Forum

Low level format, f...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Low level format, format ilişkisi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,234 Görüntüleme
(@ceyhunoz)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

tam olarak nereye yazacağımı bilemedim buraya yazdım ama yanlışsam özür dilerim.

disk temizlemeyle ilgili bir işim oldu bu yuzden kafama takıldı. Mesela XP kurulumu yaptıgımızı farzedelim, harddiskimize kurulum yaparken quick olmayan uzun format atıyoruz ama recovery programları formatdan onceki verileri kurtarabiliyor.Bu konuda arama da yaptım ama beni tatmin eden bir sey okuyamadım,  3 sorum olacak degrli arkadaslar.

Birincisi, Bu şekilde format harddisk üzerindeki verileri silmiyorsa bu format ne iş yapar tam olarak

İkincisi, low level format ne iş yapar sektör mü olusturur , yukardaki formattan farkı nedi?

Üçüncüsü, diskteki bilgileri tamamen kill eden bir daha kurtarılamz hale getiren program ne yapıor da veriler kurtarılamıyor

Bunları anlarsam cok sevinicem:-)

Gönderildi : 22/11/2008 15:13

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

quick format : hdd sektörleri üzerinde verilerin yazıldıgı adres bilgisini ve flaglarını tutan alanı siler ve diski bos gösterir oysaki hdd sektorleri üzerinde veriler halen kayıtlıdır sadece tablo bilgisi silindigi icin disk bos gösterilir kurtarma programları ile disk yuzeyi taranır sektorler kontrol edilir veri var ise kurtarılabilir. Sonrasında disk üzerine sonradan bir dosya yazılacak ise adres bilgilerinden o sektor ü bos göründüğü icin üzerine yazar ve eski veriler gider. yani tamamen disk üzerindeki tum sektorleri tarayıp silmez.

low level : ise hem quick format ın yaptıgı gibi adres bilgilerini siler hemde tum disk yüzeyi üzerinde tum sektorleri tek tek tarayıp disk varsayılan ayarlarına getirir yani sıfırlar bu işlem sonucu hersey de silinir kurtarma programları ile tarama yapsanız bile disk bos oldugu icin bir veri okuyamaz. Genelde yeni hdd ler icin 1 kez kullanılması onerilir cunki disk üzeride ki tüm sektör ü taraıdgı icin olası sektor bozukluklarını (bad sector) tespit eder ve işaretler. Ama günümüzde hdd boyutları cok buyuk oldugu icin 250 gb vs.. bu işlem saatlerce sürebilir hic denemdim 🙂 bu low level formatlama icin onerbilecegim program zerofill dir.

Gönderildi : 22/11/2008 17:25

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

quick format : hdd sektörleri üzerinde verilerin yazıldıgı adres bilgisini ve flaglarını tutan alanı siler ve diski bos gösterir oysaki hdd sektorleri üzerinde veriler halen kayıtlıdır sadece tablo bilgisi silindigi icin disk bos gösterilir kurtarma programları ile disk yuzeyi taranır sektorler kontrol edilir veri var ise kurtarılabilir. Sonrasında disk üzerine sonradan bir dosya yazılacak ise adres bilgilerinden o sektor ü bos göründüğü icin üzerine yazar ve eski veriler gider. yani tamamen disk üzerindeki tum sektorleri tarayıp silmez.

low level : ise hem quick format ın yaptıgı gibi adres bilgilerini siler hemde tum disk yüzeyi üzerinde tum sektorleri tek tek tarayıp disk varsayılan ayarlarına getirir yani sıfırlar bu işlem sonucu hersey de silinir kurtarma programları ile tarama yapsanız bile disk bos oldugu icin bir veri okuyamaz. Genelde yeni hdd ler icin 1 kez kullanılması onerilir cunki disk üzeride ki tüm sektör ü taraıdgı icin olası sektor bozukluklarını (bad sector) tespit eder ve işaretler. Ama günümüzde hdd boyutları cok buyuk oldugu icin 250 gb vs.. bu işlem saatlerce sürebilir hic denemdim 🙂 bu low level formatlama icin onerbilecegim program zerofill dir.

Merhaba

Gökhan Hocamın yadıklarına ek olarka;

Hızlı formatta da yavaş formattada HDD yüzeyindeki hiç bir bilgi
değiştirilmez. Sadece dosya adreslerinin tutulduğu FAT veya NTFS bölümü silinir.
Bilgiler halen daha Disk üzerinde durur. Zaten Veri kurtarma
programları da bu sayede dosyaları kurtarabilirler. Yani bir HDD'ye
hızlı veya normal format atılırsa o HDD'den veri kurtarılabilir.

Normal
formatın hızlı formattan Tek farkı vardır. O da FAT veya NTFS'i silmeden önce
disk yüzeyini hatalara karşı taraması ve olası bozuk kesimleri
işaretlemesidir. Yani bildiğiniz Scandisk olayıdır.

Sizin
dediğiniz gibi HDD üzerindeki alanlar 000000 ile dolduran format şekli
3.parti yazılımlarla yapılır. Ve genelde "zerofile" olarak bilinirler.
Eskiden Low Lovel Format yapılmaktaydı ancak sık yapıldığında diske
zarar veriyordu.

Gönderildi : 22/11/2008 21:52

Paylaş: