ile bir alakası tabi ki yok. Adam diyor ki benim ürün politikam, alternatif senaryolarım, yönetim tavsiyelerim bu... ister uy ister uyma sen bilirsin diyor özetle. Ha bunu derken rakibi ürün yok o ayrı o da dünya gerçekleri. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:29

(@sencagri)
Active Member

Malesef öyle bunlar hep tekelleşmenin sonuçları. İyi akşamlar herkese.

Gönderildi : 13/03/2021 20:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @sencagri

@ibrahimyildiz

İşte sorun tam da orada başlıyor, bilgisayarlar bizim yönetimimizde değil. Her müşteri kendi bilgisayarında çalıştıyor. Ne lisans ne de güncellemeleri biz kontrol etmiyoruz. Böyle güncellemeler sonunda da biz uğraşmak durumunda kalıyoruz.

Siz muhasebe çalışanı mısınız? "bilgisayarlar bizim yönetimimizde değil"

Bu yorum kabul edilebilir değil.

Sorumluluk sizin, pilot deployment bu tür hataların önüne geçmek içindir. Microsoft her yamayı Dünya üzerindeki her printer, her anti virüs, her oyuncu kulaklığı, her mouse sürücüsü için yapamaz. Herkesin işini iyi yaptığını düşünür ve üzerine düşeni yapar, ancak buna rağmen sorun olur mu? Mutlaka olur.

Ancak siz bu yamayı pilot dağıtmayıp, sonuçlarını kontrol etmeyip sonra paylayınca suçu Microsoft' a atamazsınız.

Dahası kaç yıldır bu sektördesiniz bilmiyorum ama bu hep olur. Apple, Adobe, Microsoft ve daha pek çok üreticide bu tür sorunlar olabilir.

Ayrıca bu yaklaşım ile umarım sizin şirketi hacklemezler, yani bir hatadan bile kaynaklı bu kadar karşı tarafı suçluyor ve kendinize hiç toz kondurmuyorsanız şirketiniz hacklendiğinde de eminim adamlar saldırdı, ben bir şey yapmadım filan mı diyeceksiniz acaba, yedekleri filan alıyorsunuzdur umarım, hayır siz yönetmiyorsunuz ya sistemi ondan 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:37

(@sencagri)
Active Member

@hakanuzuner

Ben benim konumumu anlamadığınızı sanıyorum Hakan bey. Bence yazdıklarımı tam okumadınız 🙂

Müşteri internetten benim programımı satın alıp indiriyor, kuruyor ve çalıştıyor. Bir microsoft güncellemesi yazıcılarda hataya sebep oluyor. Benim programımla alakası olmayan bişey için "müşterilerimiz" mağdur olmasın diye çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu kadar basit. Ülkemizde bilgisayar okur-yazarlığı yüksek olmadığı için biz yardımcı oluyoruz. Ama siz konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyorsunuz. Microsoft ile ticari bir bağınız var mı yok mu bilmiyorum ancak bence bu kadar savunulacak bir yanı yok. Hata yaptıysan en kısa sürede düzelt, bu kadar basit. 

Ayrıca bilgiçlik taslayıp, karşınızdaki kişiyi alaya almaya çalışmanız da komik oluyor. 

Gönderildi : 13/03/2021 20:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki 🙂 Zaman değerli malum. Kolaylıklar.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 21:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tamamda konu başa dönüyor işte şikayet biçiminde haklı değilsiniz siz kendi yaklaşımınız şeklinden üreticiyi, global ölçekliği anlamsız tartışmaya çalışıyorsunuz. Bizim üretici umrumuzda değil diyemeyiz seçtiğimiz meslek itibariyle ticari bağımız da tabi ki var üzerinden para kazanıyoruz.:) Sizin yok mu sanki? o zaman uygulamanızı adamın ürünü üzerine yazmayın linux üzerine yazın satın. Yada gerekenleri yapın, sorumluluğunuz olmayan kısımlara da giriyorsanız hoplamayın. Çünkü bu, bu başlık ve konu içeriğine uygun çözüm yaklaşımı, arayışı zaten değil siz sosyoloji vs konuşuyorsunuz soruna yaklaşım, çözüm değil. O yüzden absürt bir noktaya gidiyor iş.

Gönderildi : 13/03/2021 21:07

(@sencagri)
Active Member

Tartışmanın varacağı bir yer yok. Hepinize iyi akşamlar.

Gönderildi : 13/03/2021 21:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

https://www.cozumpark.com/microsofttan-yazici-kaynakli-mavi-ekrana-hatasi-ile-ilgili-gecici-cozum/

Gönderildi : 14/03/2021 13:33

(@erayozgur)
Gönderiler: 7
Active Member

Microsoft aksiyon alacakmı acaba. Neden bukadar uzun sürdü.

Gönderildi : 15/03/2021 11:22

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Merhaba

Bu gün ilk defa bir bilgisayarda karşılaştım. BarTender ve SATO Marka bir etiket yazıcısı var. BarTender'ı açınca makina mavi ekran vermiş. Her neyse sorunun nedenini bildiğim için müdahale etmem kolay oldu. Ancak makinada Kyocera yazıcılara dair bir sürücü olmamasına rağmen mavi ekran vermişti. SATO etiket yazıcısı Seagull driver'lari ile kurulu. Ve sistemde HP yazıcılar yüklü idi.

Gönderildi : 15/03/2021 11:31

(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member

@resulsoydas

Hocam sadece Kyocera  değil, hp dede veriyor.

Gönderildi : 15/03/2021 11:40

(@kn0w)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Merhaba,

Çözüm olarak ben şu şekilde yol izledim.

Başlat> Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Güncelleme Geçmişi > Güncellemeleri Kaldır 

Sonu 809-808-822 olan güncellemeleri kaldırdım otomatik güncellemeyi kapattım sorun çözüldü. Fakat kalıcı bir çözüm olduğunu düşünmüyorum Microsoft tarafından gelecek yeni bir çözümle tekrar normale döneriz.

Gönderildi : 15/03/2021 11:50

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Gönderen: @Ali_KOCA

@resulsoydas

Hocam sadece Kyocera  değil, hp dede veriyor.

Tamam demek ki mevzu bu.

"Microsoft’a göre bu sorun sadece Type 3 türünde driver’a sahip yazıcıları etkiliyor. Type 4 türünde driver’lara sahip olan yazıcılar sorundan etkilenmedi. "

https://www.cozumpark.com/microsofttan-yazici-kaynakli-mavi-ekrana-hatasi-ile-ilgili-gecici-cozum/

Gönderildi : 15/03/2021 12:00

(@burakcimen)
Gönderiler: 16
Eminent Member

KB5001567 güncellemesi ile sorun düzeliyor

Gönderildi : 16/03/2021 12:20

(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member

@burakcimen

şimdi anlayamadım. aşağıda wsus ile ilgili olan updateler. bunların yanına yine onun altında olan kb 5001567 paketini wsus'a ekleyip

hepsini birliktemi yükleyeceğiz.  yoksa sorunlu olan kb 5000802 yi kaldırıp sadece kb5001567 paketinimi yükleyeceğiz

aaa

wsus

Gönderildi : 16/03/2021 20:19

Sayfa 2 / 3
Paylaş: