Forum

Windows 10 KB500080...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 KB5000802 (Mart) güncellemesi BSOD ile bilgisayarları çökertiyor

53 Yazılar
13 Üyeler
24 Likes
13 K Görüntüleme
(@tamer)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Aşağıdaki yazı alıntıdır. Fakat bugün bu sorunu bende yaşadığım için burdan da sizlere bilgi aktarmak istedim. Alttaki yazının ayrntısına kadar birebir 4 fabrikada 5 ayrı bilgisayarlarda çıktı gönderirken ( Özellikle Kyocera makinalarına ) mavi ekran sorunu ile karşılaştık. Bu makaleyi okuduktan sonra KB5000802 güncelleme paketini kaldırdıktan sonra sorun çözüldü. Umarım size de bir yararı olur.

Windows 10 KB5000802 ( Mart 2021 güncellemesi ), son on iki saat içinde bazı PC sahipleri için ciddi şekilde yanlış gidiyor ve birkaç kullanıcı, botched güncellemenin yazıcıları kullandıklarında Mavi Ekran Ölüm hatalarına neden olduğunu bildirdi.

Daha da kötüsü KB5000802 otomatik bir güvenlik güncellemesidir; bu, bazı müşteriler için otomatik olarak indirilip yüklendiği anlamına gelir. Kullanıcılar, Microsoft'un güncellemeyi yüklemesi ve bilgisayarlarını BSOD ile kırması gerekip gerekmediği konusunda söz sahibi değildi.

Mart 2021 toplu güncellemesi, çevrimiçi forumlardaki raporlara göre yazıcılı PC'ler için sorun yaratıyor. Raporlara göre, Windows 10 tamamen çöküyor ve "win32kfull.sys için APC_INDEX_MISMATCH" dur hata kodu ile Mavi Ölüm Ekranı atıyor.

Sorun ilk olarak, kuruluşlarında yazıcıları kullanırken güncellemenin BSOD'ye neden olduğunu söyleyen okuyucularımızdan biri tarafından onaylandı:

"Bu güncelleme Kyocera Universal Print sürücülerine yazdırırken mavi ekranlara neden oluyor gibi görünüyor. Halihazırda 4 farklı müşteriden en az 20 teyit edilmiş vaka aldım ve güne sadece bir saat geçti ”.

Yazıcı arızalarının raporları arasında Kyocera, Ricoh, Zebra ve diğerleri bulunur.

Bu sorundan kaç makinenin etkilendiği belli değil, ancak arada sırada ortaya çıkan çok sayıda hata raporu gördük.

En endişe verici şey, kullanıcılar Not Defteri, Office ve diğer uygulamalar aracılığıyla yazdırmaya çalıştıklarında Windows 10'un çökmesidir. Bu, yalnızca aygıtınız etkilenen bir yazıcı / yazıcı sürücüsünü kullandığında olur.

Windows 10 sürüm 1909 kullananlar için benzer bir sorun Windows 10 KB5000808'den sonra yaşanmaktadır.

Windows 10 KB5000802, win32kfull.sys BSOD'ye neden oluyor

On Reddit , birçok IT yöneticileri, Windows 10 KB5000802 müşterileri için baskı tüm Kyocera kırdı doğruladı. Toplu güncelleştirmenin kaldırılması dışında geçici çözümlerin hiçbiri yardımcı olmaz.

"Birkaç iş istasyonunda wusa / uninstall / kb: 5000802'yi kaldırmayı denedim sorunu çözdü. Windows 10 2004 ve 20H2 aynı BSOD'lara sahip görünüyor. Ayrıca sürücüleri en son KX Evrensel Yazıcı Sürücüsüne (v.8.1.1109) güncellemeyi denedim, ancak bu sorunu çözmedi ”dedi bir kullanıcı.

Bazı kullanıcılar ayrıca Microsoft'un Mart 2021 toplu güncellemesinin sunumunu geçici olarak durdurduğunu bildirirken, diğerleri hala Windows Update sayfasında toplu güncellemeyi gördüklerini söyledi.

Mart 2021 güncellemesinden sonra win32kfull.sys BSOD nasıl düzeltilir

BSOD için düzeltme, bilgisayardaki daha önceki bir geri yükleme noktasına geri dönüyor veya güncellemeyi manuel olarak kaldırıyor. Güncellemeyi kaldırmak için şu adımları izleyin:

1. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme'yi açın.
  2. 'Güncelleme Geçmişini Görüntüle'yi tıklayın
  3. "Güncellemeleri kaldır" bağlantısını tıklayın.
  4. Güncellemeyi bulun ve 'Kaldır'a tıklayın.

Yamayı Denetim Masası aracılığıyla kaldıramıyorsanız, yamayı manuel olarak kaldırmak için aşağıdaki Komut İstemi veya PowerShell komutunu da kullanabilirsiniz:

wusa / uninstall / kb: [kimlik]

Yukarıdaki komutta, KB kimliğini kaldırmak istediğinizle değiştirmeniz gerekir.

V2004 veya 20H2 kullanıyorsanız, komut wusa / uninstall / kb: 5000802 olacaktır . Versiyon için 1909/1903,komut wusa / uninstall / kb: 5000808 şeklindedir .

Başka bir çözüm, Microsoft PCL6 yazıcı sürücülerine geçmeyi veya yazıcıları tamamen kaldırmayı (sürücüler dahil) içeriyordu.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, aynı Ayarlar uygulamasını tekrar açın ve güncellemeleri duraklatın.

Gönderildi : 10/03/2021 20:53

(@burakcimen)
Gönderiler: 16
Eminent Member

merhaba

işin tuhaf yani sadece lenovo marka pc lerde çökme yaşanıyor hp dell marka masaüstü makinelerde aynı güncellemeyi aldık sorun yok

lenovo bios update'leri yapsak bile nafile gene sorunlu

bende kim açacak bu başlığı diye bekliyordum 🙂

not: hp dell pc lerdede yapmaya başladı güncelleme sorunlu

Bu ileti 3 yıl önce burak çimen tarafından düzenlendi

Gönderildi : 11/03/2021 11:16

(@erayozgur)
Gönderiler: 7
Active Member

Microsoft farkındadır umarım en kısa zamanda çözülmesi ümidiyle. Mahvolduk 🙂

Gönderildi : 11/03/2021 12:27

(@tamer)
Active Member
Konu başlatıcı

@burakcimen

evet güncelleme sorunlu microsoft a bildirmeme rağmen hala geri çekmediler 🙂

Gönderildi : 11/03/2021 12:50

(@gokhankeskin)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Merhaba,

KX Evrensel Yazıcı Sürücüsüne (v.8.1.1109) yükledim olmadı. Güncellemeyi kaldırdım düzeldi. Başka yazıcılara yazdırabiliyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/03/2021 15:11

(@erayozgur)
Gönderiler: 7
Active Member

Ben sadece Kyocera yazıcıda sorun yaşadım diğerlerinde yaşamadım ama çözüm updatesi gerekli microsoft soruna el atmalı acilll

Gönderildi : 11/03/2021 16:15

(@hataybursa)
Active Member

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bugün, bu sorun ile çok uğraştım.

Gönderildi : 11/03/2021 16:39

(@tamer)
Active Member
Konu başlatıcı

@hataybursa

sorun güncelleme yaptıkca tekrarlıyor. Mıcrosoft hala bir acıklama yapmadı. Bende artık guncellemelerı durdurmakla yetınıyorum.

Gönderildi : 12/03/2021 09:36

(@kn0w)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Bende tam olarak 3 gündür aynı sorunu yaşıyorum toplamda 8 bilgisayarım yazdır ekranına gelir gelmez mavi ekran atıyor. Kyocera yazıcılarım var bi an önce düzelmesi gerekiyor yoksa büyük sorun yaşıyorum

Gönderildi : 12/03/2021 10:12

(@tamer)
Active Member
Konu başlatıcı

@kn0w gereksiz olan göncellemeyi kaldırın ve güncellemeyi duraklatın ya da servislerden dırekt kapatın derim çunku o guncelleme tekrar kendini yukluyor ve sorun devam edıyor.

Gönderildi : 12/03/2021 10:14

(@sencagri)
Gönderiler: 9
Active Member

Ah microsoft bizi perişan ettin. İş yapamaz olduk senin sayende

Gönderildi : 12/03/2021 13:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Hep aynı yorumu yapıyorum, anahtar kelime "pilot deployment" bunu yapmayan herkes her zaman bu sorunu yaşamaya mahkum. Gidin bakın bakalım 1000, 2000, 3000 ve üstü client olna şirketlere yamaları nasıl yüklüyorlar. Bir kere adamların bir yama politikası var. Özetle bu işi ciddiye almazsanız bu sonuçlar normal.

Cevap: Hocam kobideyiz zaten her şeye biz bakıyoruz, nasıl yetişelim? Yetişemezsin bu da kobi de çalışmanın ne yazık ki kötü yanı. Yani 100 yama çıkar ki her ay çıkıyor her üretici çıkarıyor hepsinin sorunsuz olmasını bekleyemezsin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2021 17:08

(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member

@hakanuzuner

hocam sonuç olarak şimdi ne yapmamız lazım. şimdi şu anda yamaları durdurduk. biz bir kısım bilgisayara yaptık devamını bu durum olunca bıraktık.  fakat update yapmaz ise sıkıntı. 

Gönderildi : 13/03/2021 17:37

(@sencagri)
Active Member

Gönderen: @hakanuzuner

Hep aynı yorumu yapıyorum, anahtar kelime "pilot deployment" bunu yapmayan herkes her zaman bu sorunu yaşamaya mahkum. Gidin bakın bakalım 1000, 2000, 3000 ve üstü client olna şirketlere yamaları nasıl yüklüyorlar. Bir kere adamların bir yama politikası var. Özetle bu işi ciddiye almazsanız bu sonuçlar normal.

Cevap: Hocam kobideyiz zaten her şeye biz bakıyoruz, nasıl yetişelim? Yetişemezsin bu da kobi de çalışmanın ne yazık ki kötü yanı. Yani 100 yama çıkar ki her ay çıkıyor her üretici çıkarıyor hepsinin sorunsuz olmasını bekleyemezsin.

Sizin yönetiminizin dışında binlerce bilgisayar sisteminde bu problemi çözemezsiniz. Her şeyi kendi firmamız bünyesinde gibi düşünmeyin. Biz yazılım üretiyoruz ve müşteri bilgisayarlarına kurulum yapıyoruz. Yani bu işi Microsoft çözecek, biz değil. En azından şimdiye kadar 50 kere durması lazımdı bugün 4.gün ve hala daha güncellemeler devam ediyor. Güncellemelerin yanında şikayet için buton olsa şimdiye yüzbinlerce şikayet alır ve dağıtım dururdu diye tahmin ediyorum. Vel hasıl "pilot deployment" falan her işe yaramaz. Yarayacağı yerler çoktur ama böyle geniş çaplı dağıtımlarda sorumluluk Microsoft'a aittir. Sorunsuz olmasını beklemek hakkımız, en azından en hızlısından bir çözüm üretilmesini istemek en birincil hakkımız diye düşünüyorum. Sonuçta bunlar vakıf değil her lisansa tonla para alan firma 🙂

Saygılar.

Gönderildi : 13/03/2021 18:16

(@ali_koca)
Gönderiler: 669
Noble Member

@sencagri

Windows updateleri eskisi gibi değil. bu ay update yapılmaz ise bir sonraki ay update yapılmasında sıkıntı oluyor. yani bir an önce bu uppdate olayını microsoft çözmesi lazım.

Gönderildi : 13/03/2021 18:20

(@sencagri)
Active Member

500 tane güncellemeyi tek pakette sunarsan böyle olur. Her güncellemede acaba bu sefer neyi bozdular diye içimiz gidiyor. Gına getirdi artır. Güncellemeyi durdurmana da izin vermiyor. Adam restoran işletiyor dışarıya açık port yok, kullandıkları ekstra bir program yok. Google sayfası bile açmıyorlar. Ben istemiyorum güncelleme diyemiyorsun illa da yapıyor. Restorancılar zaten covid pandemisi sebebiyle işsizşlikten çıldırma noktasına gelmiş bir de işin ortasında böyle saçma sapan bişeyle uğraşıyorsun. Gecenin 12'sinde 1'inde kalkıp milletin güncellemesini siliyoruz. Vallahi gına getirdi bu güncellemeler. Şöyle dışardan baksan sanki insider preview kurduk sanırlar. Her allahın günü bişeyler bozuluyor, güncelleniyor. 😖 

Gönderildi : 13/03/2021 18:27

(@gokhankeskin)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Bende bu sorunu yaşayan az kişi var. Wifi tarifeliye aldım update yapmasın diye 

Gönderildi : 13/03/2021 18:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @sencagri

500 tane güncellemeyi tek pakette sunarsan böyle olur. Her güncellemede acaba bu sefer neyi bozdular diye içimiz gidiyor. Gına getirdi artır. Güncellemeyi durdurmana da izin vermiyor. Adam restoran işletiyor dışarıya açık port yok, kullandıkları ekstra bir program yok. Google sayfası bile açmıyorlar. Ben istemiyorum güncelleme diyemiyorsun illa da yapıyor. Restorancılar zaten covid pandemisi sebebiyle işsizşlikten çıldırma noktasına gelmiş bir de işin ortasında böyle saçma sapan bişeyle uğraşıyorsun. Gecenin 12'sinde 1'inde kalkıp milletin güncellemesini siliyoruz. Vallahi gına getirdi bu güncellemeler. Şöyle dışardan baksan sanki insider preview kurduk sanırlar. Her allahın günü bişeyler bozuluyor, güncelleniyor. 😖 

Çağrı sanırım aşağıdaki konudan pek harin yok?

Long-term Servicing Branch LTSB, Long-term Servicing Channel LTSC, Semi-annual Channel SAC, Current Branch CB ve Current Branch for Business CBB Kavramları - Hakan Uzuner

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu durumları sadece üreticiler yönünden değil güncel ortam, yeni dünya olarak yorumlamalısınız arkadaşlar. Evet problemler sıklaştı çünkü problem üreten kaynaklar katlanarak arttı. Özellikle 1909 dan bu yana driver kökenli problemler artmış durumda bunları o aygıtlara sahip olanlar yaşıyor, etkileri burada ki gibi çok kötü olabiliyor, genellikle yaygın ama genel değiller. Biz de bir çoğunu yaşandıktan çok sonra veri toplama oluştuğu için duyurulardan görüyoruz. Üreticinin update yönetme konusunda geciktiği doğrudur ancak kolay değil artık bu işler 🙂 Microsoft geçmişte bu kadar driver ve hardware bağımlı feautres yayınlamıyordu artık kendisi organize ediyor. Biz hardware noktasında manuel günceller varsa yazanın problemini yaşar yine geri alır manuel çözerdik. Yaşanan da kolaylaştırma, performans beklentisi ve güvenliğin bir sonucu. Çünkü artık yeni mezun ve uzman binlerce asistan lab'larda açık arıyor, teorik bilimleri kullanıyor ve bunlar öyle sadece güvenlikçi, hacker felan değiller. Driver komplikasyon arıyor adamlar, bir miktar uefi öğrenip hardware aşımları deniyorlar. Araştırırsanız göreceksiniz son yıllarda ki işlemci açıklarının bir çoğunu bulanlar bu sektörün uzmanları değil teorik fizik ve matematikçiler.:) Yani problem üreten kaynak çeşitlendi doğal olarak sonuçları, krizleri de çeşitlendi. Ben işte bunlara yeni dünya diyorum. Sev yada terket. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:05

Sayfa 1 / 3
Paylaş: